PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30792}

Kapuśniaczek

La soupe aux choux
7,3 52 312
ocen
7,3 10 1 52312
7,0 6
ocen krytyków
Kapuśniaczek
powrót do forum filmu Kapuśniaczek

Dobry film

ocenił(a) film na 10

Film "Kapuśniaczek" już w momencie tworzenia był epitafium, swoistym memento umierającego
Louis de Funès'a (groziło, że aktor umrze, zanim zakończy filmowe zdjęcia). W zabawnej formule
"zaszyto" tam sentymentalne podsumowanie życia aktora i pokazano wartości, jakie były
najważniejsze: miłość do kobiety, przyjaźń do mężczyzny, własny kąt ("gdzie możemy czekać na
śmierć"), kieliszeczek winka ("kto nie pije, krócej żyje") i cudowny smak prostych potraw. Całość
spina skoczna i radosna muzyczka z nieistniejącej już epoki. Komicznym pomysłem reżyserskim
stała się postać kosmity, która docenia cudowność kapuśniaczka (zwykłej zupy z kapusty). Jak dla
mnie, to nie jest komedia, a film o przemijaniu i nostalgii związanej ze śmiercią. Zauważyliście, że
zakończenie filmu jest projekcją marzenia, by móc uciec od śmierci, a przynajmniej ją odwlec? Bo
"życie jest piękne", podsumowuje umierający, choć bardzo chcący żyć, Louis de Funès.

ocenił(a) film na 8
luzakist

No pięknie ujęte - oglądałem kilka razy lata temu a i całkiem niedawno, mam dokładnie podobny odbiór tego filmu, bardzo dobry, przyjemnie się ogląda, śmieszny i troszkę jednak tragiczny, ale właśnie z tym głębszym sensem w odniesieniu do życia i przemijania.

alualu

mądre i prawdziwe słowa,teraz mało takich filmów się produkuje-a szkoda.

ocenił(a) film na 9
Wera_135

NOOM

ocenił(a) film na 9
alualu

TO CZEMU ZANIŻASZ OCENĘ

ocenił(a) film na 10
luzakist

Dodałabym jeszcze doskonałe ukazanie postępującego świata które idzie "po trupach do celu" -wybudowanie parku rozrywki tam gdzie mieszkali i zrobienie z nich "atrakcji" gdzie ludzie rzucali orzeszkami
Pokazuje to jak nieraz się traktuje osoby starsze jako głupich ramoli i przeszkody do nowoczesności:/

ocenił(a) film na 9
luzakist

W sedno!

ocenił(a) film na 9
epileF

AHA

luzakist

Witam.
Bardzo ładnie piszesz, ale dlaczego w takim dziwnym tonie? Czy uważasz, że człowiek np. po 60 -dziesiątce powoli umiera? Z tego co wiadomo Louis zmarł na atak serca, już trzeci. Jego temperament, charakter i to że nadmiernie się eksploatował zawodowo doprowadziły do tego, że w końcu zmarł na zawał. Premiera Kapuśniaczka miała miejsce w 1981 roku a aktor zmarł w 1983 roku. Trochę wydaje się naciągana historia z jego umieraniem. Reszty się nie czepiam :-)
Pozdrawiam

Aropsyche

poza tym film powstał na podstawie książki, której autor nie znał nawet de Funessa...

ocenił(a) film na 9
Aropsyche

Kapuśniaczek był ostatnim filmem, w którym zagrał. Aktor był już wtedy bardzo schorowany i zapewne wiedział, że nie wystąpi więcej, wymaga to przecież całkiem sporego wysiłku. Mając to na uwadze, jak również treść filmu i jego przesłanie, myślę że "historia z jego umieraniem" nie jest naciągana. Chodzi tu raczej nie ile dokładnie jeszcze żył, ale o to że to był jego koniec jako aktora.

ocenił(a) film na 9
quoirez

Zagrał jeszcze rok później w Żandarm i policjantki.

ocenił(a) film na 6
artur1985wschowa

Reżyser tego filmu zmarł jeszcze przed Luisem.

ocenił(a) film na 10
luzakist

Trochę się nie zgadzam bo ze śmiechu można pęknąć! Kapitalne sceny ze śmieszną muzyczką dobraną idealnie tworzą genialną komedię. Ale prawda jest w tym że momentami kręciła mi się łza w oku. Jedyny film De Funésa na którym płakałem. Jest wtym filmie też coś takiego, że kiedy go oglądałem miałem wrażenie jakby De Funés miał zaraz umrzeć. Po filmie z ciekawości sprawdziłem i okazało się że rok po nakręceniu Kapuśniaczka. I wogóle po Kapuśniaczku się śmiałem i jednocześnie rozżaliłem. Pomyślałem sobie że to piękny koniec kariery De Funésa nie licząc żandarma i policjantek chociaż dobrze że jeszcze to nakręcił bo by się wszystko skończyło na tym jak on odlatuje i już można by się calkiem załamać. Ale na szczęście ma tyle tych filmów że można wszystkie oglądać w kółko i się nie znudzi. I ja was gorąco zachęcam do oglądania jego filmów (jak nie ma w tv to na cda pl.) a wy zachęcajcie swoich kolegów. DE FUNÉS BĘDZIE ŻYŁ W NAS✌!!!!!!!!!!!

ocenił(a) film na 10
Janek_773

I hej, nie jest to wszystko tak do końca o przemijaniu a wręcz przeciwnie! Odzyskał żonę, z jedneho luidora miał majątek i co najważniejsze był umierającym staruszkiem a poleciał no Oxien żyć 200 lat. To zniwelowało całą goryczkę tego filmu.

ocenił(a) film na 9
Janek_773

Hehe, może i tak...dla mnie jednak Oxo jest metaforą umierania. A żonę odzyskał po to by stracić, bo co minęło nie wróci. Pieniądze także przyszły za późno, by cieszyć i cokolwiek zmienić...

Janek_773

Bardzo ładnie napisałeś, Janku. Też uwielbiam Louisa i w ogóle wszystkie stare już dziś filmy. Mają w swej treści wszystko to, czego współczesnym brakuje. A może jestem po prostu już stary?

ocenił(a) film na 10
cappot

Louis De Funes byl niestety zawodowym palaczem. Po pierwszym zawale mial przystpopowac ale niestety nabral jeszcze wiekszego tempa, wszyscy wiedza z jakim ubolalym dla niego skutkiem

ocenił(a) film na 8
luzakist

No bez przesady, to jednak jest komedia, owszem, z pewną ironią wobec pychy tego nowoczesnego świata, ale jednak komedia. Ostatecznie przecież bohater odlatuje bogaty i szczęśliwy, bo ma znajomości w kosmosie.

ocenił(a) film na 5
luzakist

"groziło, że aktor umrze, zanim zakończy filmowe zdjęcia" - a to on miał wyznaczoną datę, kiedy dostanie tego zawału serca?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones