Jerzy Pichelski 

7,9
3 567 ocen gry aktorskiej
Jerzy Pichelski
Jerzy Pichelski pochodził z wielodzietnej robotniczej rodziny, do Warszawy przyjechał w 1918 roku. W 1929 ukończył Oddział Dramatyczny Przy Konserwatorium Warszawskim. W filmie debiutował głowną rolą w romansie "Szpieg w masce"(1933) Mieczysława Krawicza, w którym miał za partnerkę Hankę Ordonównę. Dopiero po pięciu latach kariera Pichelskiego nabrała tempa. W roku 1938 pojawił się aż w siedmiu filmach. Głowne role zagrał w zekranizowanej przez Leonarda Buczkowskiego "Granicy" Nałkowskiej, w "Ludziach Wisły" Aleksandra Forda jego Aleksy był mroczniejszą wersją romantycznych amantów. Przed wybuchem wojny był na pierwszym planie w kolejnych wyciskaczach łez:"Biały murzyn" znów w reżyserii Buczkowskiego (on jeden, one dwie) i "Trzy serca" (ona jedna, ich dwóch).Zagrał też Janka Bohatyrowicza w "Nad Niemnem", niezachowanej ekranizacji powieści Orzeszkowej dokonanej przez Wandę Jakubowską i Konrada Szołowskiego.
W czasie wojny brał czynny udział działaniach AK, zarówno jako żołmierz na froncie, jak i konspirator. Wywieziono go do obozu w Pruszkowie.
Po wojnie Jerzy Pichelski znajdował zatrudnienie na deskach taetrów w Lublinie, Łodzi i Warszawie. W filmie grywał najczęściej w mundurze, najbardziej znaną postacią jest rotmistrz Chodakowicz z "Lotnej"(1955) Andrzeja Wajdy.
Aktor zmarł nagle w trakcie próby w Teatrze Kameralnym.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 listopada 1903

data śmierci: 5 września 1963

miejsce urodzenia: Saratow, Rosja

dwukrotnie żonaty: 1. Zofia Niwińska (rozwód); 2. żona (od 1951), syn Jerzy Jr (ur. 1953)
Zmarł na atak serca podczas próby w Teatrze  Kameralnym w Warszawie (Polska). Został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Powązkowskim.
Za współudział w nagrywaniu niemieckiego filmu propagandowego "Powrót" (wycofał się w trakcie jego nagrywania) został skazany przez kierownictwo władz podziemnych na karę nagany.
Ma trzech braci.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych