Skąd się biorą fanatycy?

Religijni, ideologiczni, czy jacykolwiek inni. Film stawia to pytanie, daje kilka tropów, ale nie daje odpowiedzi, zachęcając raczej do refleksji. Najprostszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że z potrzeby jasnego uporządkowania świata - na to, co dobre i na to, co złe. Religie i ideologie dają proste recepty na zachowania w różnych sytuacjach, nie wymagają refleksji, samodzielnego myślenia, własnej oceny sytuacji, nie stawiają w sytuacji konieczności podejmowania własnych wyborów i ponoszenia odpowiedzialności. Ułatwiają więc życie, zwalniają z wysiłku. A jak wiadomo ludzie z gruntu są leniwi. Oczywiście, brak wzorów w rodzinie, czy bliskim otoczeniu (w przypadku Ahmeda - ojca), jest czynnikiem sprzyjającym poddaniu się jakiemuś "autorytetowi". A to wszystko jest szczególnie łatwe, gdy mamy do czynienia z dzieckiem lub nastolatkiem, który z jednej strony zaczyna poszukiwać swojej tożsamości, z drugiej jest kompletnie w świecie zagubiony. I tylko boję się, że film zostanie ograniczony do islamu. ale ten sam mechanizm dotyczy faszyzmu, nacjonalizmu, rasizmu, antyszczepionkowców, sekt wszelkiej maści.

6
  • nie ma czegoś takiego jak fanatyzm. Nie można być zbyt dobrym, albo zbyt złym. Nie ma lekkiego faszyzmu, albo ciężkiego nacjonalizmu - prawdopodobnie myli pani pojęcia (mając na myśli szowinizm). O żadnym "antyszczepionkowcu" nigdy nie słyszałem, za to każdy normalny człowiek szanuje prawa rodzicielskie wbrew nakazom faszyzującego systemu.

• Fanatyzm (łac. fanaticus, dosł. „zagorzały”, „szalony”) – postawa oraz zjawisko społeczne polegające na silnej wierze w słuszność jakichś poglądów politycznych, religijnych lub społecznych występujące w połączeniu ze skrajną nietolerancją wobec przedstawicieli odmiennych poglądów.
      Szowinizm (fr. chauvinisme) – skrajna postać nacjonalizmu, wyrażająca postawę bezkrytyczną wobec własnego narodu przy jednoczesnej wrogości do innych narodów, uważanych za gorsze.
      Mamy więc i fanatyzm i szowinizm - to tak dla porządku.
      Można w jednych sytuacjach być dobrym, a w innych złym. Można być uprzejmym, pomocnym wobec ludzi z własnej grupy, np. narodowościowej, a okrutnym, agresywnym wobec osób z grupy, której się nie akceptuje.
      Można szanować prawa rodzicielskie, pod warunkiem, że nie narażają one dziecka swojego, ale także innych na niebezpieczeństwo. Antyszczepionkowcy to wręcz producenci żywych "bomb biologicznych"

• 'Bomba biologiczna'? Zaraz, zaraz - przecież skoro te szczepionki są takie wspaniałe, to rodzice zaszczepionych dzieci nie mają się czego obawiać, prawda? Do 'warunku że nie narażają one dziecka swojego' można doczepić co się tylko chce, na tym właśnie polega faszyzm że aparatura państwowa wchodzi w nieswoje kompetencje (w tym wypadku - rodzicielskie).

Co do reszty natomiast - przedstawia pani relatywistyczne podejście, oraz posługuje się pani neomarksistowską nowomową. Skoro nacjonalizm jest cechą pozytywną, a szowinizm negatywną, ten drugi nie może być "skrajną wersją" tego pierwszego, jest to błąd logiczny. To jak stwierdzenie że biel występuje gdy jest za dużo czerni.

Powtórzę - nie można być zbyt dobrym, albo zbyt złym.

• Na szczęście władza walczy z antyludzkimi faszyzującymi antyszczepionkowcami, którzy chcą zabijać własne dzieci. :)

• Weszłam na tę stronę i nawet przeczytałam. Przepraszam, ale to jest kompletnie różne od mojego światopoglądu i wyznawanych wartości. Ja raczej uznaję, że są różne punkty widzenia i każdy człowiek nosi w sobie swoją prawdę. Oczywiście, przemoc jest z gruntu zła również nawracanie innych przemocą - to, to samo co bicie żony, tylko na masową skalę. I już tu w tym tekście jest niekonsekwencja. Bo co wtedy, kiedy mąż bije żonę dlatego, że ma inne poglądy niż on i nie chce chodzić do kościoła?

• Tym samym doszliśmy do korzenia problemu - jest pani relatywistką, a więc nie jestem pewien czy istnieje sens z panią prowadzić jakąkolwiek dyskusję. Człowiek który uważa że nie ma prawdy (bo stwierdzenie że "każdy człowiek nosi w sobie swoją prawdę" jest sprzeczne z samą definicją pojęcia PRAWDA) jest jak dziecko które zasłania oczy by nie widzieć rzeczywistości, i mentalnie żyje w wymyślonym przez siebie świecie. Dlatego też gdybym pokazał pani trawę i zapytał czy jest ona zielona, odpowiedź mogłaby być zależna wyłącznie od pani kaprysu i fantazji. Dwa plus dwa to cztery, ale w pani świecie to może być pięć, i dwieście dwanaście, i nie stoi to na przeszkodzie żeby inny szaleniec (z całym szacunkiem, ale trudno inaczej nazwać dorosłą jak mniemam osobę uznającą własne fantazje za rzeczywistość) twierdzący iż to trzy tysiące również miał rację (sic!).

No i właśnie, po co to piszę? Przecież według szanownej pani mój komentarz może być arbuzem, albo starzejącą się kapucynką. Proszę nie iść dalej tą drogą donikąd, bo to może się źle skończyć. Na przykład zamorduje pani kogoś w przeświadczeniu że to jest dobre (wszak "każdy człowiek nosi w sobie swoją prawdę").

„Kiedy człowiek przestaje wierzyć w Boga, może uwierzyć we wszystko" ~ G. K. Chesterton.

Pomodlę się za panią.
        Z Panem Bogiem.

• Aha, zapomniałbym - co do postawionego przez panią pytania, nawracanie kogoś siłą nie jest możliwe. Pozwolę sobie to porównać z wymuszaniem zeznań za pomocą tortur. Nawrócenie się koniec końców zależy od woli człowieka, i nie może być nieszczere, wymuszone przez kogoś.

• Tuż po tym jak napisała pani iż 'każdy człowiek nosi w sobie swoją prawdę', padło zdanie 'oczywiście, przemoc jest z gruntu zła'. Zaraz, zaraz - z jakiego gruntu? Przecież skoro każdy ma rację, to znaczy że nikt jej nie ma, i nie ma żadnego gruntu.

• Zgadzam się z twoją opinią, a wydaje mi się jeszcze, że z fanatyzmem związane jest też niskie poczucie własnej wartości, czasami taka osoba może się nawet wydawać bardzo pewna siebie, ale to tylko pozory. Przyznanie się do błędu oznaczałoby dla takiego człowieka naruszenie jej dobrego zdania o sobie, i tak już bardzo kruchego. Taka osoba nie może spojrzeć na problem szerzej bo to budzi w niej strach.

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię