En man som heter Ove

plakat - Mężczyzna imieniem Ove (2015)

opisy filmu

(2)
  • Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych.

    Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę...

  • 59-letni Ove (Rolf Lassgård) to zrzędliwy tetryk. Treścią życia mężczyzny zdaje się być dbanie o pryncypialne przestrzeganie regulaminu wspólnoty mieszkaniowej oraz strofowanie lokalnej społeczności w ramach codziennych obchodów osiedla. Gdy Ove traci pracę w spółce kolejowej postanawia odebrać sobie życie, dołączając tym samym do ukochanej, zmarłej przed laty żony. W tym samym czasie do domu naprzeciwko wprowadza się wraz z rodziną nowa sąsiadka, Parvaneh (Bahar Pars). Wkrótce za jej sprawą mężczyzna przygarnia bezpańskiego kota, z powodzeniem niańczy dzieci, a nawet przyjmuje pod swój dach wyklętego przez ojca homoseksualistę. Okazuje się, że dziwaczny staruszek da się lubić, gdyż tak naprawdę pod maską nieprzystępności skrywa wielkie serce oraz niełatwą przeszłość.

multimedia
pozostałe