Die Gustloff

3 godz. 5 min.
6,0 1 209
ocen
6,0 10 1209
590
chce zobaczyć
{"type":"film","id":449958,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Die+Gustloff-2008-449958/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Gustloff – rejs ku śmierci
 • Sompolno1 ocenił(a) ten film na: 7

  Film ciekawy pokazujący przede wszystkim stosunek dowództwa okrętu do podwładnych i pasażerów . Jest faktem historycznym, że wszyscy dowódcy Gustlofa się uratowali a na dno ze statkiem poszło ok 10 tysięcy ludzi . Niema żadnych wątpliwości , że atak łodzi podwodnej S13 kapitana Marinesko na ten statek był uzasadniony i nie można go zaliczyć do zbrodni wojennej ponieważ na Gustlofie oprócz cywili przewożono również żołnierzy i sprzęt wojskowy . Taki statek można uznać za wojskowy i może on być atakowany . Pewne wątpliwości może budzić późniejsze zatopienie w czasie tego samego rejsu przez S13 Sztojbena ponieważ statek ten przewoził rannych żołnierzy i był odpowiednio oznakowany . Ale ponieważ w czasie ataku pogoda była sztormowa, była noc i na statku panowało zaciemnienie to można uznać , że kapitan S13 mógł nie dostrzec oznaczeń Czerwonego Krzyża na burtach Sztojbena . Kapitan Marinesko pomimo jego powojennych losów jest uznawany za jednego z najlepszych dowódców Sowieckich łodzi podwodnych w czasie II Wojny Światowej . W jednym rejsie zatopił statki z 13 tysiącami Niemców na pokładzie .

 • Martin von Carstein ocenił(a) ten film na: 7

  Sompolno1 Pamiętajmy też iż "Gustloff" płynął w konwoju, eskortował go torpedowiec "Löwe" (eks. norweski "Gyller"), więc nawet w myśl przedwojennych norm nie mogła to być zbrodnia wojenna.

 • tc1987 ocenił(a) ten film na: 5

  Sompolno1 Wielki oficer radzieckiej marynarki podwodnej - fakt, z racji tego że w przeciwieństwie do np. US Navy i Kriegsmarine ruska marynarka nie dokonała absolutnie niczego, zatopienie statków z masą rannych żołnierzy i cywilów jest normalnie sukcesem na miarę np. "Royal Oak'a", "Bismarcka" czy "Musashi".

  W żadnym wypadku nie przeczyłem faktowi że Gustloff był nie oznakowany prawidłowo, i że w istocie był okrętem marynarki wojennej. To jednak tekst o dokonaniach rosyjskich marynarzy rozbawił mnie do łez. Dowódca S-13 zatopił by ten statek, nawet gdyby był wyświetlony i miał wymalowany mega czerwony krzyż - ludzie wychowani na propagandzie ZSRR i wzmocnieni dokonaniami Niemców na terenie ZSRR po prostu pałali nienawiścią do wroga. Jakby spróbował np. dorwać tamten torpedowiec, to byłoby jakieś dokonanie wojenne, a nie masakra przy której R.M.S. Titanic" chowa się zawstydzony. I tyle w temacie "dokonań".

 • jacpod ocenił(a) ten film na: 7

  tc1987 Niemcy sami zgotowali sobie ten los...Niemcy też nie respektowali /oni pierwsi.../ czerwonego krzyża na dachach szpitali,statków...Mieli prawo pałać nienawiścią,nie trzeba tu propagandy...