Dominique Jean-Claude Pinon

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/3895/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1814,"rate":7.61135611907387,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/3895/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":25,"rate":8.32,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/3895/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":3,"rate":7.666666666666667,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,6
1 814 ocen gry aktorskiej
Dominique Pinon
Francuski aktor, który urodził się w niewielkim mieście Saumur w zachodniej części Francji. Należy do ścisłej czołówki aktorów charakterystycznych rodzimej kinematografii. Zwykle wciela się w bohaterów niepokojących, a nawet groźnych, jednak często kryje się w nich dobra i wrażliwa natura. Kunsztu uczył się w Paryżu w szkole aktorskiej Cours Simon, która jest nastawiona na kreowanie aktorów komediowych. Swój debiut kinowy miał w roku 1980, kiedy to wystąpił w filmie "Diva" wyreżyserowanym przez Jeana-Jacquesa Beineixa, z którym pracował jeszcze w kilku produkcjach (m. inn. "Księżyc w rynsztoku"). W latach 80-tych dał się poznać jako "gęba" kina w licznych rolach drugoplanowych: wcielał się w role zabójców, nędzarzy czy włóczęgów. W 1983 roku otrzymał nominację dla najbardziej obiecującego aktora za rolę w filmie "Powrót Martina Guerre". Swój warsztat aktorski rozwijał też w teatrze w sztukach tworzonych przez m. in. Gildasa Bourdeta czy Jorge'a Lavelliego. Zwrot w jego karierze miał miejsce na początku lat 90-tych wraz ze spotkaniem Jeana-Pierre'a Jeuneta i Marca Caro, którzy zrewolucjonizowali kino francuskie. Współpraca reżyserów z Dominique'em Pinonem zaczęła się od filmu "Delikatesy", w którym otrzymał główną rolę. Publiczność oceniła jego grę jako ciekawą i nietypową. Od tego filmu aktor wystąpił we wszystkich dziełach twórcy "Amelii", ale poza tym do znaczących ról należą te w filmach "Je m'appelle Victor", "La Cavale des fous" oraz "Dikkenek". W przeciągu kilku ostatnich lat do ważniejszych filmów, w których zagrał, zalicza się "Czytadło", "Dante 01" i "Credit pour tous".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 marca 1955

miejsce urodzenia: Saumur, Francja

wzrost: 168 cm

W 2007 roku wystąpił w kampanii reklamowej piwa Stella Artois.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Nie sili się na gwiazdorstwo, robi dobry użytek z własnej fizjonomii i talentu, chociaż jak dotąd widziałem go w nie tak wielu filmach, głównie Jeuneta, ale nic straconego!

 • Znam go głównie z 4 części Obcego, jako Vriess, trochę pokręcony kosmiczny pirat, wprowadził trochę humoru.

  1
  • nikt sie jeszcze nie dopisal pod pinonem - 'nadwornym aktorem' jeuneta? charakterystyczny z niego pan i niezly aktor.

   7
   2
   • Dla osób które pragną pogłębić znajomość twórczości Pinona oraz jego współpracy z Jeunetem. Polecam! Dostępna jest jako jedyna wersja na YT z polskimi napisami! http://www.youtube.com/watch?v=u9awQuJIf GI Żeby uaktywnić napisy trzeba kliknąć na ikonkę "cc", na dole ekranu

    1
    • Ma dziwną twarz. W "Ostatnim skarbie III Rzeszy" wręcz denerwujący. Chociaż sam film świetny. Z jego ustami to można by zostać zawodowym puzonistą.