PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1495}
6,9 65 482
oceny
6,9 10 1 65482
6,3 20
ocen krytyków
Mad Max
powrót do forum filmu Mad Max

Jak wiadomo, Mad Max stanowi wielką inspirację dla kina postapokaliptycznego i gier komputerowych z Falloutem na czele. Wizerunek znany z marki był widoczny wyraźnie dopiero w sequelu. Pierwszy Mad Max dosyć mocno różni się od tradycyjnego filmu/gry postapo. To produkcja bardzo tania, wręcz film klasy B przypominający nieco kino Grindhouse (Quentin Tarantino na pewno uwielbia ten film). Niski budżet można uznać zarówno za największy plus jak i minus Mad Maxa. Niskiej jakości obraz i dźwięk dodaje filmu pewien specyficzny, surowy urok. Dzięki niskiemu budżetowi film jest bardziej niezależny, dzięki czemu Mad Max jest mroczny, brutalny i bezkompromisowy. Kostiumy wyglądają skromnie, ale całkiem nieźle. Nie są to jeszcze takie znane, groteskowe dziwactwa jakie znamy z kontynuacji. Główny bohater, tytułowy Max różni się od tego, jakiego najlepiej znamy (czyli tego z drugiej części). Tutaj Max jest twardym, niezawodnym gliniarzem, który dzięki swojej bryce jest w stanie dopaść niemal każdego bandziora. Mel Gibson sprawdził się dobrze w swojej roli, jednak bardziej przekonujący jest w drugiej części. Sceny pościgowe są już stałym elementem marki. Chociaż film jest bardzo tani to nie brakuje w nim dużej ilości akcji na wysokim poziomie. Dużo pościgów, kraks, wybuchów- mniam :3. Muzyka jest nastrojowa, ale nie zapada szczególnie w pamięć. Jak wspomniałem niski budżet ma też swoje minusy- a konkretniej umowna scenografia. Cały świat postapo na obrazku nie wygląda przekonująco, za stołeczne pustkowia robią zwyczajne, australijskie prerie, a za ruiny miast zwykłe, zaniedbane miasteczka. Plenery bardziej przypominają rejony Teksasu, niż świat wyniszczony przez wojnę. Jeżeli się jednak przymruży się oko na scenografię, to poczujemy klimat dzięki zdjęciom, muzyce, montażowi i protagoniście.

Mad Max to już klasyk kina postapo. Nie jest doskonały, widać wyraźnie cięcia budżetowe, oraz ograniczone możliwości twórców. Największą zaletą jest atmosfera, mimo ubogiej scenografii. Osobiście za pierwszym razem nie byłem przekonany do filmu, doceniłem go dopiero później. Film polecam fanom kina postapokaliptycznego, ale radzę też nastawić się na skromną, bardzo niskobudżetową produkcję.

szmyrgiel

Ach, tak właśnie w zamierzchłych czasach oglądałem pierwszego Maksa i nawet nie miałem pojęcia, że to kino postapokaliptyczne. Wtedy się zresztą nad tym nie zastanawiałem, ale potem żyłem w przekonaniu, że pierwsza część po prostu dzieje się przed apokalipsą ;) Co świadczy o tym, że faktycznie scenerie tego klimatu nie oddają. Aczkolwiek, żeby sprawiedliwości stało się zadość, chyba będę musiał sobie "Mad Maksa" odświeżyć i dopiero wtedy o tym zawyrokować.

Trias

Mad Max nie jest filmem postapokaliptycznym. Twoje wcześniejsze przekonanie było całkowicie słuszne. Dopiero druga część dzieje się już po apokalipsie.

the_men_from_okinawa

Tak, też zachęcony gatunkiem sf obejrzałem... I jakoś nie widziałem tego sf w filmie .

ocenił(a) film na 5
Keodred

Jestem na świeżo po seansie i faktycznie nie wygląda jak po apokalipsie. Trawa drzewa , przyjemny dom Maxa. Zdecydowanie odbiega klimatem od kontynuacji.

ocenił(a) film na 7
Keodred

SF tutaj polegało na przedstawieniu niedalekiej przyszłości. Różniła się od ówczesnej teraźniejszości tym, że wkroczył chaos, destabilizacja, anarchizm i właściwie był to obraz początku upadku cywilizacji. Nie twierdzę, że jakoś idealnie to przedstawiono, ale ewidentnie pokazano jakiś obrazek wyimaginowanej przyszłości, która poprzedziła ostateczny koniec cywilizacji.

ocenił(a) film na 7
the_men_from_okinawa

Pierwsza część pokazuje początek upadku cywilizacji, a wiec w pewnym sensie jest post-apo, tylko w pierwszym okresie po upadku. Bo właśnie zaczyna się od chaosu, anarchii, destabilizacji gospodarczej, trwałej pauperyzacji, upadku zasad, wartości, norm, eksplozji przestępczości etc. Druga część to jakby drugi rozdział, gdy na zgliszczach cywilizacji wyłania się nowy, dziki porządek.

ocenił(a) film na 7
szmyrgiel

Ale jako że zapoczątkował jakby kultową serię, należy mu się miejsce w historii kinematografii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones