PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=627599}

Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia

The Hunger Games: Catching Fire
7,3 290 733
oceny
7,3 10 1 290733
6,6 26
ocen krytyków
Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia
powrót do forum filmu Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia

Zarówna pierwsza część jak i "W pierścieniu ognia" to dobry przekaz dla pokolenia, które nie znało totalitaryzmu, za to świetnie zna różne talent show. Na tym w zasadzie można skończyć, ale ponieważ nie zaliczam się do tego pokolenia rozwinę temat. Mówiąc w skrócie film w przystępny, komercyjny w dobrym znaczeniu tego słowa, sposób pokazuje jak można manipulować jednostkami jak i całymi społecznościami, które są zastraszone. Film w naprawdę porywający sposób pokazuje gimnazjalistom wychowanym na Sadze Zmierzch jak często w życiu dorosłym musimy udawać uczucia, jak często to co widzimy w przekazie publicznym zupełnie nijak się ma do prawdy. Film ma dwa główne odniesienia - jedno do totalitaryzmu gdzie ludzi zmusza się do różnych postaw, niekoniecznie chwalebnych. Na przykładzie tego filmu można zrozumieć ludzi, którzy np., w obawie o życie swoich bliskich współpracowali z PRLowskimi ubekami i esebekami czy nawet z powodu strachu przed zniszczeniem kariery podpisywali lojalki. Z 2 strony można zrozumieć jak uczestniczy nie dających się oglądać "Tańców z gwizdami" "MdM" i całą resztą, na wizji zawsze uśmiechnięci i przyjaźnie do siebie nastawieni, w rzeczywistości odgrywali tylko swoje role. W najnowszej książce świetnie to opisuje Jola Rutowicz wykreowana na "głupią laskę". We wszelkich talent show strasznie mnie irytują głupie miny i pozy prowadzących, pewno to ma nawet swoją fachową nazwę, w jak charakterystyczny sposób wchodzą z tymi minami na wizję. Z 2 strony film pokazuje jak w dosłowny sposób jest to ttraumatyczne dla osób w tych programach występujących. Oczywiście "Igrzyska śmierci" można traktować tylko jak daleką parabolę i przenośnię do opisywanych przeze mnie wyżej odniesień, ale dla osoby w wieku kilkunastu lat, a taka jest głównie widownia tych filmów - jest to przekaz czytelny, bardzo czytelny. Warsztatowo nawet nie ma co pisać - pierwsza klasa. Gra aktorska na najwyższym poziomie. Cały czas się zastanawiałem, a nie znam ani książki, ani najnowszej części Kosogłos - co stanie się ze zmarłym tragicznie, świetnym zresztą aktorem Philipem Seymourem Hoffmanem. Nawet udział tak kameralnego i świetnego aktora w tym filmie już dużo mówi. Oczywiście nie zapominajmy też o Donaldzie Sutherlandzie i Woodym Harrelsonie. Jeśli chodzi o efekty specjalne w dzisiejszym świecie filmu praktycznie każde studio jest w stanie wykreować wszystko, ale ja dzielę subiektywnie filmy na 2 rodzaje, w takich w których niestety co jakiś czas widzę, że to komputer stworzył daną animację (Niestety pierwsza część Hobbita, i pewno 2) i filmy w czasie oglądania których zapominam o tym. Igrzyska Śmierci należą do tego drugiego gatunku. Podsumowując na koniec - dobre kino pokazujące niezwykle ważne dla współczesnego świata problemy, które zrozumie każdy.

hubio

Składam pokłon, świetny komentarz, naprawdę oddający sedno filmu, lepiej bym tego nie ujeła ... pozdrawiam !

ocenił(a) film na 3
hubio

Ty nie znasz totalitaryzmu? Właśnie w tych czasach wkracza on pod nasze strzechy, a jest tym bardziej groźny, że stroi się w piórka demokracji, liberalizmu, obrońców praw mniejszości itd. Wiesz, o czym piszę? Tak, o papce - od hamburgera po np. "Igrzyska śmierci" - która jest taka fajna, bo nie trzeba nic gryźć.

ocenił(a) film na 8
Krzypur

Kolejny narodowiec/wyborca PiSu/ dziecko w wieku 15 -18 lat (niepotrzebne skreślić) ? Dla was mam zawsze tylko jedną odpowiedź. Skoro wam tak obrzydł ten liberalizm, demokracja i papka to jedźcie do Korei Płn, ale to może trochę za daleko więc na Białoruś. Musicie niestety jechać bo na słowo nie uwierzycie bo też zakładacie, że to "totalitarny" przekaz zachodu. I wtedy się przekonacie co znaczy prawdziwy autorytaryzm, totalitaryzm, a nie abstrakty o których nie macie pojęcia. Jak by jeden z 2 dostał pałą po dupie, zamknęli by go bez sądu na rok więzienia, które nie jest tak humanitarne jak w tym przebrzydłym zachodzie to wrócił by (i ile by wytrzymał) jak nowo narodzony. Tam jest jeden "nieomylny" przywódca działający dla dobra ludu - suwerena nie ponoszący za nic odpowiedzialności. Tobie to coś przypomina ?

ocenił(a) film na 3
hubio

Zero logiki.

ocenił(a) film na 8
Krzypur

Zero polemiki :)

ocenił(a) film na 3
hubio

Gdy brak logiki, to polemika staje się bezzasadna.

ocenił(a) film na 8
Krzypur

To już wiem dlaczego PiS łamie w Polsce prawo i demokrację. Też tak myślą. A co do Ciebie to nie ma sensu komentować jednozdaniowych kwestii, które piszesz co 5 dni. Dyskusję kończę, a niech inne osoby same wyciągną wnioski kto dyskutuje, a kto pisze jakieś nieuzasadnione ogólniki. Więcej nie będę prowadził z Tobą żadnej (dyskusji)

ocenił(a) film na 3
hubio

To się cieszę. Jedna uwaga na koniec: jestem daleko od PIS-u.

Krzypur

No masz racje filmu na pewno nie przełkniesz bo tutaj jest potrzebne co innego, a dokładnie rozum widać po twoich komentarzach że go nie posiadasz .

ocenił(a) film na 3
buterfly

A Twoja polszczyzna być taka, że rozumu nie widać nawet z lotu ptaka.

Krzypur

?

Z moją polszczyzną wszystko w porządku, a tobie lepiej radze się zastanowić na tym gdzie podziałeś mózg .

Twoje komentatorze nie mają nic wspólnego z filmem, oczywiście masz prawo krytykować produkcje ale podaj konkrety .

ocenił(a) film na 3
buterfly

1) Gratuluję dobrego samopoczucia, to ważne w życiu. 2) 2 + 2 = 4.

Krzypur

Nie był to żaden żart .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones