PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=849122}

Gunda

7,1 2 030
ocen
7,1 10 1 2030
7,2 16
ocen krytyków
Gunda
powrót do forum filmu Gunda

Moja babcia będąc młodą dziewczyną nawiązała relację ze świnką, którą karmiła i z którą biegała. Świnka ta nie odstępowała babci na krok. Niestety przyszedł czas na chrzciny jej dziecka. Dziadek mając na uwadze, że trzeba nakarmić gości podjął decyzję, że świnkę należy zabić na mięso. Czasy powojenne, głód, bieda, chrzciny... Babcia bardzo płakała po śwince, która jej zdaniem wszystko rozumiała. Świnki nie zjadła...
Historia w "Gundzie" jest inna. Pokazuje wrażliwość i entuzjazm zwierząt hodowlanych. Stworzenia te są także inteligentne, a ich los niestety z góry przesądzony. Bardzo dobry dokument.

xManilax

strasznie mnie wzruszyła historia twojej babci... a sam film na pewno obejrzę.

ocenił(a) film na 8
xManilax

Historia reżysera jest bardzo podobna. W dzieciństwie wyjechał na wieś. Była zima więc rodzina zabrała prosiaczka do domu. Pan Kossakowski zaprzyjaźnił się z małym różowym bobasem. Ale przyszły święta i świnka wylądowała na stole. Młody Kossakowski odmówił zjedzenia jej czym wywołał oburzenie wśród starszyzny bowiem były to czasy, w których wegetarianizm nie był tak popularny. Reżyser nie je mięsa do dziś

ocenił(a) film na 3
gabrielam

I popełnia błąd

AlexRener

Trollować, to trza umić.

ocenił(a) film na 3
Da_Fi

Nie trolluje. Piszę z serca.

AlexRener

Pierwszy raz widzę, żeby ktoś pomylił piwnicę z sercem.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Po śmierci się zdziwisz.

AlexRener

Wiesz, bo sprawdziłeś. :D

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Nie. Mam traumę z dzieciństwa. Dokuczali mi. I byłem adoptowany moja biologiczna mama nie żyje nigdy jej nie poznałem, taty b też.

AlexRener

Spox. Po śmierci umrzesz jak wszyscy i nic nie będzie, żadnych duchów, żadnych elfów.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Nie muszę się z tym pogodzić. Nie wiesz nic.

AlexRener

To chyba ci nie wyjaśnili, na czym urojenia polegają.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Nikomu nie mam zamiaru robić krzywdy z powodu moich urojeń. To wystarczy. A ja nie chcę tego okropnego świata ani praw politycznych. Bzdurnych systemów pieniądza i głupich emerytur. Nic nie chcę.

AlexRener

Ale nie zmienisz. Możesz zamiast tego nauczyć się ciekawych rzeczy, oglądać ciekawe miejsca, poznać świetnych ludzi. Mieć kontakt ze sztuką.

A nie gadać w kółko o duchach.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Będzie wszystko to co chce

AlexRener

No, to właśnie są te urojenia i myślenie magiczne.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

No i co z tego. Ja nie chcę zniknąć. Właśnie boję się scenariusza nauki i tej paskudnej prawdy.

AlexRener

I teraz się rozumiemy.

Masz pełne prawo nie chcieć albo się bać.

Tylko że nie wpłyniesz tym na fakty. O to chodzi z myśleniem magicznym.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

No i super. Daj mi spokój mój lew pluszowy się wystraszył.

AlexRener

Ok to może nie pisz? Zawsze gdy ktoś do mnie pisze, to myślę, że chce pogadać.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

I nigdy się nie pogodzę z takim szaleństwem bo się nie prosiłem na ten wstrętny paskudny świat.

AlexRener

Myślę, że pogodzenie jednak poprawia sprawę. Bo masz przed sobą jeszcze ileś lat i one mogą być dobre.

Nie marnuj ich na głupoty z duchami. Zużyj te lata na dobre rzeczy, żebyś mógł docenić życie.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Doceniam je i zarazem gardzę. Zobacz ile osób cierpi.

AlexRener

Dużo.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Życie marnuje istoty nie odwrotnie. Zauważam każdy wschod i zachód słońca. Widzę to co chcę zobaczyć.

AlexRener

Zachody są rzeczywiste. I wschody. Duchy nie.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Pogodziłem się, że nic nie zmienię.

AlexRener

Czemu nic? Wiele rzeczy można zmienić. Ważne, żeby ich nie mylić z tymi, których nie można. Uczysz się?

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Już nie. Matury nie zdałem z matematyki. A średnie i zawodowe mam. A w duchy wierzę i ateistą nie chcę być chociaż próbowałem.

AlexRener

No to czemu się kłócisz z ludźmi, którzy się trochę bardziej uczyli w życiu :)

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Uczyłem się więc wiem, że nauka potwierdza to co mówię. A sean Carroll jest obalony i jego bajania. Niczego nie obalił. Co najwyżej siebie na głowę.

AlexRener

Nie masz nawet matury, koleś. Nie uczyłeś się. :)

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Nauka potwierdza moje słowa. Eternal oblivion to fikcja. Po śmierci się zdziwisz. Będę się kłócił aż się przewrócą. Nie ma żadnego stanu sprzed narodzin. I wypierdalaj ode mnie bo nawet nie ma opcji podglądu komentarzy na filmwebie.

AlexRener

A możesz jakoś wyjaśnić, czemu osoba, która nie ma nawet matury, próbuje wmawiać innym, czego dowodzi nauka?

Nie masz pojęcia o nauce. Nie czytasz czasopism naukowych, nie czytasz książek naukowych.

Oglądasz durne filmy na youtube. :)

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Nie muszę mieć matury ani Kursa nie który, żeby pisać co chcę. Pisałbym to samo będąc najbardziej uczonym na świecie. Świetnie efekt wyparcia sobie radzi ze wszystkim. I daj mi spokój bo chcę się cieszyć tym głupim dniem.

AlexRener

Ależ widać, że piszesz, co chcesz. Natomiast przydałoby się mieć trochę wiedzy, wtedy byś pisał sensownie.

Będąc uczonym jednak nie pisałbyś, że elfy potwierdzają istnienie duchów. :)

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Błagam. Zostaw mnie w spokoju.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Jestem na działce nie mam czasu na pierdoły ani bzdury o duchach.

AlexRener

To jest dziwne, że je rozpowszechniasz.

ocenił(a) film na 3
hyrkan

Mam nerwicę, zaburzenia osobowości, obsesyjno kompulsyjne, schizotypowe, eksplozywne, możliwie też dwubiegunowe, przebytą depresję, osobowość schizoidalną, ksobną. Skłonność do paranoi, urojeń. Myślenia magicznego, życzeniowego. Epizody psychoz.

AlexRener

No właśnie.

Jak już masz diagnozę, to po prostu zrozum, że to o duchach to nie są fakty. Może chcesz, żeby duchy istniały. Chcesz? Możesz chcieć, żeby istniały elfy. Po prostu takie rzeczy nie zaczynają istnieć przez chcenie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones