PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=90606}

Golem

Der Golem
7,4 213
ocen
7,4 10 1 213
Golem
powrót do forum filmu Golem

...i szkoda, że Paul Wegener nie jest już dziś tak znany jak Wiene czy Murnau. Jego piękny, klimatyczny obraz pełen magii, oniryzmu i hermetycznych scen w niczym nie ustępuje klasycznym "Nosferatu", "Metropolis" czy "Gabinetowi dra Caligari".
Film zachwyca zwłaszcza niepowtarzalnym nastrojem czeskich miasteczek (reżyser celowo zdeformował 'alchemicką' architekturę w celu nadaniu światowi przedstawionemu obszaru rodem ze snu), tajemnich żydowskich rytuałów i ekspresjonistycznej, miejscami mistycznej, miejscami wrzaskliwej i wyolbrzymionej grozy.

anastazy_pernat

Wszystko ładnie-pięknie i zgadza się, tyle tylko, że na 99,9% piszesz o filmie Wegenera z 1920 roku.

http://www.filmweb.pl/Golem,(1920),o,filmie,Film,id=38681 [www.filmweb.pl/Golem,(1...]

Według moich informacji wersja z 1915 uważana jest za zaginioną, więc prawie na pewno oglądałeś film o pięć lat późniejszy. Obie wersje w necie są dość często mylone.

Pozdrawiam

selig

Zaginioną...?
Dziwne, bo ja właśnie ściągam wersję z 1915 roku (z ciekawości, bo wersję z 1920 r. mam). I na www.napisy.org są napisy do tejże wersji - sprawdziłem - trochę się różnią.
Cóż, zobaczymy.
Pozdrawiam

Bruce_Lee

Sorry :/
Właśnie, po bliższych oględzinach, stwierdziłem, że ta wersja, którą ściągałem, to ta sama, którą mam.
Wielka szkoda :(((
Podobno z całego filmu (1915) zachowała się tylko minuta. Nie wiesz, gdzie mogę to zobaczyć?
Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones