1 godz. 48 min.
7,2 1 019
ocen
7,2 10 1019
1 545
chce zobaczyć
{"rate":6.5,"count":2}
{"type":"film","id":286638,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Kimy%C5%8D+na+S%C4%81kasu-2005-286638/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Kimyō na Sākasu
 • caterpillar ocenił(a) ten film na: 8

  Długo zwlekałem z obejrzeniem 'Strange Circus'. Shion Sono to twórca, który swego czasu wsławił się głośnym 'Klubem samobójców', filmem, którego seans był dla mnie - też swego czasu - niemiłosierną, półtoragodzinną torturą. Jak się okazało, obawiałem się niepotrzebnie... a i może do 'Klubu samobójców' warto by w końcu powrócić, szanse jeszcze dać. 'Strange Circus' to mocno zryty, trochę perwersyjny film w swojej poetyce nawiązujący do klasycznych japońskich opowieści grozy spod znaku Rampo Edogawy (o czym nadmieniam nie znając literackiej twórczości tego pana, jednakże każdy kto widział 'Rampo Noir' z pewnością rozpozna tu znajome klimaty). Ale to tylko z jednej strony. Z tej drugiej, istotniejszej choć mniej - do czasu - eksponowanej to film o sztuce/zabawie i ich nierzadko oczyszczającej roli. Filmowa rzeczywistość przechodzi tu w fikcję, fikcja w nie-fikcję, mroczny dramat w odgrywany karnawałowy spektakl. A chora rzecz w zdrową rzecz. Pojęcie karnawału jest dla filmu Sono kluczowe, jak chce karnawałowa tradycja 'Strange Circus' nie tyle opowiada o koszmarze, co o oswajaniu koszmaru. Oswajaniu za pomocą okrutnej, ale jednak "zabawy".

 • snake1410 ocenił(a) ten film na: 9

  caterpillar chętnię podpiszę się pod tym co napisałeś

  Spora dawka oniryzmu, koszmarów, zła, problemów z osobowością, rodzinnych patologii i ich wpływu na człowieka oraz ratowania i gubienia swojej osobowości. Narracja prowadzona w kapitalny sposób, a na koniec historia zostaje wyjaśniona, oceniona i podsumowana, lecz i tak widz dostaje zagadkę i swobodny wybór - co jest snem, a co jawą. Dialogi i teksty ocierające się o filozofię wymieszane z szaleństwem i patologiami.
  Jakby tego było mało, aktorstwo jest wyśmienite.
  Są fragmenty w których film jest podobny do dzieł Mikkego (ale nie będę spojlerował ).

  Kawał dobrego kina 8/10

 • aklekot ocenił(a) ten film na: 9

  snake1410 Podoba mi się takie porównanie między Miike a Sono. Pierwszy to rzeźnik. Chociaż rzeźnik artysta. Drugi to poeta.

 • dead_evil ocenił(a) ten film na: 8

  caterpillar lubię takie filmy, trochę podobny do Lyncha ale to i tak nie to samo-wszystko na końcu zostało widzowi podane jak na tacy, szkoda że reżyser nie pozwolił widzowi samemu się domyśleć

 • caterpillar Gdzieś on line z napisami pl można ?

 • Baxik28 ocenił(a) ten film na: 7

  theszatanx Można obejrzeć na zalukaj.