Rutger Hauer 

Rutger Oelsen Hauer

8,2
15 466 ocen gry aktorskiej
Rutger Hauer
Rutger Hauer jest jednym z najlepszych i najbardziej charakterystycznych artystów współczesnego kina. Z aktorstwem miał kontakt już od najwcześniejszych lat życia, ponieważ oboje jego rodzice pracowali jako nauczyciele w szkole teatralnej.
W wieku 15 lat Hauer uciekł z domu by podjąć pracę marynarza na jednym z dalekomorskich statków, ale już po roku znudziło mu się to i zamienił morze na deski sceniczne.
Ukończył szkołę teatralną i rozpoczął karierę artystyczną. Nie musiał długo czekać na sukces. W 1973 r. za rolę w nominowanym do Oscara filmie "Tureckie owoce" otrzymał bardzo dobre recenzje i zaczęto o nim mówić jako o jednym z najbardziej obiecujących aktorów holenderskich.
Kolejnymi kreacjami m.in. w głośnym obrazie Paul Verhoeven "Żołnierz Orański" udowodnił, iż jest artystą wybitnym.
Na początku lat 80. wyjechał do Ameryki by próbować szczęścia w Hollywood. Po raz pierwszy wystąpił tam w roku 1981 r. u boku Sylvestra Stallone w obrazie sensacyjnym "Nocny jastrząb". Otrzymał bardzo dobre recenzje, ale dopiero rok później po fenomenalnej kreacji w filmie "Łowca androidów" Hauer zyskał status gwiazdy. Od tego momentu jego kariera potoczyła się błyskawicznie. W ciągu kilku następnych lat wystąpił w wielu głośnych filmach takich jak: "Ciało i krew", czy "Zaklęta w sokoła".
W 1988 r. Hauer otrzymał pierwszą w swojej karierze nagrodę Złotego Globu za rolę w telewizyjnym obrazie "Ucieczka z Sobiboru".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 23 stycznia 1944

data śmierci: 19 lipca 2019

miejsce urodzenia: Breukelen, Holandia

wzrost: 188 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Heidi Merz (rozwód), córka Aysha (ur. 1966); 2. Ineke ten Kate (od 22.11.1985 do jego śmierci), dziecko
Wystąpił w teledysku Kylie Minogue "On A Night Like This".
Działa proekologicznie, ma także fundację -Rutger Hauer Starfish Foundation, zajmującą się finansowaniem badań nad AIDS.
W 1995 Duńska Poczta wydała znaczki z jego podobizną. Były to sceny z filmu "Turkish Delight".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych