PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6527}
7,9 11 793
oceny
7,9 10 1 11793
8,3 19
ocen krytyków
Jak być kochaną
powrót do forum filmu Jak być kochaną

jedna z wisienek PSF

ocenił(a) film na 9

niby jestem w stanie zrozumieć ten film, ten ogrom smutku, żalu, bólu który w sobie zawiera. ale myślę, że nie jestem jednak w stanie w pełni go przeżyć i odczuć na sobie, jak pewnie większość widzów mojego pokolenia jak i wcześniejszego, to jest ludzi, którzy nie przeżywali wojny, ale i takich którzy nie przeżywali takiej tragicznej miłości, skazanej na niepowodzenie. aczkolwiek ten film przybliża nam te czasy bardzo wymownie, jakże inaczej od typowych melodramatów, typowych filmów wojennych. to film tragiczny, ciężki (ale nie w odbiorze), pesymistyczny, choć w zasadzie nie tyle pesymistyczny co smutny. a jednocześnie piękny. brawo szczególnie dla Barbary Krafftówny za życiową rolę, brawo też dla Zbigniewa Cybulskiego - grają tak wiarygodnie, że sami wydają się na skraju wytrzymałości, umęczeni, bezsilni wręcz bliscy obłędu. okres polskiej szkoły filmowej to było zjawisko niepowtarzalne, dzisiaj pozostaje delektować się jego owocami.

ocenił(a) film na 9
sten44

"nie jestem jednak w stanie w pełni go przeżyć i odczuć na sobie" - no ja myślę bo nie byłoby porównania takiego filmu do ... "wisienki".

ocenił(a) film na 8
mozgokop

Niekiedy można zetknąć się z opinią, iż ,,Jak być kochaną" to <destylat> z twórczości Hasa. Ja jednak myślę, że to film osobny, penetrujący kobiecą psychikę z ponadprzeciętnym znawstwem i taktem.Lot samolotem jako metafora do wznoszenia się nad własnym życiem i dokonania aktu akceptacji własnych przeżyć, nie odrzucania tego co tak trudno pamiętać. Felicja doświadcza okrucieństwa okupacji i bólu odrzucenia, ją to dotyka na przemian. Emocjonalny letarg/wyparcie jest, myślę, naturalnym mechanizmem po takich przeżyciach.
Lot do Paryża skłania ją do wspomnień i w tym samolocie ulega metamorfozie z czasem zrozumie, jak wielkie znaczenie mają zdarzenia z przeszłości na to, kim się jest obecnie.Jej kobiecość zewnętrzna odnajduje tę wewnętrzną, może nawet uświadamia sobie swoją wartość, która dotychczas ignorowała, a przecież ból wspomnień pozostał. Już nie musi nienawidzić mężczyzn i wie, że życie to nieustanna podróż w głąb samych siebie.
good night, and good luck, esforty.
8/10

użytkownik usunięty
esforty

Też tak odebrałam ten film. Fajnie zinterpretowałaś lot samolotem, to faktycznie takie nabieranie dystansu i postrzeganie sytuacji czy życia z zupełnie innej (bardziej dojrzałej?) perspektywy.
Postać Felicji świetnie pokazana. Powierzchownie twarda, pewna siebie, niewzruszona, a jednocześnie widzimy jak bardzo jest rozedrgana, nieszczęśliwa, jak tłumi uczucia za pomocą kolejnych kieliszków alkoholu. Nie wiem, czy ona nienawidziła mężczyzn, wydaje mi się , że bardziej ich do siebie nie dopuszczała, bo rozpaczliwie czekała na Wiktora.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones