PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=568216}

Król Artur: Legenda miecza

King Arthur: Legend of the Sword
7,0 110 984
oceny
7,0 10 1 110984
6,0 24
oceny krytyków
Król Artur: Legenda miecza
powrót do forum filmu Król Artur: Legenda miecza

A może jednak równość ras i walka z rasizmem - nie wiem jak to nazwać. Tak czy inaczej widać jak całe multikulti ogarnia hollywood, że już nawet w filmie o wczesnym średniowieczu widzimy czarnoskórego rycerza. Ktoś powie, że to fantasy - ok. Ale to jest fantasy osadzone w średniowiecznych r e a l i a c h i nikt mi nie wmówi, że jego rola jest tam potrzebna. Nie jestem rasistą, ale uważam, że w tym filmie powinno być biało, biało i jeszcze raz biało.

NabuchodonozorX

Zgadzam się, no ale co zrobić. W "Merlinie" to nawet Ginewra była czarnoskóra.

danishgirl

merlin to kilkukrotnie zje bana produkcja choćby z powodu podobnego wieku melina i artura. dlatego nie oglądam normalnie tej serii :/ Czyli już wiem czemu przenieśli z tego miesi,ąca premierę najnowszej wersji :D

ocenił(a) film na 7
GalaQXus

Merlin był taki semi komediowy, a nie z pompo i na serio. Dlatego Ginewra po jakimś czasie przestała irytować. Gorzej jak coś pretenduje do roli poważnego filmu i dostajemy ciemnoskórego Juliusza Cezara, albo takąż zakonnicę w XI wiecznej Anglii (Robin Hood BBC). Tylko, że dla mnie to działa też w drugą stronę. Biali nie powinni grać ról napisanych ewidentnie pod postaci z mniejszości etnicznych, bo jest to tak samo idiotyczne jak sytuacja odwrotna. Dla mnie może bardziej estetyczne, ale merytorycznie? Nijak.

Kij_z_tym

Ale gdzie biali grają role przeznaczone dla mniejszości etnicznych ? Jak to rozumieć ? Co nazwać rolą przeznaczoną dla mniejszości etnicznych ? Chodzi Ci o to ze w latach 20 XXwieku były filmy gdzie czarnoskórą służbę grali pomalowali na czarno biali aktorzy ? Chyba nie to miałaś na myśli :-) Obecnie w Stanach jest kino "Czarnych" i biali tam sie nie pojawiają, są nawet nagrody dla wyłącznie czarnych twórców, co jest przejawem mega rasizmu, ale to Stany inna kultura, inna historia.

ocenił(a) film na 7
RealKalps

Trzeba być niesamowitym ignorantem, żeby nie widzieć, że po pierwsze jest mnóstwo takich przykładów i to bardzo świeżych, a po drugie - czarni to nie jedyna mniejszość - w sensie, serio, typie - to jesteś z siebie w stanie wykrzesać? Widzę, że masz w obejrzanych sporo ciekawych rzeczy, więc dziwi mnie to bardzo.
Kilka asów, specjalnie dla Ciebie: Angelina Jolie jako Mariane Pearl, Bale jako Mojżesz, Max Minghella jako Divya Narendra, Książę Persji, Dom Dusz, nowy Piotruś Pan - to tak z głowy, na szybko, bo jest tego od groma i nie trzeba daleko szukać.

Kij_z_tym

Dzięki że podałaś przykłady. O to mi chodziło. Większości nie oglądałem tzn. Co jest nie tak z nowym Piotrusiem Panem w kwestii etnicznej ? Ja rozumiem że takich przykładów jest sporo. Albo adaptacje biblijnych tematów ? Gdyby się tego sztywno trzymać to Jezusa mieliby grać tylko Żydzi a jeszcze kwestia wyglądu którego do końca nie znamy, podobnie Mojżesz - chcesz mi powiedzieć ze powinni ich grać tylko ortodoksyjni Żydzi ? Przecież to nawet ciężkie do ustalenia. Ale idąc tym tokiem myślenia również Dobrociński nie powinien grać w Czeskim filmie. Bo jaki z niego Czech ? Taki jak i Mojżesz. Trochę się nie zrozumieliśmy:-) ale dzięki i pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
RealKalps

A czy Rooney Mara wygląda Ci na indiankę? Czy ja słowo powiedziałam o wyglądzie? Widzę, że masz spore braki w wiedzy w tym temacie, nie czuję się specjalnie kompetentna, żeby je uzupełniać, ale raz kozie śmierć. Mylisz pojęcia rasy, narodowości i pochodzenia. Żydów powinni grać semici, tak. Bo wiesz, że można być Żydem i ateistą i religia niewiele tu ma wspólnego z etnicznym pochodzeniem? Przepraszam, ale Mojżesz to chyba jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza postać z historii Żydów, to takie trochę dziwne, że w całym Hollywood nie znaleźli ani jednego Sezonu nadającego się do roli Mojżesza.
Nie, idąc tym tokiem myślenia, którym idę ja nie dojdziesz do takich wniosków. Ale powtarzam, mylisz pojęcia.

Kij_z_tym

Tak Rooney Mara, po charakteryzacji przypomina mi Indiankę. I co ? Jak chcesz z tym dyskutować ? A jasełka ? W sumie napływ imigrantów może okazać sie zbawienny. Chyba troszkę się rozpędziłaś, w żadnym zakątku świata nie nakręciliby nic biblijnego gdyby nie mieli pod ręką semity (Araba, bo chyba obecnie semici to głównie oni ?)
Nie jestem ekspertem. To prawda. Ale Mojżesz jest tak bardzo postacią historyczną że nawet historycy nie potrafią stwierdzić w jakim okresie żył. Więc dla mnie jest to postać biblijna, a każda rasa, kultura czy narodowość powinna mieć prawo adaptować sobie Pismo Święte na potrzeby wierzących żyjących w danym miejscu i czasie. Wie nie zgodzę się że Mojżesza w Hollywodzkim filmie musi grać czy powinien Semita. Zgodzę się że w filmach aspirujących do miana poważnych Juliusza Cezara nie powinien grać Japończyk czy rdzenny Indianin. Ale Biblia to co innego, moim zdaniem.

ocenił(a) film na 7
RealKalps

Indinaki to Ty chyba na oczy nie widziałeś. Tak, semici to RÓWNIEŻ Arabowie. I pewnie zrobiło Ci dobrze, jak sobie pomyślałeś, że wreszcie wiesz coś czego ja nie, ale niestety byłam świadoma tego faktu. I podtrzymuję to co powiedziałam, Żydów powinni grać semici, czy to stricte Żydzi, czy Arabowie, bo to rasa semicka.

Nie jesteś ekspertem, to zdecydowanie prawda i na tym kończy się wartość merytoryczna Twojej wypowiedzi. Historycy nie potrafią określić wielu, wielu dat, ale nie spotkałam się z tym, żeby któryś z nich przez to kwestionował istnienie jakiejś postaci/konfliktu/etc, jeżeli mają do dyspozycji źródła, z których wynika, że powyższe należą do historycznego kanonu. Myślenie nieco łopatologiczne, ale spoko, masz do tego prawo, niestety.

Nie widzę nic zdrożnego w powiedzeniu jasno, że role napisane dla białych powinny być grane przez białych, role napisane dla innych ras powinny być odgrywane przez daną rasę. I chodzi mi tu głównie o produkcje historyczne i biograficzne, oraz takie, które poruszają temat konkretnej kultury. Nie tylko jest to estetyczne, ale i wykazuje dbałość o szczegóły.

Kij_z_tym

Dobra, odpowiadasz chamsko (widocznie taka osoba jesteś) więc zakończę dyskusję. Przeglądając temat przykuło moją uwagę zdanie "role dla mniejszości etnicznej grane przez białych" - więc pół żartem, pół serio zapytałem o co chodzi. Wytworzyła się powyższa wymiana zdań. A Ty jako główne argumenty podajesz: BAJKĘ. Jakaś indiańska księżniczka z powieści dla dzieci i uważasz że na całym świecie twórcy którzy chcieliby to adaptować muszą w tej roli obsadzić rdzennego Indianina - to jest tak głupie że nie chce mi się dalej z Tobą gadać. Chodziło o podstawowe różnice w historii typu: Czarny Hitler albo Japończyk Juliusz Cezar że owszem, to razi w oczy. Topol urodził się w Izraelu i zagrał skrzypka na dachu śpiewając te wszystkie piosenki w języku angielskim, nie żydowskim. Gdyby zagrał go ktoś inny kto zrobiłby to podobnie, ale urodził się w Londynie - oczywiście wyczułabyś tą subtelną różnice że to nie Żyd ? Czyli jednak rozmawiamy o wygladzie bo piszesz ze Mara nie przypomina Indianki w Piotrusiu Pani i to taka zbrodnia. A gdyby Chrostian Bale mial zydowskie korzenie to juz wszystko byloby ok ? Biblia, bajki dla dzieci no super.... Następny krok, jak powiedziałem zabronić dzieciom występu w jasełkach bo przecież nie każda szkoła jest taka wielokulturowa a prawie każda chce wystawić czy to bajki czy inne przypowieści biblijne. Głupio gadasz i jesteś chamska, w każdym zdaniu starasz się pokazać swoją wyższość i nie wiadomo jaką wiedzę. Pozdrawiam. Bez odbioru.

