Odtwórz Zwiastun nr 2 2:02
Film

2010 1 godz. 48 min.
6,6 8 352
oceny
6,6 10 1 8352
5 555
chce zobaczyć
{"rate":4.0,"count":2}
{"id":"480867","linkUrl":"/film/Ma%C5%82a+matura+1947-2010-480867","alt":"Mała matura 1947","imgUrl":"https://ssl-gfx.filmweb.pl/po/08/67/480867/7366200.2.jpg"}
Ludwik przeprowadza się z rodzicami do Krakowa i zaczyna naukę w nowej szkole. Chłopak okazuje bunt przeciwko otaczającej go powojennej rzeczywistości.
{"userId":"1233783","thumbnail":"https://ssl-gfx.filmweb.pl/ph/08/67/480867/197883.2.jpg","title":"Chłopcy malowani","link":"/reviews/recenzja-filmu-Ma%C5%82a+matura+1947-9670","more":"Przeczytaj recenzje Filmwebu"}
Chłopcy malowani
"Mała matura 1947" niestety nie napawa optymizmem, ale też specjalnie nie dołuje, ponieważ jest to film... ... czytaj więcej
Mała matura 1947
Zwiastun nr 2 2:02
Mała matura 1947
Zwiastun nr 1 1:51
Mała matura 1947 - Zwiastun Nr 2 W najbliższy piątek do kin trafi [b]"[film=480867]Mała matura 1947[/film]"[/b] z [person=253]Markiem Kondratem[/person] w jednej z głównych ról. Zapraszamy Was do obejrzenia alternatywnego zwiastuna filmu. Historia dojrzewania chłopca w okresie pierwszych powojennych lat, historia walki o jego duszę, którą toczą ze sobą biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolności i opresja systemu. Do wyzwolonego Krakowa przyjeżdża ze Lwowa małżeństwo z dwojgiem dzieci, czternastoletnim Ludwikiem i pięć lat młodszą Hanią. Ludwik trafia do dobrego gimnazjum, nawiązuje przyjaźnie. Gdy przed czerwcowym referendum do Krakowa przyjeżdża Stanisław Mikołajczyk, Ludwik zamieszany przypadkowo w uliczną burdę zostaje aresztowany. W burzliwych czasach, w jakich dorasta, sprawy błahe i głupie wciąż ocierają się o poważne i tragiczne. Film wyreżyserował [person=12677]Janusz Majewski[/person] ([b]"[film=1189]C.K. Dezerterzy[/film]"[/b]).

Ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Ludwik wraz z rodzicami przeprowadza się do Krakowa i rozpoczyna naukę w jednym z najlepszych gimnazjów w mieście. Jako „nowy” musi szybko zyskać uznanie kolegów. Jego idolem staje się starszy o dwa lata Marek – chłopak o którym mówi się, żeCiepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Ludwik wraz z rodzicami przeprowadza się do Krakowa i rozpoczyna naukę w jednym z najlepszych gimnazjów w mieście. Jako „nowy” musi szybko zyskać uznanie kolegów. Jego idolem staje się starszy o dwa lata Marek – chłopak o którym mówi się, że brał udział w walkach Powstania Warszawskiego 1944 roku. W Ludwiku rośnie burza sprzecznych emocji. Oprócz pierwszych, miłosnych zauroczeń i kontaktów seksualnych do głosu dochodzi również bunt przeciw niesprawiedliwej władzy oraz chęć naśladowania niepokornego idola ze starszego rocznika. W życiu Ludwika pojawiają się pościgi, aresztowania i strzelaniny na ulicy, które stają się wydarzeniami wyznaczającymi okres dojrzewania chłopaka.

dystrybucja
studio
Krakowskie Biuro Festiwalowe (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej (finansowanie) / Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)
inne tytuły
Film nakręcono w Krakowie (Polska).
Film jest w dużym stopniu oparty na osobistych przeżyciach reżysera - Janusza Majewskiego. Jest on autorem powieści zatytułowanej "Mała matura". Wydarzenia przedstawione w filmie opisane są w trzeciej, ostatniej części książki.
Okres zdjęciowy trwał od 23 września do 23 grudnia 2009 roku.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Bolesne dojrzewanie Ludwika Taschke

  silentviper ocenił(a) film na

  Coraz częściej oglądam ostatnio filmy polskie, niejako nadrabiając w ten sposób zaległości z ostatnich kilku lat. W porównaniu z filmami hollywoodzkimi czy brytyjskimi rodzime produkcje prezentują się na ogół nieco gorzej jeśli chodzi o stronę techniczną (słabsze doświetlenie ... więcej

 • 6/10

  pachomir ocenił(a) film na

  Spodziewałem się czegoś kompletnie innego no bo zawsze robi się przecież filmy wojenne, a nigdy o życiu codziennym po jej zakończeniu. Czułem jednak niedosyt po jego zakończeniu. Końcówka zawiesiła w chmurze sporo wątków.

  2
  • Warto zobaczyć:-)

   ainahn ocenił(a) film na

   Film ten jest doskonałą okazją do szczerego śmiechu, ale również... zadumy, refleksji, wzruszeń... Fabuła została osadzona w realiach minionych czasów. Moda z epoki, zabytkowe tramwaje, samochody, krakowskie zakątki, to wszystko niezwykle pobudza wyobraźnię... Czasy na pozór tak bardzo odległe od ... więcej

  • Sentyment do tego filmu ;D

   LivPierce

   Mam sentyment, ponieważ był kręcony w moim LO ;D. Film krótki, bez jakiegoś ważnego przesłania i czuje się lekki niedosyt. Ale polecam ;)

  • 7/10

   johnfifa ocenił(a) film na

   Mi sie podobal. Polecam

  Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.