PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=651932}

Kraina lodu

Frozen
7,5 266 725
ocen
7,5 10 1 266725
6,9 25
ocen krytyków
Kraina lodu
powrót do forum filmu Kraina lodu

Film bardzo mi się podobał - uważam, że to powrót do starego dobrego Disney'a.

Niemniej, mam jedno zastrzeżenie: Dlaczego Trollowy dziadek pozwolił na izolację małej Elsy?

To był mądry staruszek. Wiedział, że z sercem sprawa jest dużo trudniejsza niż z głową, ale wiedział również, że nawet w tak beznadziejnym przypadku jak ukłucie w serce akt prawdziwej miłości może pokonać czar. Wiedział, że miłość jest od tego czaru silniejsza.

Skoro tak to dlaczego nie wyjaśnił rodzicom Elsy, że izolacja to zły pomysł, dlaczego nie powiedział czegoś w stylu: "Nie, to tylko pogorszy sprawę. Jest lepsze wyjście: Kochajcie ją ze wszystkich sił. Zróbcie wszystko by nauczyć ją co to prawdziwa miłość, co to poświęcenie. To co w niej jest jest potężne, ale miłość jest potężniejsza niż jakikolwiek czar. To miłość pozwoli jej panować nad swoją mocą"

Oczywiście jest prosta odpowiedź na to pytanie: "No dobra, i o czym byś wtedy zrobił film?", ale jakoś nie do końca mnie przekonuje taka argumentacja ;)

Ma ktoś lepszy pomysł?

P.S. Filmweb powinien opracować jakiś lepszy patent na zakładanie wątku - trudniejszy do zamknięcia. Trzeci raz piszę ten wywód... Głupi ESC...

ocenił(a) film na 10
dziabong89

Jeśli dobrze pamiętam, to rodzice nie powiedzieli wprost, że ją zamkną. Ale jeśli powiedzieli, to nie mam pomysłu.

ocenił(a) film na 9
Anonim90

Chyba powiedzieli.

ocenił(a) film na 10
Anonim90

Specjalnie sprawdzałem - powiedzieli.

ocenił(a) film na 9
dziabong89

Nie wiem, może nie do końca zrozumiał, co król miał na myśli, mówiąc o ukryciu córek przed światem? A może miał nadzieję, że rodzice sami dojdą do tego, co jest najlepsze dla ich dzieci? Zresztą to był władca, może Bazaltar nie miał odwagi, aby mu się przeciwstawić?

ocenił(a) film na 10
Irma100

W sumie niestawianie się królowi to chyba faktycznie najlepsze wyjaśnienie jakie można wymyślić, choć moim zdaniem też nieco naciągane.

dziabong89

Wiesz, ja tam bym nie chciała postawić się jakiemukolwiek królowi.

ocenił(a) film na 9
dziabong89

Przed feralną nocą Elsa nigdy nie traciła kontroli nad mocą. Później traciła ją niemal bez przerwy. Powodowały to najprawdopodobniej silne emocje i ciągły strach. Izolacja była chyba najlepszym rozwiązaniem. A jeśli chodzi o miłość to być może potrzebny był jakiś mocny akcent, taki jak poświęcenie Anny. Coś co zrównoważy traumę powstałą po uderzeniu siostry mocą, a nie zwykłe "kochajmy się, będzie super".

Alvin_fw

Tylko że Elsa żyła w strachu przez izolację, bo rodzice (prawdopodobnie nieświadomie) wmówili/ przekazali jej, że jest powtorem i na pewno kogoś skrzywdzi. Gdyby nie izolacja i przekonanie, iż trafienie Anny było jednorazowym wypadkiem bez winy kogokolwiek (choć moim zdaniem winę ponosi właśnie Anna, ale była wtedy pięcioletnim dzieckiem, a takiemu nie można zarzucić nic w podobnej sytuacji), nie byłoby strachu.

ocenił(a) film na 10
dziabong89

Miałem odpisać wcześniej, ale dopiero teraz znalazłem czas.

Jako wstęp: http://www.filmweb.pl/film/Kraina+lodu-2013-651932/discussion/Elsa+-+a+Queen+of+ Kingdom+of+Isolation,2399734


Tu nie można winić ani trolli ani Elsy. Tutaj winę ponoszą rodzice (sam ojciec?). Po prostu źle zinterpretowali radę Pabbie-go, taka sama sytuacja miała później miejsce, gdy mówił, że tylko prawdziwa miłość może uratować Annę. Jak widać trollskie" mądrości są bardzo złożone i niejednoznaczne.

Zresztą źle pamiętacie całą akcję. Pabbie (czy tam Baltazar) powiedział jedynie, że Elsa musi się nauczyć kontroli, a strach będzie jej największym wrogiem. To był pomysł Króla, aby ją odizolować, ukryć przed wszystkimi. Znamy tę postać zbyt mało, ale możliwe, że wręcz bał się o swoją reputację - co ludzie pomyślą, gdy dowiedzą się, że jego córka jest potworem? (PL: wiedźmą).
Na późniejszym etapie dalej "wpaja" jej swoje nauki "conceal, don't feel, don't let them know". Nie ma tu nic o kontroli, jedynie pozostań w cieniu, nie pokazuj [się].


Nie lubię pisać drugi raz na ten sam temat, gdyż często po prostu powielam wcześniejsze wnioski. Jeśli są jeszcze jakieś wątpliwości postaram się je rozwiać.

ocenił(a) film na 10
foxbond

Zgodziłbym się w pełni i nie zakładałbym wątku, właśnie gdybym nie sprawdził dokładnie jak scena wyglądała. Dziadek nie mówi nic niesłusznego, ale nie reaguje na fatalny plan króla. Gdyby król powiedział tylko "Ok.", a resztę wymyślił po drodze z powrotem wszystko by się zgadzało. Ale król mówi o izolacji przy Pabbim, on to słyszy i... nie robi nic by ich powstrzymać. Tego nie rozumiem. No, że chyba faktycznie uznał, że on swoje zrobił a w resztę się nie będzie wtrącał.

dziabong89

O mniej więcej tym samym, tyle że dziewczyny wychowywałyby się razem, tylko z sekretem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones