PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31669}

Goście Wieczerzy Pańskiej

Nattvardsgästerna
7,7 5 786
ocen
7,7 10 1 5786
8,1 14
ocen krytyków
Goście Wieczerzy Pańskiej
powrót do forum filmu Goście Wieczerzy Pańskiej

że to pierwszy film Bergmana, który mnie (miejscami, ale odczuwalnie) nudził. Autor niepotrzebnie wprowadził niektóre dłużyzny, jak chociażby pierwsza scena (msza), która nic nie straciłaby swojej wymowy po skróceniu, a każdy i tak wie, jak liturgia wygląda. Mam wrażenie, że Szwed próbował niepotrzebnie przedłużyć czas trwania swojego dzieła.

Nie wiem, co myśleć o scenie (SPOILER), w której ksiądz przywieziony zostaje nad rzekę (przy okazji, ma tutaj miejsce niewiele wnosząca dłużyzna). Scenografia jednoznacznie przez cały film wskazuje, że akcja dzieje się zimą, wszędzie widzimy śnieg, a tutaj - wiosna. Czy Bergman pozwoliłby sobie na takie niedociągnięcie techniczne?

Nadmienię, że moje uwagi dotyczą się realizacji technicznej, a nie przesłania, jakie niesie z sobą film. Temu chyba mało co byłoby w stanie zaszkodzić.

ocenił(a) film na 10
Phoenix_666

Msze to ważny element filmów (otwarcie i zamknięcie). Zwróć uwagę jak ta msza wygląda. Jaka jest reakcja ludzi itd

Ja nie zauważyłem nigdzie śniegu. Gdzie jest ten śnieg?

Cóż, ja nie potrafie wyjaśnić dlaczego to jeden z 2 moich ulubionych filmów Bergmana.
Jedynym filmem Bergmana, który do tej pory mnie wynudził to była... "Persona" (końcówka jednak niesamowita). Nie wiem dlaczego.

addam23

Śnieg widzimy gdy postacie wyglądają za okno, w ujęciach przed kościołem, przed szkołą (chociaż tego nie jestem pewien, wymieniam z pamięci). Zresztą angielski tytuł "Gości..." brzmi "Winter Light", więc krajobraz wiosennego strumyka wydaje się być nie na miejscu.

ocenił(a) film na 10
Phoenix_666

A czy zimą jest wszystko zakute lodem?

Może i niedopatrzenie, ja nie twierdziłem, że nie ma tam śniegu. Nie zwróciłem jakoś na to uwagi. Być może błąd.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones