PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32219}

Koszmar z ulicy Wiązów 2: Zemsta Freddy'ego

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
6,6 22 902
oceny
6,6 10 1 22902
4,7 10
ocen krytyków
Koszmar z ulicy Wiązów 2: Zemsta Freddy'ego
powrót do forum filmu Koszmar z ulicy Wiązów 2: Zemsta Freddy'ego

Jestem fanem "Koszmarów ..." od dzieciństwa i ostatnio obejrzałem film dokumentalny
poświęcony serii "Never Sleep Again- The Elm Street Legacy" (polecam fanom serii).
Nakręcony tym filmem postanowiłem odświeżyć sobie całą serię. Oglądając sequel
dostrzegłem w końcu to o czym mówiono w dokumencie (choć każdy film oglądałem po
kilkanaście razy wcześniej tego nie zauważyłem). UWAGA SPOILERY ! "Zemsta
Freddyego" ma mnóstwo podtekstów homoseksualnych. Tych scen jest multum, łącznie
z dialogami (najlepszy jest ten Jessiego z Gradym tuż przed zabiciem go) . Wydaje mi się
że był to zamierzony zabieg scenarzysty choć podczas kręcenia filmu nikt tego nie
zauważył co potwierdzili twórcy w dokumencie o serii. Film oczywiście okazał się
sukcesem ale wywołał wiele kontrowersji i falę krytyki (pamiętajmy że to był 1986 rok a
stany zjednoczone nie słynęły nigdy z tolerancji dla odmienności). Nie chodzi tu jedynie o
ten podtekst homoseksualny ale o to że twórcy złamali główną zasadę serii, będącą
genezą "Koszmarów ...", czyli koncepcję mordercy zabijającego nastolatków w snach. Tu
tego motywu nie ma, co wywołało oburzenie fanów oryginału i krytykę samego Cravena. I
ten fakt paradoksalnie czyni tę część najbardziej wyjątkową, ponieważ w kolejnych
odsłonach trzymano się już "zasad" serii w zgodzie z "mistrzem" co uczyniło ją nieco
nudną i przewidywalną. Mocnymi stronami filmu jest muzyka która podkręca naprawdę
mroczny klimat i świetna gra aktorska (szczególnie para głównych bohaterów granych
przez Marka Pattona i łudząco przypominającą Maryl Streep Kim Myers jest świetna). To
aktorstwo jak na standardy lat 80tych w horrorach naprawdę robi wrażenie. Także
charakteryzacja Freddyego jest najlepsza z całej serii (Kevin Yagher pokazał klasę).
Napięcie jest wysokie i jako osobny horror film broni się doskonale. Oczywiście fabuła
kuleje i jest kilka wpadek. Dla mnie największą jest końcowa scena w której Jessie i
Lisa jadą do szkoły dzień po masakrze w której zginęło z 10 osób uśmiechnięci od ucha
do ucha jakby nigdy nic. Oczywiście okazuje się że to sen i zmierzają prosto do piekła ale
ja nie wiem czy sam dałbym radę zasnąć gdybym dzień wcześniej przeszedł to co Jessie
i mógł dać szansę Freddiemu na dopadnięcie mnie, ale ok. Nie wymagajmy cudów od
scenarzystów, w o wiele większych filmach popełniano większe wpadki. Omijając te
wszystkie niedociągnięcia i kontrowersje nie można się nie zgodzić że "Zemsta
Freddyego" to świetny horror i bardzo dobry sequel, najstraszniejszy według mnie z całej
serii bo bądźmy szczerzy, im dalej seria trwała (oprócz ostatniej części) tym Freddy
stawał się bardziej komiczną niż straszną postacią, a tu naprawdę nie ma z nim żartów.
Pozdrawiam fanów :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones