PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32011}

Kręgosłup diabła

El espinazo del diablo
6,6 13 934
oceny
6,6 10 1 13934
6,2 5
ocen krytyków
Kręgosłup diabła
powrót do forum filmu Kręgosłup diabła

Byłoby lepiej, gdyby del Toro nie realizował młodzieńczych scenariuszy, bo wyszedł mu taki miszmasz, że głowa boli. Poszczególne wątki nijak nie nakładają się, a alles zusammen sprawia wrażenie kolażowych scenek, z których niejedną można by wyrzucić lub zmienić jej sens. Uciekanie w fantasy czy horror jest znaną reżyserską metodą na pokazywaniu krytykom języka, trudno przyczepić się do poszerzanej zjawami fabuły i zinterpretować sens dzieła. Co pozostaje? Klimat. Ach, ten klimat, który ma być odpowiedzią na dociekliwe pytania...
Zawiódł mnie del Toro jeszcze z jednego powodu, który zrymuję sobie: jak na świat komuchów za dużo tu duchów. Uprzedzam krytyków: za duchy uważam wszystko, co wchodzi i wychodzi przez "drzwi percepcji" (odsyłam: "The Doors of Perception", esej Aldousa Huxleya) czy - nazwę to - poszerzoną rzeczywistość , więc także bombę.
Mógłbym tak pisać i pisać (jak del Toro filmuje i filmuje), ale chce mi się spać.

Krzypur

Ja nie dobrnęłam nawet do końca. Jak na horror ten film jest - przepraszam, muszę to napisać - NUDNY. Może jako dramat wojenny sprawdziłby się lepiej, ale chciałam sobie obejrzeć dziś wieczorem coś strrrasznego... i jestem głęboko rozczarowana, bo spodziewałam się sensownej fabuły, nie tylko klimatu. Po niecałej godzinie seansu mówię "dość" i przerzucam się na mało ambitne kino amerykańskie. Nie będę się katować przy sobocie.

ocenił(a) film na 5
chateau_de_sable

Bywa że kino mniej ambitne jest jest uczciwsze od kina z ambicjami, które - też bywa - posługuje się sztuczkami hochsztaplerskimi.

użytkownik usunięty
chateau_de_sable

Film się rozkręca własnie po godzinie. Też miałem "kryzys", bo pierwsza godzina jest praktycznie o niczym ,ale dalej jest duzo lepiej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones