PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=480867}
6,6 8 995
ocen
6,6 10 1 8995
5,3 3
oceny krytyków
Mała matura 1947

Ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Ludwik wraz z rodzicami przeprowadza się do Krakowa i rozpoczyna naukę w jednym z najlepszych gimnazjów w mieście. Jako „nowy” musi szybko zyskać uznanie kolegów. Jego idolem staje się starszy o dwa lata Marek – chłopak o którym mówi się, żeCiepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Ludwik wraz z rodzicami przeprowadza się do Krakowa i rozpoczyna naukę w jednym z najlepszych gimnazjów w mieście. Jako „nowy” musi szybko zyskać uznanie kolegów. Jego idolem staje się starszy o dwa lata Marek – chłopak o którym mówi się, że brał udział w walkach Powstania Warszawskiego 1944 roku. W Ludwiku rośnie burza sprzecznych emocji. Oprócz pierwszych, miłosnych zauroczeń i kontaktów seksualnych do głosu dochodzi również bunt przeciw niesprawiedliwej władzy oraz chęć naśladowania niepokornego idola ze starszego rocznika. W życiu Ludwika pojawiają się pościgi, aresztowania i strzelaniny na ulicy, które stają się wydarzeniami wyznaczającymi okres dojrzewania chłopaka.

Mała matura 1947
Zwiastun nr 2
Mała matura 1947
Zwiastun nr 1
W najbliższy piątek do kin trafi [b]"[film=480867]Mała matura 1947[/film]"[/b] z [person=253]Markiem Kondratem[/person] w jednej z głównych ról. Zapraszamy Was do obejrzenia alternatywnego zwiastuna filmu. Historia dojrzewania chłopca w okresie pierwszych powojennych lat, historia walki o jego duszę, którą toczą ze sobą biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolności i opresja systemu. Do wyzwolonego Krakowa przyjeżdża ze Lwowa małżeństwo z dwojgiem dzieci, czternastoletnim Ludwikiem i pięć lat młodszą Hanią. Ludwik trafia do dobrego gimnazjum, nawiązuje przyjaźnie. Gdy przed czerwcowym referendum do Krakowa przyjeżdża Stanisław Mikołajczyk, Ludwik zamieszany przypadkowo w uliczną burdę zostaje aresztowany. W burzliwych czasach, w jakich dorasta, sprawy błahe i głupie wciąż ocierają się o poważne i tragiczne. Film wyreżyserował [person=12677]Janusz Majewski[/person] ([b]"[film=1189]C.K. Dezerterzy[/film]"[/b]). 2011-04-11T12:04:37 https://fwcdn.pl/webv/47/31/24731/197892_1.24731.4.jpg https://fwcdn.pl/video/480867/matura2_360p.mp4
Mała matura 1947 zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

dystrybucja
Monolith Films
studio
Krakowskie Biuro Festiwalowe (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej (finansowanie) / Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)
tytuł oryg.
Mała matura 1947
inne tytuły
The Rite of Passage USA
więcej
Filmweb uwzględnia obecność filmów/seriali/programów udostępnianych na wskazanych serwisach streamingowych: Netflix, Hbo max, Canal plus manual, Disney, Canal plus, Player plus, Tvp, Amazon, Skyshowtime, Viaplay, Play now, Itunes, Polsat, Apple tv, Millennium docs against gravity, Piec smakow, Nowe horyzonty, Kino pod baranami, Mojeekino pl, Cineman, Ninateka, Flix classic, Play krakow, Vod pl, Katoflix, Outfilm, 35mm, Wfdif, Vod warszawa, Red carpet, Dafilms, Rakuten, Film box, Tv smart, Megogo, Arte tv Zapraszamy do zapoznania się z ofertą filmów, seriali, programów i bajek dostępnych na życzenie na platformach VOD.