RealKalps

"zarny Hitler albo Japończyk Juliusz Cezar że owszem, to razi w oczy" - i o to własni chodzi. Ciebie, jako białego razi w oczy czarny Hitler, tak samo jak Indianina będzie razic w oczy biała kobieta grająca indiankę (nawet jeśli Ronney TOBIE "przypomina" indiankę po charakteryzacji), a Araba będzie razić w oczy Jake Gyllenaal grający Księcia Persji, co już jest jakims absurdem. Nie chodzi o to, żeby zawsze trzymac sie 100% prawdy, ale chociaz miec na tyle szacunku, zeby w gleboko zakorzenionych kulturowo rolach obsadzac ludzi o danym pochodzeniu etnicznym
Poza tym : "Wytworzyła się powyższa wymiana zdań. A Ty jako główne argumenty podajesz: BAJKĘ" - a rozumiem, ze cala dyskusje zaczela sie o PRAWDZIWEJ OPARTEJ NA FAKTACH 1000000% historii o królu arturze? daruj sobie. Bajki czy legendy maja czasami o wiele wieksze znaczenie dla danej spolecznosci niz historie prawdziwe.

hipek007

Chciałbym zaznaczyć że Książę Persji jest o Perskim księciu a nie arabskim, a te dwa narody wyjątkowo się nie znoszą.
Persowie wywodzą się od Indoeuropejczyków (konkretnie od Ariów), którzy przybyli na tereny obecnego Iranu w II tysiącleciu p.n.e.
Arabowie – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski.

Kij_z_tym

Jeszcze dodam że nigdzie nie napisałem ze Mojżesz nie istniał a jedynie że w jego przypadku nie znamy dokładnych dat, nie mamy pewności co do wyglądu więc w produkcji amerykańskiej nie ma razi w oczy gdyby zagrał go np. Anthony Hopkins - zbrodnia bo nie Żyd, a taki Topol już byłby Ok. Za to Ty masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. A chęć aby w Piotrusiu Panie Indianke miała grać zawsze Indianka jest tak głupia jakby do adaptacji Władcy Pierścieni szukać prawdziwych Elfów.

ocenił(a) film na 7
RealKalps

Zatuptaj nóżkami jeszcze, boohoo ludzie w internecie są niemili XDDDDDDDDDd

Kij_z_tym

Niemili to jedno, ale tacy którzy piszą "I pewnie zrobiło Ci dobrze, jak sobie pomyślałeś, że wreszcie wiesz coś czego ja nie, ale niestety byłam świadoma tego faktu"
"Nie jesteś ekspertem, to zdecydowanie prawda i na tym kończy się wartość merytoryczna Twojej wypowiedzi"

Twoje wypowiedzi świadczą tylko i wyłącznie o Tobie :)

RealKalps

Dziewczyna powiedziała Ci prawdę, wykazała Twoją ignorancję w temacie (i tak w delikatny sposób), więc stosownie by było napisać "masz rację, pomyliłem się" i już się nie pogrążać :)

ocenił(a) film na 8
Kij_z_tym

On ma rację, jesteś chamska wywyższasz się masz się za niewiadomo kogo. W każdej odpowiedzi musisz udowodnić jaka to jesteś światowa i z jaka wiedza, a my wszyscy nie jestesmy godni pyłku z twoich butów strzepywać

ocenił(a) film na 3
Kij_z_tym

Przeprasza że się wtrącam. Gwoli sprostowania . Żydzi to nie Arabowie. Arabowie to osobna rasa. Dodatkowo Żydami nazywa się ludzi wiary judejskiej. Gdybyś odwiedziła Izrael to byś spotkała Żydów czarnoskórych, głównie z Etiopii. Są też hindusi i nawet skośnoocy Azjaci. Żydzi z Europy wschodniej na przykład, bardzo różnią sie rasowo od tak zwanych sefardyjskich z terenów Hiszpanii i Maroka :-)

ChrisKrasz

Tak tylko wtrącę... Przypierdalacie się do ciemnoskórego rycerza okrągłego stołu a nikt nie zauważył, że cała świta Vortigerna (z nim na czele) napierdzielała "hailsy" z klaty do wyprostu prawej ręki? :D Przecież o to chodziło w tym filmie, ja jebie... Pierwszy Guy dla Was czy co?

PS Mojżesz nie istniał.

ChrisKrasz

Nie wszyscy to rozumieją a wystarczy poczytać lub wyjechać na wycieczkę do Izraela. Popełniłem tam takie faux pas i mnie naprostowano. Młodzi ludzie powiedzieli mi że nie wszyscy Izraelczycy są żydami ale wszyscy żydzi w Izraelu są Izraelczykami.

ChrisKrasz

Żydami (duża litera jest ważna) nazywa się naród, a żydami (pisanymi z małej) nazywa się wyznawców religii żydowskiej.

ocenił(a) film na 2
ChrisKrasz

Kulą w płot trafiłeś. To ta sama rasa, różni ich natomiast wyznawana wiara.

ocenił(a) film na 8
Kij_z_tym

Jemu chodziło głównie o to, że nie ma dużo produkcji gdzie jakiegoś czarnego bohatera gra biały tak jak ciągle można spotkać się z czarnymi grających białych. Chciałaś się popisać, że takich przykładów jest mnóstwo, a nie podałaś żadnego pasującego.

Lukininho

Ja przestalam oglądać HOMELAND bo nie moglam zdzierzyc, ze Arabów grały inne nacje. Probowalam dac szanse ale jak syna głównego bohatera grało to typowe hinduskiej dziecko.... to tego nie moglam zdzierzyc. Typowy, stuprocentową Hindus jako mały Arab. Dalam sobie spokoj.

Kij_z_tym

"Rasa semicka", a ja jestem rasa słowiańska i wszystko w temacie.

ocenił(a) film na 6
Kij_z_tym

Semici czyli Arabowie czy Żydzi są również zaliczani do białej rasy, wprawdzie są bardziej smagli ale taki Omar Sharif mógłby grać rolę średniowiecznego rycerza i nikt by się nie czepnął. Irańczycy (Persowie) to Indoeuropejczycy i choć też są raczej smagli to całkiem sporo u nich niebieskookich szatynów a nawet blondasków czy rudzielców.

Kij_z_tym

Słabe przykłady. Żydzi są biali, Bale jest biały. Divya Narendra też jest biały. Mariane Pearl jest bardziej biała niż czarna. Persowie są biali, z Ludów Wschodu najbardziej zbliżeni z Europejczykami. Takich produkcji wcale nie jest dużo i są podyktowane marketingiem (a wiele z nich to produkcje stare, gdzie o sławnego kolorowego aktora było bardzo trudno a co dopiero o całą obsadę), a nie rasizmem jak w odwrotnych przypadkach, których jest co raz więcej gdy czarni grają postaci białych.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Kij_z_tym

Spierdoxem ? Ała... zrozumiała że głupoty powypisywała...usunąć się nie da...więc atak. Maluczcy w internecie. Wiemy że nie masz przyjaciół w prawdziwym życiu.

ocenił(a) film na 7
RealKalps

Nie mam :(((((((((((((

ocenił(a) film na 7
RealKalps

Zostaniesz moim przyjacielem?

Kij_z_tym

Chętnie. Wysyłam zaproszenie. Nie żartuję.

ocenił(a) film na 7
RealKalps

jackpot

Kij_z_tym

Ojojoj :-)

ocenił(a) film na 9
Kij_z_tym

ty masz serio jakies problemy....

ocenił(a) film na 7
Breeze7

serio

Kij_z_tym

Kija to Pani ma albo w tyłku, albo gorąco potrzebę użycia na sobie :)

ocenił(a) film na 7
Vroo

dość rozbieżna teoria.

Kij_z_tym

aaaa.... kij z tym ;)

ocenił(a) film na 7
generalrobert

Persowie nie są biali...

manowce

To wpisz sobie w gogle "Irańczycy".
Czy to Ci się podoba czy nie Irańczycy (Persowie) są ludem indoeuropejskim, tak samo jak Polacy czy Anglicy.

ocenił(a) film na 7
generalrobert

masz rację, zaliczani są do rasy białej. zmyliła mnie informacja na forum historycznym.

ocenił(a) film na 5
generalrobert

A Ty badałeś się u okulisty na rozróżnianie kolorów? :)

Kij_z_tym

Chcesz uszłyszeć niewygodną prawdę?! Arbowie to rasa ... BIAAAŁAAAA nie ŻÓŁTA CZARNA CZERWONA ani ZIELONA...Oczywiscie qg jednego podziału (3 klasowego)

GalaQXus

Arabowie

GalaQXus

Arabowie zostali zaliczeni do rasy białej.Podział jest bardzo umowny.

lolekk

trochę brudnej białej, no ale najbliżej do tej z trzech do wyboru

ocenił(a) film na 6
GalaQXus

Nie ma rasy czerwonej :D

androgenius

powinna być, bo na potomków azjatów to mi nie wyglądają!

ocenił(a) film na 6
GalaQXus

To się dobrze przyjrzyj prawdziwym indianom, to ewidentnie rasa mongoloidalna, poza tym ich skóra nie ma z czerwienią nic wspólnego ( poza ewentualnym malowaniem sokiem z owoców :)

Nie są potomkami azjatów tak samo jak ludzie nie są potomkami małp.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones