PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31656}

Intruz

The Stranger
6,8 2 410
ocen
6,8 10 1 2410
6,5 13
ocen krytyków
Intruz
powrót do forum filmu Intruz

Orson Welles o polowaniu na prominentnego (choć zmyślonego na potrzeby scenariusza) nazistowskiego zbrodniarza, które swój finał znajduje w małej mieścinie w Connecticut. "Stranger" to niewątpliwie emocjonujący, pierwszorzędnie zrealizowany dreszczowiec, z dobrym aktorstwem (Welles, Robinson) i dużą dawką napięcia. Szkoda tylko, że scenariusz w kilku istotnych kwestiach nagina logikę i zasady prawdopodobieństwa: każdy normalnie rozumujący zbrodniarz wojenny w sytuacji, gdy w jego otoczeniu pojawia się podejrzany nieznajomy, a na wierzch zaczynają wychodzić przysłowiowe (i nie tylko) "trupy z szafy", zwiewałby gdzie popadnie, zamiast łudzić się, że sprawa przycichnie. Irracjonalne zachowanie bohatera doskwierało mi bardziej nawet, niż fakt, że odnośnie kwestii holokaustu pada tu kilka ewidentnych bzdur - to akurat można wybaczyć, zważywszy, że obraz powstał świeżo po zakończeniu wojny. Poza wymienionymi powyżej, innych zastrzeżeń w zasadzie nie mam, dość powiedzieć, że półtorej godziny seansu upłynęło mi wręcz błyskawicznie. Gotów więc jestem przymknąć oko na niedociągnięcia, bo już samo zagęszczenie atmosfery w filmie chwyta mnie za serce. Reasumując: być może nie jest to najlepsze dokonanie w filmografii Wellesa, nie musi być - i tak bije na głowę "najlepsze" dokonania niejednego utytułowanego twórcy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones