Lighthouse

The Lighthouse

2019 1 godz. 50 min.
7,6 38 544
oceny
7,6 10 38544
33 703
chce zobaczyć
7,9 27
ocen krytyków
{"rate":7.851852,"count":27}
powrót do forum filmu Lighthouse
 • fv3kmother_ ocenił(a) ten film na: 5

  Zajebiste zdjęcia, montaż, dźwięk, no wszystko oprócz scenariusza... spodziewałam się wielkiego wow, a dostałam zlepki mitów greckich w ładnej odsłonie :( plis przekonajcie mnie dlaczego to jest dobre fabularnie, bo jakoś nie siadło

 • pigeon_girl ocenił(a) ten film na: 9

  fv3kmother_ Fakt, że część elementów fabuły była trochę przewidywalna (aczkolwiek dla mnie to nie jest duża wada, ale nie jestem filmowym geekiem i oceniam bardzo subiektywnie) - mi podobało się to, jak są napisane wachania proporcji władzy pomiędzy bohaterami; podobał mi się też naturalizm i sceny, które powoli pozwalają poznać reakcje bohaterów i ich charaktery. Nastawiona pierwszymi recenzjami, spodziewałam się po prostu ciągu surrealnych obrazów (jako że najczęściej powtarzające się wrażenia z filmu, jakie słyszałam to "totalny midf**ck / ale super wizualnie").
  Jak dla mnie mimo delirycznej oprawy wizualnej struktura filmu - a szczególnie relacji między Wake'm i Winslowem - jest dosyć mocno zbudowana.
  The Lighthouse to dobrze przedstawione mechanizmy rozwoju toksycznej relacji - nie widzę za bardzo takich analiz, ale rozwój fabuły pokazuje nie tylko izolację i powoli postępujące szaleństwo (w kontekście toksycznej męskości?), ale jest bardzo dobrym przedstawieniem tego, jak zachowuje się osoba narcystyczna (Wake / Dafoe ) i jakie manipulacyjne zachowania stosuje, żeby zaspokoić swoje ego i osiągnąć całkowitą kontrolę i władzę. Wake od początku sabotuje Winslowa w swoim dzienniku i podsyca jego szaleństwo stosując manipulację, gaslighting, kłamstwa, sprawnie przechodząc między przyjacielskim usposobieniem a agresją. Ma obsesję na punkcie władzy i kontroli ( --> zawłaszcza sobie światło z latarni, dla niej zostawił nawet swoją żonę i dzieci).
  Uważam, że te aspekty napisane były bardzo dobrze.

 • zychu_89 ocenił(a) ten film na: 10

  fv3kmother_ a dlaczego miałbym cię do czegokolwiek przekonywać?

  ja uważam, że film jest niesamowity - ty nie. i niech tak zostanie. : )

  ten film można odczytywać na kilka sposobów - a to 'dosłowne' odczytywanie (czyli zinterpretowanie go jako filmu grozy z minimalną symboliką i nawiązaniami do mitologii greckiej i marynarskiego folkloru) nie pozwala dojrzeć pewnych głębiej ukrytych znaczeń (co wcale nie znaczy, że takie odczytywanie jest błędne - wręcz przeciwnie, jest to jedna z kilku równoważnych interpretacji).

  a poza tym - może historia nie zaskakuje (a czy zawsze musi zaskakiwać?), ale... ludzie, jak to jest zrobione! Czysta przyjemność oglądać tych ludzi, słuchać tej archaizowanej angielszczyzny (ponownie to napiszę - ukłony dla polskich tłumaczy). Ten film tylko 'przy okazji' jest filmem grozy.

 • Alfred_Hugecock ocenił(a) ten film na: 10

  fv3kmother_ Jak można brać kogoś na poważnie, kto wkleja jakieś "iksde"? Ile ty masz lat? 10?

 • Mrkarli120 ocenił(a) ten film na: 10

  Alfred_Hugecock Dawno nie rozbawił mnie tak żaden komentarz. Zwraca mu Pan uwagę na użycie infantylnego "iksde" nazywają się przy tym "Alfred_Hugecock", no boki zrywać.

 • Mrkarli120 I po co ta zazdrość? ;)

 • Vanillia ocenił(a) ten film na: 7

  Alfred_Hugecock A czy 10 latki używają nadal "XD"? Wydaje mi się, że to internetowy archaizm, coś czego używali moi rówieśnicy w gimnazjum i czasami została im ta naleciałość. Jednak pytam, bo nie wiem. O zgrozo, czasami i mi się zdarza, a kończyny me wapnieją.

 • ___ice___ ocenił(a) ten film na: 7

  Vanillia dywagacje na poziomie filmu... tak samo zakłamujecie rzeczywistość i wmawiacie sobie, że "masakra" jest określeniem, które w języku polskim ma całkiem inne znaczenie i wiele osób używa go często od chyba 20 lat gdzieś xD

 • Gaeth_I ocenił(a) ten film na: 9

  Vanillia "XD" przeżywa teraz swoisty renesans. Parę lat temu było używane na równi z emotkami typu :D, czy :P, natomiast teraz roczniki około 1995-2003 używają ją na potęgę

 • Vanillia ocenił(a) ten film na: 7

  Gaeth_I Dzięki za informację :) Dobrze wiedzieć, trzeba zacząć baczniej obserwować.

 • wicia_maloj ocenił(a) ten film na: 6

  fv3kmother_ jest czarno-biały, nowatorski itd. Ale mnie to np. znudził

 • fv3kmother_ iksde przekonajcie mnie. jak nie siadło to nie dla cb

 • fv3kmother_ ocenił(a) ten film na: 5

  Mcdr1ve Tez tak uważam