Adam Pawlikowski 

8,0
12 278 ocen gry aktorskiej
Adam Pawlikowski
Popularny aktor niezawodowy, dziennikarz, krytyk filmowy, muzykolog, kompozytor, wirtuoz okaryny. Jedna z najbardziej charyzmatycznych i kontrowersyjnych osobowości polskiego kina. Związany z wybitną aktorką polskiego filmu czarno - białego, Teresą Tuszyńską. Zeznawał jako świadek oskarżenia w procesie przeciwko Januszowi Szpotańskiemu, autorowi "Cichych i Gęgaczy", za co został ukarany towarzyskim ostracyzmem, jako podejrzewany o współpracę z SB. Efektem tej sytuacji było jego załamanie psychiczne i depresja, z której bezskutecznie próbował się leczyć. Zmarł śmiercią samobójczą, wyskakując z okna swojego mieszkania na ósmym piętrze wieżowca.

Zagrał w ponad pięćdziesięciu filmach.
Grał zawsze na drugim planie, u boku największych gwiazd polskiego kina lat 50 i 60-tych. Dla kina został "zwerbowany" jako konsultant przez Andrzeja Wajdę, który obsadził go przypadkiem w epizodzie w swoim słynnym filmie "Kanał", gdzie zagrał SS-mana, pilnującego włazu, którym wychodzą z kanałów powstańcy. Także Wajdzie zawdzięcza swój słynny debiut, dzięki roli Andrzeja, dowódcy Maćka Chełmickiego w "Popiele i Diamencie", przeszedł na stale do historii polskiego kina, słynna scena, kiedy przy barze z Cybulskim wspominają poległych towarzyszy broni. Surowy i oszczędny styl gry Pawlikowskiego stał się przeciwwagą dla ekspresyjnego aktorstwa Zbigniewa Cybulskiego. Na fali sukcesu, Wajda zaintrygowany tą rolą, powierzył mu kolejną w filmie "Lotna" z roku 1959. Kolejne ważne role zagrał w latach 60-tych u Hasa.
Pawlikowski dał się też poznać od samego początku jako utalentowany muzyk, komponował motywy i muzykę do filmów Wajdy i Konwickiego.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 21 listopada 1925

data śmierci: 17 stycznia 1976

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

Zmarł śmiercią samobójczą, wyskakując z okna swojego mieszkania na ósmym piętrze wieżowca w Warszawie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Tragiczny koniec Andrzeja z Popiołu i diamentu oraz jego pięknej żony.

Aktor niezawodowy, bijacy jednak na glowe wielu wyksztalconych w zawodzie aktorskim kolegow.

Epizodem zycia pozstaje oczywiscie slynna scena wspominkowa z Popiolu i diamentu.

Bede mial tez w pamieci jego znacznie wieksza role niemieckiego oficera Wehrmachtu prowadzacego psychologiczna rozgrywke ze swoim...

10/10

użytkownik usunięty

Nawet w małych epizodach znakomity.

Ale aktor fantastyczny!!!

Autor powstającej biografii o aktorze Adamie Pawlikowskim znanym z głośnej roli z filmu Andrzeja Wajdy "Popiół diament" poszukuje najbliższej rodziny postaci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones