Film

La Leggenda del santo bevitore

1988 2 godz. 7 min.
7,1 404
oceny
7,1 10 1 404
1 254
chce zobaczyć
{"id":"7060","linkUrl":"/film/Legenda+o+%C5%9Bwi%C4%99tym+pijaku-1988-7060","alt":"Legenda o świętym pijaku","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/70/60/7060/7840302.2.jpg"}
W pierwszy wiosenny dzień na schodach paryskiego mostu tajemniczy nieznajomy wręcza kloszardowi dwieście franków. Gdy... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Złoty Lew Najlepszy film w roku 1988 dla Ermanno Olmi David di Donatello Najlepszy film w roku 1989 dla Ermanno Olmi David di Donatello Najlepszy reżyser w roku 1989 dla Ermanno Olmi David di Donatello Najlepsze zdjęcia w roku 1989 dla Dante Spinotti David di Donatello Najlepszy montaż w roku 1989 dla Ermanno Olmi
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

W pierwszy wiosenny dzień na schodach paryskiego mostu tajemniczy nieznajomy wręcza kloszardowi dwieście franków. Gdy bezdomny wzbrania się przed przyjęciem tak hojnego wsparcia, ofiarodawca prosi, by oddał pieniądze w kościele przy figurze świętej Teresy gdy będzie mu się lepiej powodziło. Bohaterem opowieści jest Andreas Kartak, górnikW pierwszy wiosenny dzień na schodach paryskiego mostu tajemniczy nieznajomy wręcza kloszardowi dwieście franków. Gdy bezdomny wzbrania się przed przyjęciem tak hojnego wsparcia, ofiarodawca prosi, by oddał pieniądze w kościele przy figurze świętej Teresy gdy będzie mu się lepiej powodziło. Bohaterem opowieści jest Andreas Kartak, górnik ze Śląska, którego różne koleje losu przygnały do Francji. W bójce zabił męża ukochanej kobiety, ma za sobą niespełnioną miłość, więzienie, nie może znaleźć pracy, gdyż lubi zaglądać do kieliszka. Żyje z dnia na dzień sypiając nad Sekwaną. Akcja filmu to ciąg prób spłacenia honorowego długu. Co krok pojawiają się przeszkody, ale dziwnym trafem Andreasowi nigdy nie brakuje pieniądzy. Na festiwalu w Wenecji w 1988 roku film zdobył Złote Lwy.

na podstawie
Joseph Roth "Legenda o świętym pijaku" (powieść)
studio
Aura Films / Cecchi Gori Group Tiger Cinematografica / Radiotelevisione Italiana (RAI) (współudział) / Więcej...
inne tytuły
Święty łajdak Polska
La Légende du saint buveur Francja
Więcej...
Robert De Niro odrzucił rolę Andreasa Kartaka, gdyż nie był przekonany o sukcesie filmu.
Film kręcono w Paryżu (Francja).
Zdjęcia do filmu kręcono od 5 października 1987 roku.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • wybitny film z wielką rolą Rutgera Hauera

  melies

  To właściwie religijna przypowieść o ludzkiej naturze. Kino oszczędne w środkach wyrazu, a jakże wiele dające do myślenia... Polecam!

  4
  • La Leggenda del santo bevitore

   kwadracik

   "Conceda Dio a tutti noi, a noi bevitori, una morte cosi lieve e bella"- "Bóg w swojej łasce, daje nam łajdakom śmierć tak piękną i łatwą".

  • ... najlepszy film włoski...

   Querelle

   W ostatnim czasie podchodziłem z duża rezerwą do kinematografii włoskiej, nie podchodziły mi nawet filmy Felliniego, czy Benigniego. Wyjątek stanowiła filmografia Nanni Morretiego. A tu proszę, nieznany mi dotąd Ermanno Olmi... z taką przepiękną błyskotką. W tym filmie odczuwa się miłość ... więcej

  • Dobry klimat

   Gibon_Szybkoreki ocenił(a) film na 9

   Rutger Hauer w roli bezdomnego alkoholika, któremu przytrafiają się różne przygody. Film dobry, z klimatem, dobrą muzyką i oczywiście świetną rolą Hauera.

   • genialny film, nieznane oblicze R.Hauera 8/10

    Gormonbozia ocenił(a) film na 8

    Kiedyś leciał ten film późno w telewizji. Pamiętam jego gęstą i smutną atmosferę. Rutger Hauer zagrał kilka wybitnych ról m.in. w Legendzie... Wydaje mi się że pijaka tylko tacy co do kieliszka zaglądają mogą zrozumieć.

   Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.