PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=546529}

Ida

6,6 116 689
ocen
6,6 10 1 116689
7,4 42
oceny krytyków
Ida
powrót do forum filmu Ida

Kiedy?

ocenił(a) film na 1

Kiedy "nasi" scenarzyści i reżyserzy, zaczną brać przykład z USA i zamiast kręcić filmy upodlające Polaków.Zrobią film o bohaterskich patriotach?Już od dłuższego czasu, ktoś sieję zakrojoną na szerszą skalę propagandę o "polskich obozach".
Chętnie zobaczę amerykański,izraelski film o rzezi na Palestyńczykach.

Atak_Ktulu

O ! Kolejne multikonto !

ocenił(a) film na 8
Atak_Ktulu

Fakt, jesteśmy wyjątkami, bo większość normalnych ludzi ignoruje hejtowanie "Idy" i w ogóle, "tfurczość" oszołomów, faszystów i kołtunów - na zasadzie: "pies szczeka, karawana idzie dalej". Sami się wyłączacie z kategorii normalnych, z ludzkimi reakcjami, dyskutantów.
Wczoraj wasz "guru", Piłka, dramat uchodźców i imigrantów nazwał "inwazją islamu"; czy to normalny człowiek?!

jak45

Nie no, to jest w ogóle skandal, UE nam daje taki prezent, a my nie chcemy go przyjąć. I w ogóle musimy sie trochę bardziej postarać niż Włochy, ktore nie zapewniły biednym uciekinierom przed okrutną wojną w Gambii, Ghanie czy na Wybrzeżu Kości Słoniowej odpowiednich warunków
http://www.liveleak.com/view?i=30e_1440698507

a ta pomoc była pewnie no halal
http://www.zelaznalogika.net/wp-content/uploads/2015/09/uchodzcy-zle.jpg

ocenił(a) film na 8
Atak_Ktulu

Wstyd mi za nasz kraj, za naszą premier, że ucieka od humanitarnej odpowiedzialności za los uchodźców. Zapomnieliśmy, że w czasach stanu wojennego Europa przyjęła tysiące Polaków (np. mniejsza od Polski Grecja 40 tys., z czego 4 tys zostały tam na stałe).
Sprawa uchodźców to sprawdzian, czy rzeczywiście UE jest ostoją demokracji i praw człowieka.
Natomiast to, co podobno gorliwi katolicy, Piłka i Wipler - z miłością bliźniego na sztandarach - sądzą o pomocy uciekinierom, to wręcz hańba .
Te kanapki w kuble to w większości przejaw honoru imigrantów, którym jedną ręką daje się chleb a drugą przegania ich, jak bydło, z miejsca na miejsce.

jak45

Do waszych zabetonowanych umysłów już nic nie dotrze? to nie sa żadni uchodźcy, to głównie roszczeniowi imigranci ekonomiczni którzy chcą do Niemiec na socjal, dlatego tak się bronili przed obozem dla uchodźców na Węgrzech.

A nasi w Grecji na jakich warunkach byli przyjmowani? Też dostawali zasiłki?

Atak_Ktulu

Jaki mądry , elokwentny i inteligentny komentarz. Szkoda tylko , że nie przedstawiłeś jakichkolwiek dowodów , na poparcie.

gobo33

A obejrzałeś ten film z mojego komentarza wyżej, donosicielska, spamerska mendo?

Atak_Ktulu

Nie. Masz report

gobo33

To nie komentuj głupio o braku dowodów, wielokrotna, donosicielska, spamerska mendo.

Atak_Ktulu

Lubisz sobie to powtarzać

gobo33

Nie, ty lubisz udowadniać, że jesteś ciotowatą, wielokrotną, donosicielską i spamerską mendą.

Atak_Ktulu

Lek na wszystkie twoje problemy http://allegro.pl/masc-na-bol-dupy-lek-na-wszystkie-problemy-swiata-i4839051203. html

gobo33

Ale suchar, ciotowata, wielokrotna, donosicielska i spamerska mendo. Gardzę.

Atak_Ktulu

Masz całą kolekcje reportów.

ocenił(a) film na 8
Atak_Ktulu

Sam siebie tym pluciem świetnie lokujesz w grupie ludzi (?) poniżej jakiegokolwiek poziomu. Nie trzeba nawet odpowiadać.

ocenił(a) film na 8
Atak_Ktulu

Ja też nie obejrzałem. Już od dłuższego czasu oszczędzam sobie oglądania tego, co twoja formacja proponuje. W kółko prezentujecie nienawiść i potworne teorie waszych "guru". Może byście samodzielnie wyrobili sobie jakieś porządne poglady?

jak45

Nie próbuj go pouczać , bo ci jeszcze odpowie !

ocenił(a) film na 8
gobo33

Uwielbiam drażnić złe psy... Zwłaszcza, jeśli to głupie szczeniaki.

ocenił(a) film na 4
jak45

nie drażnij złych psów, bo cię pokąsają mieszańcu, szczekający za ogrodzeniem z monitora

jak45

Doprawdy się tam lokuję? Ale chyba trochę wyżej niż ciotowate, donosicielskie i spamerskie mendy? Chyba że twoim zdaniem ciotowatej, donosicielskiej i spamerskiej mendy nie można nazwać ciotowatą, donosicielską i spamerską mendą? To takie niepoprawne politycznie co?

Może jeszcze mi powiesz co to za formacja, 7ydoubecki propagandzisto?

I masz rację, nie oglądaj filmu z portalu Live Leak, to nie to samo co łże media, jak twoja Gazeta Wybiórcza, jeszcze mógłby cię przekonać i wtedy twój świat wywróciłby się do góry nogami.

Atak_Ktulu

To ty nie masz bana ? o_O

gobo33

Widocznie musisz się mocniej starać. Weź może jakąś ekipę do pomocy i pozgłaszajcie mnie zbiorowo.

gobo33

Nawet nie widzisz jaką żałosną ciotką jesteś? Nie potrafisz walczyć na argumenty, nawet nie potrafisz zgłaszać, nie radzisz sobie solo, tylko musisz wołać kolegów. Gardzę.

Atak_Ktulu

Problem w tym , że nie umiem rozmawiać z takimi jak ty. Jesteście za głupi na sensowne argumenty

gobo33

Przecież ty nie masz żadnych . Informacja o zgłoszeniu to nie argument.

ocenił(a) film na 8
gobo33

Rozmawiać faktycznie nie można. Można natomiast drażnić, wyśmiewać, wytykać chorą mentalność. Może to trolling, ale innej metody nie ma.
Banowanie nie odnosi skutku. Co najmniej nie rozumiem polityki adminów w tym względzie.

ocenił(a) film na 8
jak45

Oczywiście, dla zasady, często podaję też racjonalne argumenty... a nuż cud się zdarzy i ktoś trochę zrozumie i się zmityguje?

ocenił(a) film na 8
Atak_Ktulu

Ludzi z twoją "mendalnością" należałoby reedukować... choć czasem to daremny trud - jak ogórek nie śpiewa, to widać nie może...

jak45

Grecy po prostu nie byli niewdzięczni i pamiętali rok 1947, gdy Polska przyjęła ich 14 tys. jako uchodźców po wojnie domowej. Polscy Grecy są dobrym przykładem, że można wnieść coś do kultury nowych gospodarzy. Poza tym gdy znikły prześladowania w sporej części wrócili do siebie.

ocenił(a) film na 8
bazant57

Miałem na studiach kilku kolegów właśnie z tej grupy Greków. Bardzo fajni, chociaż to byli synowie greckich komunistów... Jak wiadomo, nie wszyscy komuniści to byli dranie, większość szczerze wierzyła, że to sprawiedliwy ustrój, likwidujący wyzysk, dający wszystkim równe prawa.
Dużo bardziej rozumiem ich, niż fundamentalistycznych katolików, odmawiających innym ludziom szacunku i praw do samodzielności, podejrzewających wokół spiski i zamachy, nienawidzących inności.

ocenił(a) film na 8

Z tego, co piszesz, jasno wynika, że honor to dla ciebie nietolerancja, godność to szowinizm, szacunek to puste pojęcie a tradycja to kultywowanie ciemnoty. Ojczyzna to dla ciebie własne poletko do uprawy ksenofobii. Dobrze, że jeszcze boga nie włączyłeś do tej spirali nienawiści.

pokemon227

"Chętnie zobaczę amerykański,izraelski film o rzezi na Palestyńczykach"

Zobacz sobie Walc z Baszirem, chociaż to akurat o ile dobrze pamiętam nie o Palestyńczykach.

ocenił(a) film na 4
pokemon227

100% racji

ocenił(a) film na 8
pawelszwagierek

Czyli:
- "Idę" nakręcili nie nasi twórcy (a niby jacy?!);
- "Ida" to film upodlający Polaków;
- Amerykanie kręcą tylko filmy o swoich "bohaterskich patriotach";
- ktoś(?) sieje planową, szeroką propagandę o "polskich obozach";
Gratuluję rozeznania w realnym świecie. Zdejmij klapki z oczu... i z mózgu.

ocenił(a) film na 4
jak45

Pana pytanie: - "Idę" nakręcili nie nasi twórcy (a niby jacy?!);" - Moja odpowiedź: koprodukcja duńsko-polska
Pana pytanie: "Ida" to film upodlający Polaków; Moja odpowiedź: " tak w filmie ukazano, że to Polacy w czasie wojny zabijali swoich sąsiadów za ich dom bez niczyjej namowy. Mnie, którego przodkowie walczyli w czasie II wojny światowej to obraża a Pana nie?"
Pana pytanie: - Amerykanie kręcą tylko filmy o swoich "bohaterskich patriotach"; Moja odpwiedź: tak, tylko zależy kto w danym momencie jest tym bohater, czy kowboj walczący o swoją ziemię z indianami, czy czarnoskóry Kamerdyner walczący o Amerykę Obamy (bohaterowie się zmieniają w zależności od władzy).
Pana uwaga: - ktoś(?) sieje planową, szeroką propagandę o "polskich obozach"; Moja odpowiedź: sieje, na zachodzie nazywanie obozów Auschwitz i Majdanek "polskimi obozami" to standard przykładów nie muszę podawać. Pomylić się można raz, czy dwa a nieustannie.
Pana teza: Gratuluję rozeznania w realnym świecie. Zdejmij klapki z oczu... i z mózgu. Moja teza: Niech Pan nie obraża ludzi za ich osąd. A ja gratuluje Panu brody :)

ocenił(a) film na 8
pawelszwagierek

1. Reżyser polski, aktorzy polscy, osadzone w Polsce, Oscar dla polskiego filmu. Dobrze, że nie wciskasz w to "żydostwa" (na pewno?..).
2. "Polacy w czasie wojny zabijali swoich sąsiadów za ich dom bez niczyjej namowy"; nie "Polacy" jako tacy, tylko jeden Polak (niech będzie - niektórzy, incydentalnie). Na tej zasadzie film o Kubie-rozpruwaczu obraża Brytyjczyków, wiele hollywoodzkich filmów o psychopatycznych mordercach obraża Amerykanów, o Al Capone Włochów, itd.. Nie powiesz, że takie przypadki ("Ida", "Pokłosie", itp.) się nie zdarzały. Filmy o np. Dzierżyńskim, Radkiewiczu, Piotrowskim też mają mnie obrażać?
To, że wielu moich współobywateli jest ksenofobami, rasistami, kibolami, kołtunami politycznymi i obyczajowymi mnie też nie obraża. Jest to przykre i wstydzę się za nich - tak jak za moją panią premier, która wzdraga się przed przyjęciem większej liczby uchodźców.
3. Zapominasz o wielu filmach krytykujących np. wojnę w Wietnamie, prezydentów (np. Nixon czy Clinton), polityków, służby specjalne, system prawny, rasizm, zaściankowość i całe w ogóle instytucje państwowe i społeczne; akurat Amerykanie mają w dorobku masę filmów rozliczeniowych a krytyka państwa i władzy to ich ulubione tematy.
Kręcimy od czasu do czasu filmy o bohaterach, tylko nie potrafimy tego robić - powstają drętwe gnioty, kręcone "na kolanach", zamiast DOBRZE. Nawet Wajda się "wykłada" na tej tematyce. To faktycznie jest problem.
4. Nie przeczę, że niektóre kręgi ("wybielacze" nazizmu, niektórzy syjoniści) taką propagandę przemycają, ale większość to skutek nieuctwa i nonszalancji - wspomożona 40 latami braku odpowiedniej kontrpropagandy ze strony PRL (po '89 też jest wiele lat zaniedbania). Nie umiemy dbać o dobre imię Polski. Tu warto wspomnieć, że spory w tym udział właśnie "prawdziwych Polaków", którzy straszą cywilizowany świat (choćby hejtując "Idę" z pozycji antysemityzmu i pseudopatriotyzmu).

PS: daruj sobie "Pana"; tu wszyscy się "tykamy".

ocenił(a) film na 4
jak45

proponuje by Pan po pierwsze ocenił ten film, później dopiero hejtował :)
Nie jesteśmy przyjaciółmi, znajomymi, krewniakami więc uczono mnie, że do osoby która jest ode mnie sporo starsza (tak sądzę po zdjęciu) powinienem zwracać się per Pan, Pani, czy Panno. Czułbym się źle odnosząc się do Pana w inny sposób.
Co do pytań to:
1. Nie wie czy Żydzi robili ten film więc nie wtrącam, a co do koprodukcji to jest to informacja publicznie podawana
2. Ale to nie był film o kubie rozpruwaczu, tylko o stosunkach polsko-żydowskich, wiedziałby Pan gdyby oglądał, a nie hejtował
3. Tak ale jest to wyjątek, ogólny nurt jest jednoznaczny wystarczy wskazać Snajpera z ostatnich Oskarów, który w USA przyciągnął najwięcej widzów
4. Problemem jest tu celowe działanie, nie sądzę, że szef FBI jest niedouczony, czy dziennikarze niemieckich, włoskich, czy francuskich mediów. Na ogół to ludzie o gruntownym wykształceniu i dlatego ich słowa tak bolą Polaków. Nie rozumiem też czemu Pan odnosi się do nieuctwa Polaków, przecież to nie my piszemy o "polskich obozach". Nie rozumiem też o pisaniu o "prawdziwych Polakach", Polakiem się jest albo nie.

Pozdrawiam i niech Pan tyle nie hejtuje :)

ocenił(a) film na 8
pawelszwagierek

1. Oscara i kilkadziesiąt innych nagród odbierali Polacy a nie Duńczycy. Zasady kategoryzowania filmów co do kraju, a którego pochodzi , są dość jasne.
2. "Ida" jest kameralnym dramatem psychologiczno-obyczajowym z problemem historyczno-społecznym tylko w tle. Przywołuje w tym tle zdarzenia, które miewały miejsce w czasie wojny rzeczywiście - temu nie zaprzeczysz.
3. "Ogólny nurt" kinematografii amerykańskiej to filmy stricte rozrywkowe, czasem bazujące na ich słynnym hurapatriotyzmie; twierdzę jednak, że nawet w tej kategorii częściej trafiają się tematy "krytykanckie", o których pisałem.
Nie moja wina, że polscy reżyserzy (pisarze i dziennikarze też) wolą przedstawiać ciemne strony polskiej historii i rzeczywistości (vide kupę filmów wyśmiewających przywary Polaków, szczególnie na wsi - czy takie filmy też Pana obrażają?). Możliwe, że powodem tego jest właśnie "nieprzemakalność" sporej części Polaków ("prawdziwych Polaków" - nie ja to określenie wymyśliłem!) na prawdę historyczną i fatalny stan naszej obyczajowości.
4. Podtrzymuję, że jednak jest to nieuctwo, podobnie jak skutkiem nieuctwa jest zaprzeczanie faktom mordowania Żydów przez Polaków.
Powtarzam też: co mogą myśleć o Polakach ludzie, którzy dowiadują się, że prawie połowa polskiego społeczeństwa akceptuje antysemityzm (lub zaprzecza jego istnieniu), hołduje ksenofobii i nacjonalizmowi, drugą połowę społeczeństwa nazywa "zdrajcami" i "mordercami", prezentuje obyczajowość z czasów średniowiecza czy kontrreformacji, itd.? To właśnie "prawdziwi Polacy" dorabiają nam gębę narodu, który mógłby pomagać nazistom w holocauście. Zdaj sobie sprawę, że w oczach opinii europejskiej PIS jest traktowany jako partia ultranacjonalistyczna i reakcyjna, nieledwie faszystowska.

Bardzo mnie Pan rozśmieszył określeniem "hejtera". Co lub kogo niby hejtuję?!

ocenił(a) film na 4
jak45

proszę policzyć ile jest Pana wpisów i czy nie Pan porównuje innych do psów, to jest hejtowanie i pisanie dla samego pisania. Proszę obejrzeć film i go ocenić, pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 8
pawelszwagierek

Jeśli mam do czynienia z ludźmi posługującymi się normalnym językiem, odpisuję rozsądnie - jeśli z "mową nienawiści", to wyszydzam i, owszem, trolluję (jak ktoś szczeka, to widać jest psem). Hejtowanie zakłada nienawiść, tymczasem ja co najwyżej gardzę co poniektórymi "rozmówcami" (typu np. "robocopo"); czasem po prostu mnie bawią, czasem zniesmaczają, a najczęściej im współczuję. Zasada, którą się posługuję, to "zero tolerancji dla nietolerancji". Na antysemityzm itp., zabronione prawem poglądy, reaguję ostro.
Niestety, Pan pisząc umiarkowanie, jednocześnie hejtuje "Idę", dając ocenę 1. Nie uwierzę, że to jakkolwiek obiektywna ocena filmu. To wyraźnie hejt o wyłącznie światopoglądowym podłożu. Ja na podobnej zasadzie powinienem zhejtować np. "Pancernik Potiomkin" czy "Triumf woli", choć z punktu widzenia sztuki filmowej to arcydzieła. Nie powinno się mieszać polityki do sztuki.

ocenił(a) film na 4
jak45

"to wyszydzam i, owszem, trolluję " niech Pan nie troluje, no i OBEJRZY FILM oraz go oceni bo to forum filmowe, a nie miejsce do pisania dla pisania.

ocenił(a) film na 8
pawelszwagierek

Nieźle Pan pisze, ale nadal obciąża Pana hejtowanie "jedynką" filmu, który zdobył Oscara i kilkadziesiąt innych nagród. Wszedł tu Pan popierając na 100% pozamerytoryczną wypowiedź, więc niech się Pan nie zasłania "forum filmowym". Ja bronię "Idy" a Pan ją atakuje - w obu przypadkach to jest "pisanie dla pisania"; 98,7% tutejszych wątków to "ustawka" ciemnogrodu i "prawdziwych Polaków" z liberałami. Niech Pan się nie ubiera w szatki, które do Niego nie pasują.
Swoją drogą, aż trudno uwierzyć, że inteligentny człowiek staje po "ciemnej stronie Mocy" - na ogól reprezentują ją paranoicy i matoły. Na młody, zapewne, wiek składam danie posłuchu oszołomom typu Braun, Michalkiewicz, Piłka, Rydzyk, itp., że ten film "upadla Polaków". CZY PAN ABY NA PEWNO OGLĄDAŁ "IDĘ" ??!!

ocenił(a) film na 4
jak45

"Nieźle Pan pisze", "inteligentny człowiek" dziękuje, że pisze Pan o mnie tak dobrze.
Co do mojego hejtowania oceną, to się nie zgadam, gdyż jest to moja prywatna ocena, nie pisze o niej na forum itp.
"Ja bronię "Idy"", rozumiem ale nich Pan ją OBEJRZY I OCENI.

Ja oglądałem "idę" w kinie.

ocenił(a) film na 8
pawelszwagierek

Jedynkę mogą wystawiać "Idzie" tylko hejterzy; jego ocena międzynarodowa (ponad 60 nagród) jest niepodważalna, z czysto probabilistycznych powodów. Spróbuj (chrzanić "Panowanie"!) udowodnić, że to film "nieporozumienie"... Rozumiem, że możesz to zrobić jedynie z pozamerytorycznych powodów. W takim razie: co w filmie uwłacza twojej dumie narodowej?; co w filmie jest kłamstwem lub nieporozumieniem? Gdyby to było "Pokłosie", to coś mógłbyś zarzucić (ja uważam ten film za efekciarski, "pod publiczkę" - co Pasikowski stosuje od początku kariery), ale "Ida"...?! Fabuła filmu tylko wykorzystuje tło historyczne do refleksji na wyborami życiowymi (lub ich unikaniem), ich motywacją. Zauważ, że obrazki, fakty z tego "tła" są bardzo niejednoznaczne (Skiba zabił dla zysku czy ze strachu? Wanda została komunistyczną kanalią ot, tak z natury, czy dla zemsty?) - to nie przypadek, tylko wybór twórców. Zresztą nic w tym filmie nie jest jednoznaczne - nawet czystość i niewinność młodej nowicjuszki. Zakończenie też nie jest jasne - może ten przejeżdżający samochód zabierze Idę do wielkomiejskiego, normalnego życia? Doszukiwanie się w tym filmie antypolskości i kłamstw świadczy o złej woli albo o... głupocie.
Zdecydowana większośc atakujących film to ta druga kategoria...

ocenił(a) film na 8
jak45

Możliwe jest też "ideologiczne" zaślepienie. Pytania testowe: w "mord smoleński" też wierzysz?; w agenta Bolka wierzysz?; w mądrość polityczną Prezesa wierzysz? Dwa razy tak wystarcza...

ocenił(a) film na 4
jak45

Czemu pisze Pan o rzeczach które nie mają nic wspólnego z filmem. Nawet Pan nie ocenił "Idy", a rozpisuje się o jakiś swoich bolączkach wyrzucając ból na forum.
Już nawet sam Pan sobie odpisuje, trochę to smutne.
Pozdrawiam

użytkownik usunięty
pawelszwagierek

Nie no, o Idzie też pisze, że dostała Oskara i MUSI sie każdemu podobać.

ocenił(a) film na 4

"Nie no, o Idzie też pisze, że dostała Oskara i MUSI sie każdemu podobać." dobre :)

ocenił(a) film na 8
pawelszwagierek

Nie MUSI podobać, ale nagrody o czymś świadczą. To niebezpieczne, być autorytetem dla samego siebie, wbrew wszystkim. Zwłaszcza oceniać jako "nieporozumienie".
Znasz to: "jeśli trzeci z kolei człowiek powie ci, że masz żabę na głowie, to ją... po prostu zdejmij"?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones