PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32022}

Iris

7,3 8 556
ocen
7,3 10 1 8556
6,8 8
ocen krytyków
Iris
powrót do forum filmu Iris

I było spokojnie, akcja niezbyt szybka, a walec życia toczył się spokojnie. Aż do czasu, aż wjechał do jaskini z napisem "memento mori" na straży której stał doktor Alzhaimer, niczym Charon przed wrotami Hadesu. Film to połączenie okresu w którym walec jest jeszcze dość nową maszyną i podąża raźnie, bez problemów nie do przejścia przez trasę życia, z okresem w którym wkracza do jaskini "memento mori". Każdy wie, że walec trudno zatrzymać, a w tej dwuwyrazowej frazie pierwsze jest słowo "pamiętaj" i to właśnie pamięć jest niszczona przez walec na początek. Po zniszczeniu pamięci jest już tylko jedno "mori" czyli śmierć, a z nią żaden walec nie wygra. Charon przewożąc zmarłych przez rzekę Styks za którą był Hades, pobierał opłatę. Doktor Alzhaimer również pobiera swoją opłatę, powoli zabierając człowiekowi pamięć.

Jestem pod ogromnym wrażeniem kreacji aktorskiej Iris, w wieku podeszłym. To wyglądało jak autentyk, a nie aktorstwo. Starość i godność? Cóż, coraz bardziej nie mogę oprzeć się wrażeniu, że te dwa słowa to oksymoron. Z Alzhaimerem jeszcze nie można wygrać, ale póki co, można chwytać dzień.

ocenił(a) film na 7
VenomDealer

Świetna recenzja.

ocenił(a) film na 9
doris1997

Ślicznie dziękuję :)

ocenił(a) film na 9
VenomDealer

Film zmusza do refleksji nad własną przyszłością. Chyba nie ma osoby, która by nie pomyślała po obejrzenia filmu; co będzie gdy takie COŚ przytrafi się mojemu ojcu, matce czy mnie? Smutne i przejmujące.

ocenił(a) film na 9
maja1811

Żeby zmusić do bardziej przerażającej refleksji, powinien powstać film "Polska 2050", w którym jest już tylko 30 milionów Polaków w Polsce, większość to ludzie starsi i niedołężni, ale nasz system ich olewa. Wygodnictwo połączone z brakiem pieniędzy spowodowało, że w większości rodziny miały tylko po jednym dziecku. W budżecie nie ma pieniędzy by zapewnić ludziom starszym opiekę, a ludzie w wieku prokreacyjnym mają tylko po jednym dziecku i dodatkowo masowo emigrują. Jak się nie znajdzie jakiś heros co to zmieni, to w roku 2100 prawdopodobnie będzie już tylko 15 milionów Polaków w Polsce, więcej będzie ich za granicą...

VenomDealer

Sugerujesz, ze wiek powoduje, ze przestajemy zyc godnie?

ocenił(a) film na 9
VenomDealer

Zgadzam się... dodam, że to chyba najlepszy film o tej chorobie. Trzeba być genialną aktorką żeby tak doskonale zagrac. Jestem pod niesamowitym wrażeniem! Na końcu łzy płynęły same...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones