film

Lalka

1968
2h 31m
6,5 14 919
ocen
6,5 10 1 14919
6,7 15
ocen krytyków
Adaptacja powieści Bolesława Prusa. Zamożny kupiec wszelkimi sposobami stara się zdobyć serce ubogiej, lecz wyniosłej szlachcianki. Zobacz pełny opis
Lalka zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Adaptacja powieści Bolesława Prusa. Historia zamożnego kupca warszawskiego Stanisława Wokulskiego i jego miłości do pięknej, lecz zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej. Temu niszczącemu uczuciu Wokulski podporządkowuje swoje interesy, wchodzi w niekorzystne dla siebie układy z rodzinami arystokratycznymi, chcąc w pośredni sposób pomócAdaptacja powieści Bolesława Prusa. Historia zamożnego kupca warszawskiego Stanisława Wokulskiego i jego miłości do pięknej, lecz zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej. Temu niszczącemu uczuciu Wokulski podporządkowuje swoje interesy, wchodzi w niekorzystne dla siebie układy z rodzinami arystokratycznymi, chcąc w pośredni sposób pomóc ukochanej. Lekceważy uwagi i rady swego przyjaciela i współpracownika Ignacego Rzeckiego, daje się zwodzić Izabeli flirtującej po cichu z przystojnym kuzynem Starskim.

na podstawie
studio
Zespół Filmowy "Kamera"
tytuł oryg.
Lalka
inne tytuły
The Doll Miedzynarodowe
więcej
Zbigniew Cybulski starał się o rolę Wokulskiego, aby uwolnić się od wizerunku Maćka Chełmickiego w "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy.
Zbigniew CybulskiAndrzej Wajda
Jan Rybkowski miał początkowo wyreżyserować film.
W 1964 roku Kazimierz Brandys napisał scenariusz do filmu, jednak nie spodobał się on Hasowi, który zdecydował się stworzyć swoją wersję.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

film genialny

ocenił(a) film na 10

Właśnie obejrzałem, krótko: wgniata w fotel. Aktorstwo genialne, Has zrobił świetną robotę, szkoda, że teraz takich filmów już się nie kręci i niestety kręcić nie będzie, lepiej zrobić testosteron, albo kac wawę, zgarnąć w tygodniu otwarcia więcej niż wyniósł budżet i odetchnąć, że się udało, no ale cóż to se ne vrati...

więcej

Adaptacja filmowa rządzi się swoimi prawami, ale ciężko jest nie porównywać jej z pierwowzorem. Jeśli ktoś po przeczytaniu powieści Prusa wciąż wątpi w to, że jest ona arcydziełem, powinien obejrzeć film Hasa. Dopiero wtedy zobaczy, że żaden film nie będzie w stanie unieść tego, co niesie ze sobą "Lalka".

W moim...

więcej

Rozumiem obiekcje co do nieścisłości i pomijania ważnych wątków, ale żeby to dzieło przez to tylko oceniać tak nisko??

Ciężko ocenić

ocenił(a) film na 5

Bardzo ciężko jest się 'wbić' w ten film. Przeskakujące wątki, ominięcie wielu ważnych wydarzeń...
Wiem, że to jest tylko ADAPTACJA, ale bez przeczytania książki trudno jest zrozumieć o czym tak na
prawdę jest ten film. Natomiast muzyka i scenografia to na prawdę świetna robota. Zachwyciła
mnie również rola...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones