Takashi Shimura 

Shoji Shimazaki

8,1
2 756 ocen gry aktorskiej
Takashi Shimura
Japoński aktor charakterystyczny. Pochodził z południowej Japonii . Po ukończeniu studiów aktorskich występował w teatrze. W połowie lat trzydziestych rozpoczął swoją przygodę z kinem. Początkowo grywał głównie role samurajów. W roku 1943 podpisał kontrakt z Toho Studios , z którą to wytwórnią związany był przez blisko następnych 40 lat. Sławę i uznanie przyniosły mu przede wszystkim role w filmach Akiry Kurosawy. Pojawił się juą w jego pierwszym pełnometrażowym filmie z 1943 roku Sanshiro Sugata (Saga o judo). Shimura zagrał w zasadzie we wszystkich ważniejszych filmach Kurosawy zrealizowanych od połowy lat 40-ych do połowy 60-ych. Zawdzięczamy mu niezapomniane kreacje w filmach: Pijany anioł, Piętno śmierci, czy Siedmu samurajów. Nie rzadko też występował w rolach drugoplanowych , pojawiając się w filmie tylko na parę chwil (Tron we krwi). W latach 50-ych pojawił się również w kilku filmach o Godzilli, jako doktor Yamane. Zmarł w 1982 roku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 12 marca 1905

data śmierci: 11 lutego 1982

miejsce urodzenia: Ikuno, Japonia

wzrost: 170 cm

Zmarł w Tokio (Japonia) na rozedmę płuc.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

jeden z tych nielicznych aktorow, ktorzy stali ponad wszelka moda i trendami. nie jest mistrzem jednej roli, shimura swietnie znajduje sie w postaci chorego na raka urzednika, prostego drwala o nieprzecietnej wrazliwosci, wesolego policjanta jak i wielkiego przywodcy-samuraja. chociaz zazwyczaj stal w cieniu toshiro...

więcej

Jak to się mówi "stara szkoła"!

Takashi Shimura, perhaps the greatest character actor in Japanese cinema, finally is receiving his due in the first-ever English language book about him: TAKASHI SHIMURA: CHAMELEON OF THE JAPANESE CINEMA, by longtime historian Scott Allen Nollen, to be published by McFarland and Company in 2018.

Zachowujesz się niewinnie. Bóg jeden wie, co knujesz!