PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=719906}

Labirynt kłamstw

Im Labyrinth des Schweigens
7,0 6 426
ocen
7,0 10 1 6426
4,5 4
oceny krytyków
Labirynt kłamstw
powrót do forum filmu Labirynt kłamstw

Unsere Eltern

ocenił(a) film na 5

Niemieckie rozliczenie ze zbrodniczą przeszłością. Młody prawnik tropi nazistowskich zbrodniarzy z obozu w Auschwitz pod koniec lat 50. Szlachetne (może miejscami aż za bardzo), ale też bardzo szablonowe, zapatrzone w hollywoodzkie wzorce. Główny bohater jest papierowy do bólu, o postaciach z drugiego planu też ciężko powiedzieć cokolwiek ciekawego. Ogląda się to wprawdzie całkiem nieźle, ale poziomem bliżej raczej do przyzwoitej telewizyjnej roboty, aniżeli kina z krwi i kości. Bo choć film Ricciarelli'ego porusza ciekawe zagadnienia (jak choćby kwestia niemieckiej "amnezji"), to brakuje mu odwagi, by spenetrować je głębiej, poszerzyć swoje spektrum dramaturgiczne. Sztampowy scenariusz dostarcza niewiele emocji, napięcie jest znikome, finał rozgrywki - nawet pominąwszy fakt, że jest z góry wiadomy - pozostaje dla widza obojętny. Przypomina to wszystko szkolną pogadankę na trudny temat, jakim z pewnością pozostaje dla Niemców okres II Wojny Światowej. I jeśli takie w istocie było zamierzenie, tj. przybliżyć młodemu widzowi zagadnienie Holokaustu i narodowej odpowiedzialności, to można spojrzeć na "Labirynt kłamstw" z pewną dozą przychylności.

ocenił(a) film na 2
Caligula

Dobrze się czyta Twoje "ale" w stosunku do tego filmu. Pytania: dlaczego używasz pojęcia "holokaust", którym Żydzi "nakrywają" zbrodnie na innych narodach, w tym głównie polskim? Świadomie czy z rozpędu?

ocenił(a) film na 5
Krzypur

Terminu "holokaust" używam na zasadzie ogólnie przyjętego w świadomości zbiorowej, nazwij to "skrótem myślowym" czy jakkolwiek zechcesz. Nie bawię się tutaj w ideologa, oceniam film.

ocenił(a) film na 2
Caligula

Tylko ja nie bawię się ideologa. Właśnie ten skrót myślowy czy bezmyślowy jest ideologiczny. Wiesz dlaczego?

ocenił(a) film na 5
Krzypur

Myślę, że wyłuszczyłeś to już w poprzednim komentarzu. Spoko, nie urodziłem się wczoraj.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones