PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34773}
7,8 172 065
ocen
7,8 10 1 172065
6,9 28
ocen krytyków
Katedra
powrót do forum filmu Katedra

Jak 7 minutowa animacja może stawać w szranki z filmami pełnometrażowymi? To filmik zrobiony tylko po to by zademonstrować graficzne możliwości swoje, czy swojego zespołu. Chodzi w nim tylko o efekty. Fabuły tu brak.
Nie rozumiem jakim prawem ten film jest w rankingu światowym? Jak może porównywać animację bez fabuły z filmami pełnometrażowymi.

Ogarnijcie się ludzie

ocenił(a) film na 8
criginold

sio do nauki

JurkRurk

Sio do klopa, szorować ebonit.

ocenił(a) film na 8
criginold

Przeczytaj kilkadziesiąt z tych 370 tematów jakie zostały założone na forum tej animacji. Może to pomoże jednak Tobie zmienić zdanie.
Kwestia czy animacje krótkometrażowe powinny być umieszczane w rankingach też już była poruszana.
Ja nie patrzę na żadne rankingi - tzn. mam generalnie swój :)

P.S. Ta animacja ma fabułę. Gdyby było inaczej to nie byłoby tej animacji :> Wiele dyskusji już się tutaj toczyło także odsyłam do lektury wcześniejszych postów. Fabuła jest IMO bardzo rozbudowana jak na taki krótki obraz.

ocenił(a) film na 1
pendrago

wiec wyjasnij o co w nim chodzi. ja niestety niczego sie nie doszukalem bo naprawde ciezko o ile to mozliwe a jesli ktos daje 10 to jestem bardzo ciekaw dlacczego

ocenił(a) film na 8
staszek_peszko

Jest multum postów (tak jak napisałem powyżej ponad 370 tematów) traktujących o Katedrze. W tym jest może z kilkanaście gdzie rozwinęła się dosyć dobrze uargumentowana dyskusja. Nie mówię, że poniższe linki są jedyne i właściwe, i podają jedyną, wierną interpretację tej animacji.
Przeczytaj je, a jeżeli nadal będziesz miał jakieś pytania to z chęcią na nie odpowiem (jeżeli będę potrafił).
Oto lista:
http://www.filmweb.pl/film/Katedra-2002-34773/discussion/%22Katedra%22+Jacka+Duk aja,575350#topic_575350
http://www.filmweb.pl/film/Katedra-2002-34773/discussion/Czym+tu+si%C4%99+jara%C 4%87,1364145#post_4517712

W sumie można znaleźć więcej, ale musisz już sam poszukać i wysnuć odpowiednie wnioski z toczących się tutaj dyskusji.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 1
pendrago

chodzi mi o twoja interpretacje ;p

ocenił(a) film na 1
staszek_peszko

no i wiesz. nie czytalem opracowania o ktorym kazdy tu pisze wiec trudniej mi sie odniesc. nie wiem jak u ciebie to wygladalo? czytales?

ocenił(a) film na 1
staszek_peszko

np: kim jest ten wędrowiec, jaka to planeta, skąd przychodzi i jak się tam znalazł, czym jest ostatecznie katedra? Rodzajem pułapki dla nieostrożnych (zabłąkanych) podróżnych? Co powoduje to, że Katedra się rozrasta i jak długo taki proces jeszcze będzie trwał ?
Kto zaprojektował takie "urządzenie" ... i czemu ma służyć? Czy Katedra będzie rozrastała się dalej... poza urwisko? - jak sie orientujesz to twoje slowa. no wlasnie, piszesz ze ejst duzo pytan tylko ze ja nie znajduje ogladajac ten film odpowiedzi na nie. piszesz ze kazdy powinien sam je zinterpetowac ale jak znalezc odpowiedz na pytanie czy katedra bedzie sie rozrastac dalej a jesli nie to dlaczego? przeciez bylo wiecej osob przed glownym bohaterem i jakos dalej sie rozrastala i nie znamy odpowiedzi dlaczego. a moze to juz jest jej koniec. ale jeski tak to dlaczego? kim jest ta tajemnicza osoba? tez nie mamy pojecia. i dlaczego umiera od swiatla? czy jest to symbol nadejscia smierci a nasz bohater jest ostatnim czlonkiem rodziny? w sumie przedostatnim bo jest miejsce rownolegle do niego. moze dla jego zony a nie maja dzieci :D jest duzo interpretacji i nie lubie takiego czegos bo kazdy odbiera film na swoj sposob. nie jest to zle ale nie podoba mi sie jak rozwiazan jest miliard i znajdziesz jeszcze kolejne. i zawsze bedzie klotnia bo nie dogadasz sie z kims na temat takiego filmu.

ocenił(a) film na 8
staszek_peszko

No widzisz. Sam doszedłeś do właściwiego wniosku. Interpretacji są tysiące, ale przecież na tym polega cała sztuka? Wielu z tutaj się wypowiadających zarzuca "Katedrze" to, że nie powinno się jej stawiać w tym samym szeregu co filmy długometrażowe. Osobiście mało mnie to obchodzi gdzie zostanie postawiona, ale czy oglądając "Czas Apokalipsy" (chociażby) nie miałeś różnych interpretacji na temat samej końcówki i zachowania się pułkownika Walter E. Kurtz'a? Przecież tam też nie jest podane to na tacy tzn. jest tak wiele odmiennych interpretacji na temat tego filmu. Podobnie z "Katedrą".
Nie chodzi również o kłótnie ;) Czy chcesz na podstawie "Katedry" ustalić jakąś ostateczną, wierną i jedyną wersję, pierwotną interpretację? Moim zdaniem się nie da. Chodzi o to, żeby próbować, bo różne punkty widzenia sprawiają, że wyobraźnia zaczyna się poszerzać, że naglę dostrzegam coś co może mnie zainspirować do "czegoś" (nie wiem ;).
To jest moim zdaniem właśnie piękne w "Katedrze" czy podobnych animacjach (chociażby "Sztuka spadania" też Bagińskiego).

użytkownik usunięty
pendrago

twój post zainspirował mnie do szukania inspiracji w "Katedrze". Wielkie dzięki. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8

Dzięki za miłe słowa :) Cieszy mnie to, że w jakiś sposób te moje posty mogą być dla kogoś inspiracją. Pamiętaj! Nawet jeśli nie znajdziesz inspiracji to może trafić się, że znajdziesz coś innego (przesadziłem ;)
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
staszek_peszko

Drugi link, który podałem powyżej przenosi Ciebie bezpośrednio do postu z moją interpretacją ;) Trochę inwencji (napisałem: "Poczytaj je..." :D

ocenił(a) film na 1
pendrago

tyle to mi sie nie chce ;) za bardzo sie rozpisales. wiec widzisz jak sie zgadza to co napisalem. praktyczie kazda interpretacja jest dobra jak ktos ma pojecie :)

ocenił(a) film na 8
staszek_peszko

Tylko pojęcie o czym? Możesz spróbować skonfrontować animację z opowiadaniem Dukaja (pierwszy link, który podałem). Nie wiem czy coś z tego wyjdzie, bo osobiście uważam, że są to prawie odrębne historie łączące się tylko w kilku punktach. Chociaż może właśnie taka interpretacja Dukaja Ciebie zadowoli. Co prawda będzie to interpretacja właściwie opowiadania, a nie animacji ;)

staszek_peszko

To, że nie rozumiesz animacji Bagińskiego, nie upoważnia cię do oceniania jej na jedynkę, nie uważasz? Popadasz ze skrajności w skrajność, pamiętaj, że pomiędzy jedynką a dziesiątką jest 8 innych ocen.

ocenił(a) film na 1
kuubaa

nie chodzi ze nie rozumiem bo napisalem wyzej moje interpretacje ale jak madrze napisal Cmb - naprawdę dajcie spokój z tymi Waszymi "interpretacjami" skoro tutaj nie ma nic do interpretowania... widzisz wiecej niz powinienes. film nic nie przedstawia, nie powala na kolana, w ogole nie wiadomo oo co w nim chodzi dlatego 1 bo dla mnie ten filmik to calkowite nieporozumienie. juz Sztuka Latania jest o wiele ciekawszym filmem. no ale Katedra? i jeszcze ta nota?

ocenił(a) film na 7
kuubaa

Oczywiście, że upoważnia, dlatego ma prawo do oceniania. Subiektywnie ocenia, gościu, nie spinaj się :P Poza tym Wasze posty utwierdzają mnie w przekonaniu, że ludzie lubią się pławić w nadinterpretacjami i karmią swoje ego swoim megalomaństwem. <3 To jest boskie.

ocenił(a) film na 6
pendrago

Zgodzę się że ma jakąś fabułę, ale tak szczątkową że rodzi ona tylko pytania, nic tutaj nie jest wyjaśnione, równie dobrze to mogłoby być intro do jakiejś dziwnej gierki... Też nie rozumiem pozycji w rankingu, nie będę się rozwodził nad tym czy krótkometrażowe powinny się tu w ogóle znajdować, ale naprawdę dajcie spokój z tymi Waszymi "interpretacjami" skoro tutaj nie ma nic do interpretowania...

criginold

hahha po komentarzu widać, że NIC NIE zrozumiałeś z tego filmu :(, jeśli nie widzisz fabuły...
buuuu

ocenił(a) film na 6
pixi222

nie szukaj treści tam gdzie jej nie ma

criginold

http://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_(opowiadanie) przeczytaj to i potem opowiadanie to zauważysz treść :P

ocenił(a) film na 4
criginold

"nie szukaj treści tam gdzie jej nie ma" O i to jest słuszna słuszność:)
Nie czytałem opowiadania, więc nie oceniam. A po przeczytaniu kilkudziesięciu wątków odnośnie tego filmiku już nawet nie mam ochoty czytać. Ksiądz, izmi cośtam, czarna wata itp itd... A bez czytania oceniłbym to na, no nie wiem nawet jak to ocenić, bo jak można ocenić coś co nie jest całością a tylko ją udaje? A ci co ocenili to tak wysoko, po prostu oceniają opowiadanie nie ten film.

criginold

Po części się z tobą zgadzam. Znowu napotykam postawę mówiącą ,,im mniej rozumiem tym jest to dla mnie piękniejsze". Ten film stanowi pokaz umiejętności graficznych, a został odebrany głównie jako performans. Dlatego nie rozumiem czemu widnieje na tak wysokiej pozycji w rankingu.

criginold

Jeszcze nie zdecydowałem się na ocenę tego filmu ale mogę Cię zapewnić, że animacja nawet bardzo krótka może spokojnie konkurować z pełnometrażowymi filmami oto mój sztandarowy przykład:
http://www.youtube.com/watch?v=g0G9vDKcdLg

criginold

W sumie fabuła zawsze się znajdzie, kreatywność nie zna granic. Ale zgadzam się co do braku sensu umieszczania animacji w rankingu, gdzie powinny być filmy pełnometrażowe.

criginold

Trochę bez sensu.W rankingu chyba było już za dużo miejsca,że dali tam animację w sumie bez fabuły.

ocenił(a) film na 6
jporuba

Agree

criginold

Ale pojechałeś!!! no nic, lepiej głupio pytać niż głupim zostać. Społeczność przyszła z odsieczą, do roboty

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones