PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=459612}

Młody Mesjasz

The Young Messiah
6,1 1 317
ocen
6,1 10 1 1317
3,0 3
oceny krytyków
Młody Mesjasz
powrót do forum filmu Młody Mesjasz

NOWY POST!
PONIEWAŻ W EDYCJI POSTA PO KLIKNIĘCIU NIC SIĘ NIE DZIEJE, JESTEM ZMUSZONY NAPISAĆ NOWY POST. Pozdro dla programistów filmweba.

Zszokowało mnie to jak Maria powiedziała, że urodziła Jezusa gdy miała 14 lat. Nie wiem skąd twórcy filmu mają takie informacje ale jeżeli to nie celowy zabieg pedofilów z hollywoodu to napewno niesmaczna przesada zwłaszcza w dzisiejszych wrażliwych czasach. Mogli dać w scenariuszu wiek choćby 17, 18 lat. To już inaczej wygląda.

Po drugie Maria nie miała być zawsze dziewicą jak powiedziała w filmie bo Jezus miał rodzeństwo jak wynika z Nowego Testamentu.

Mimo, że nie ma żadnych informacji o dzieciństwie Jezusa, to film wywarł na mnie duże wrażenie. Twarz Seana Beana idealnie pasuje do żołnierza. Genialnie odzwierciedlona postać szatana. Świetna muzyka. Nie wiemy jak wyglądało dzieciństwo Jezusa, ale ten obraz pokazuje, że Jezus też był dzieckiem, uczył się świata. A wy jak uważacie?

Travaux

No dokładnie, zgadzam się z tym co napisałeś, wywarł duże wrażenie, choć mogło być więcej "epickich" momentów, ujęć zapadających w pamięć, muzyka nadrabia tę zaległość :)

Travaux

Gdzieś Ty wyczytał w Nowym testamencie te"rewelacje" o Maryi i rodzeństwie Jezusa?:)

ocenił(a) film na 9
Corlleon

Mateusza 13:55
Czyż nie jest to syn cieśli? Czyż Jego matka nie nazywa się Maryja, a bracia Jego Jakub, Józef, Szymon i Juda?

Marka 3:31
Przybyła też matka Jego i bracia i stanąwszy na zewnątrz posłali do Niego, aby Go przywołać.

Jana 2:12
A potem On, Jego Matka, bracia i uczniowie udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali przez kilka dni.

Travaux

Zbyt dosłownie rozumiesz Pismo. Choćby w tym filmie był Jakub, który był bratem ciotecznym Jezusa (kuzynem).
Co do wieku Maryi, to oprócz Pisma Świętego są jeszcze inne źródła wiedzy o tamtych czasach. Za czasów moich dziadków ludzie brali ślub, gdy mieli 16 lat. Dziś Islamiści żenią się z dziewczynkami 8 lat - jako że Stary Testament i Koran mają dużo wspólnego, to może te 2000 lat temu śluby w wieku 13 lat były normalne. Zamiast tak się wszystkiemu dziwić, może zastanów się nad innymi czasami i innymi kulturami, gdzie to, co znane i normalne dla nas, u innych może być zupełnie inne.

użytkownik usunięty
Travaux

w świetle prawa żydowskiego, które obowiązywało w tamtym czasie i miejscu, dziewczyna która osiągnęła 12 lat i jeden dzień była uznawana za kobietę. Więc jak urodziła w wieku 14, zaszła powiedzmy w wieku 13, czyli w świetle żydowskiego prawa osiągnęła już dawno dorosłość.

użytkownik usunięty
Travaux

a druga rzecz, określenie "dzisiejsze czasy" odnosi się do określonego kręgu kulturowego, czyli np. europy, świata zachodu, ameryki, etc. Np. w państwach islamskich, czyli prawie w jakiejś 1/3 ludności, reguły są przecież podobne jak w prawie żydowskim. A to znaczy, że "wrażliwe czasy" to bardzo względne pojęcie :) To co dla ciebie jest budzące kontrowersje, dla sporej części ludzi jest czymś absolutnie zwyczajnym.

użytkownik usunięty
Travaux

aha, a po trzecie, Maryja przecież była wg. Pisma dziewicą, kiedy rodziła jezusa.

użytkownik usunięty
Travaux

a po czwarte, z definicji pedofilia dot. stosunków z kimś poniżej 13 lat, albo nawet poniżej 12 (zależy od płci) - ogólnie dot. osobników przed okresem pokwitania.

użytkownik usunięty
Travaux

a jeszcze po piąte, to 13 lat (wiek zajścia w ciąże, a nie urodzenia) jest tutaj ważne ze względu na aspekt alegoryczny i nie może być wymieniony. Więc cała historia ma przede wszystkim przekazać alegoryczny sens. Nie ma tu więc miejsca na przypadek. O tym też warto pomyśleć.

użytkownik usunięty
Travaux

1. Maryja matką Jezusa w wieku 14 lat. - Mnie nie zszokowało. Bóg musiał w niej dostrzec dojrzałość, której nie widać gołym okiem i nie patrzył na względy ludzkie, bo niby komu chciałby się przypodobać, czy schlebiać. [pedofilia nie jest tutaj zasadnym zarzutem]. 2. Rodzeństwo Jezusa. Nazewnictwo wynikające z pokrewieństwa, zażyłości. Wtedy to było obiegowe. [jak dziś wśród np. Murzynów].
3. Świetnie przedstawione postaci. Wszystkie mi pasowały, prócz zachowania Maryi. Za dużo tej jej nadtroski, niepewności i niepokoju [jakby nie miała cech, które ją wyróżniały spośród in. kobiet]. Józef i jego postawa kompensuje to.
4. Jezus - Bogiem, który odkrywa po ludzku świat i siebie. Bardzo mi się podoba scena - test ze znajomości Pisma. Polecam.
"Cień ojca", Jan Dobraczyński. Warto.

ocenił(a) film na 9

"Ludzkie względy" to jedno a dojrzewanie z psychiką i anatomią to druga sprawa. To że Biblia jest tzw. "świętym tekstem" nie zwalnia nas z używania mózgu i zdrowego rozsądku. Jeśli chodzi o rodzeństwo Jezusa to możesz oszukiwać siebie ale jest coś takiego jak zdrowy rozsądek. Twój pogląd na tę sprawę to nadinterpretacja i potrzeba mieć dużo wiary, żeby uwierzyć, że Jezus nie miał rodzeństwa a widzę, że jesteś bardzo wierząca :)

Travaux

"Pismo Święte nie podaje dokładnie wieku, który upoważniał młodych ludzi do zawarcia małżeństwa. Z reguły wydawano jednak córki za mąż w bardzo młodym wieku, podobnie jak na całym starożytnym Wschodzie. Później tradycja rabiniczna sprecyzowała minimalny wiek małżeński dziewczyny na lat dwanaście, a chłopaka na trzynaście."

źródło: google

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones