[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/8576/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":7693,"rate":8.060444559989602,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/8576/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":102,"rate":7.7745098039215685,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":4,"name":"music","above5p":false,"career":{"name":"kompozytor"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"/person/ajax/roles/8576/4","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":81,"rate":7.839506172839506,"desc":"ocen","profession":"muzyki"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/8576/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":8,"rate":8,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,1
7 693 oceny gry aktorskiej
Adam Pawlikowski
Popularny aktor niezawodowy, dziennikarz, krytyk filmowy, muzykolog, kompozytor, wirtuoz okaryny. Jedna z najbardziej charyzmatycznych i kontrowersyjnych osobowości polskiego kina. Związany z wybitną aktorką polskiego filmu czarno - białego, Teresą Tuszyńską. Zeznawał jako świadek oskarżenia w procesie przeciwko Januszowi Szpotańskiemu, autorowi "Cichych i Gęgaczy", za co został ukarany towarzyskim ostracyzmem, jako podejrzewany o współpracę z SB. Efektem tej sytuacji było jego załamanie psychiczne i depresja, z której bezskutecznie próbował się leczyć. Zmarł śmiercią samobójczą, wyskakując z okna swojego mieszkania na ósmym piętrze wieżowca.

Zagrał w ponad pięćdziesięciu filmach.
Grał zawsze na drugim planie, u boku największych gwiazd polskiego kina lat 50 i 60-tych. Dla kina został "zwerbowany" jako konsultant przez Andrzeja Wajdę, który obsadził go przypadkiem w epizodzie w swoim słynnym filmie "Kanał", gdzie zagrał SS-mana, pilnującego włazu, którym wychodzą z kanałów powstańcy. Także Wajdzie zawdzięcza swój słynny debiut, dzięki roli Andrzeja, dowódcy Maćka Chełmickiego w "Popiele i Diamencie", przeszedł na stale do historii polskiego kina, słynna scena, kiedy przy barze z Cybulskim wspominają poległych towarzyszy broni. Surowy i oszczędny styl gry Pawlikowskiego stał się przeciwwagą dla ekspresyjnego aktorstwa Zbigniewa Cybulskiego. Na fali sukcesu, Wajda zaintrygowany tą rolą, powierzył mu kolejną w filmie "Lotna" z roku 1959. Kolejne ważne role zagrał w latach 60-tych u Hasa.
Pawlikowski dał się też poznać od samego początku jako utalentowany muzyk, komponował motywy i muzykę do filmów Wajdy i Konwickiego.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 21 listopada 1925

data śmierci: 17 stycznia 1976

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

Zmarł śmiercią samobójczą, wyskakując z okna swojego mieszkania na ósmym piętrze wieżowca w Warszawie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych