PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1174}

Lalka

6,5 14 955
ocen
6,5 10 1 14955
6,7 15
ocen krytyków
Lalka
powrót do forum filmu Lalka

Podobno reakcja ludzi na widok Mariusza Dmochowskiego wybranego do roli Wokulskiego była negatywna, ?bo on przecież inaczej wyglądał?. A to ciekawe ? jak? Przecież każdy inaczej wyobraża sobie postać, o której czyta, więc jak tu stworzyć postać, która zadowoliłaby gusta wszystkich? Utopia. Moim zdaniem Wokulski był i postawny i przystojny i posiadał pewna moc, moc osobowości, jakiej można oczekiwać. (choc może wynikala ona z tego ze jako aktor teatralny mowil glosno?) Wiele do życzenia ma natomiast dla mnie postać panny Izabeli odgrywanej przez Beatę Tyszkiewicz. Dziś to nazwisko kojarzy mi się ze starszą damą, z kobietą, o której myślę sobie ?z klasą?, nie znając zupełnie jej poczynań aktorskich. Jeżeli chodzi o ?Lalkę?, to te poczynania nie należą do najznamienitszych. Podobno Tyszkiewicz próbowała wydobyć ze swojej postaci to, co w niej najlepsze. Błąd. Izabela była z jednej strony oziębła, z drugiej kokieteryjna. Tu kokieterii było za dużo, a w niej ? fałszu. Słowa ?Dlaczego pan nas prześladuje? zostały wypowiedziane ze sztucznym uśmieszkiem niewiadomo skąd się biorącym i czemu służącym. Tyszkiewiczowa wszystko mi popsula. Odebrala Izabeli to co izabelowe było w powiesci: chlod. Tak jak aktorstwo Tyszkiewicz mnie nie zachwyciło, tak pełna seksapilu i dziewczęcego uroku Kalina Jędrusik grająca Wąsowską spełniła moje oczekiwania. Stworzyła przede wszystkim postać bardziej charakterystyczną od samej Izabeli, a przy tym była bardziej uwodzicielska i, że ośmielę się na te słowa, była pociągająca. Towarzyszy jej swoboda i urok małej uroczej dziewczynki bawiącej się życiem.
Postać, która jednak najbardziej mną owładnęła to Ignacy Rzecki, a w tej roli ? i tu oklaski ? Tadeusz Fijewski. Rzecki został stworzony tak, jak ukazano go w książce, co przypisuje się za wielkie dokonanie, gdyż to postać z szeroko pokazanym wnętrzem. Nawet aparycja odpowiada. Jest to niepozorny, pracowity subiekt, który troszczy się o wszystko w sklepie. Fijewski dobrze oddał naturę dumnego, trochę zawadiackiego, złośnika.

film_webka17

Dla mnie aktorstwo jest najwyższej klasy. Zawsze gdy przypominam sobie bohaterów książki to widzę Dmochowskiego i Fijewskiego przede wszystkim. Idealni do tych ról. W sumie Tyszkiewicz zagrała tak jak powinna więc też tragedii nie ma. Inna sprawa że musiała zagrać osobę niezbyt przyjemną. I jeszcze Kalina Jędrusik i Wiesław Gołas - obsada i aktorstwo świetne.

ocenił(a) film na 8
film_webka17

Z mojej strony będzie tak:
Po pierwsze: Rzecki stworzony przez Fijewskiego został przeze mnie pokochany, dokładnie tak go sobie wyobrażałam, dokładnie taki być powinien i jest to chyba jedna z najlepszych ról w ogóle w polskiej kinematografii jako takiej.
Po drugie: Izabela... Muszę przyznać, że początkowo niezbyt odpowiadał mi wygląd Beaty Tyszkiewicz, wydawało mi się, że jest ona (Beato, wybacz ! ;) ) do tej roli nieco za gruba, jednak po obejrzeniu filmu nie potrafię już wyobrazić sobie innej łęckiej. Co do samej gry Tyszkiewicz - wydaje mi się, że wydobyła ona z Izabeli wszystko, co "izabelowe": i kokieterię, i dystans, i chłód, jednocześnie zaś nie zatraciła gdzieś jej "zwyczajności".
Po trzecie: do Wokulskiego z twarzą Dmochowskiego nie przekonam się nigdy, nie ma na to rady. Prawdą jest, że przy czytaniu każdy wyobraża sobie inaczej daną postać i miałam święte prawo stworzyć w swojej wyobraźni całkiem innego Wokulskiego: wysokiego, zgrabnego i przystojnego blondyna, i chyba nie jest dziwne, że zwalisty Dmochowski ma się nijak do moich wyobrażeń ;) Jednak jego gra aktorska - a jest trudno mówić o grze w oddzieleniu od twarzy i postaci aktora - odpowiadała mi w zupełności, Wokulski był naturalny i nieprzerysowany.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones