PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=709353}

Mama

Mommy
7,9 40 715
ocen
7,9 10 1 40715
8,0 26
ocen krytyków
Mama
powrót do forum filmu Mama

Genialne w tym filmie są sceny obrazujące sielankę, gdzie łącząc niezłe zdjęcia z równie niezłą muzyką otrzymuje się dobrze odbierane i melancholijne sceny. Niesamowicie irytująca historia z osławioną już ramką - rozumiem pęd do oryginalności, ale nie kosztem oglądania przez 99% filmu na połowie ekranu, bo reżyser chciał coś powiedzieć w dwóch scenach bawiąc się konwencją. Cała historia niezbyt oryginalna - brakowało tylko, by wskutek terapii z synem Kyla całkowicie pozbyła się kłopotów z mową bądź miała z nim romans. Z pewnością zbyt długi, i zbyt wulgarny.

ocenił(a) film na 9
oppserwatorr

Fakt, historia moze byc irytujaca, nie ma jakiegos wiekszego tempa, akcja generalnie zamyka sie na zblizeniach postaci I pokazaniu ich emocji .... ale wlasnie cos w tym filmie jest co urzeka. Mysle, ze nie czesto spotyka sie taka prace kamery, gdzie pokazane jest zblizenie kola pedzacego roweru z muzyka w tle, cos co wydaje sie glupie ale swietnie wkomponowywuje sie w dany motyw. Moze brzmie jakbym byl na haju, ale obrazy w tym filmie I muzyka niesamowicie dobrze sie komponowaly.
Co do zawezonego obrazu, to na poczatku nie rozumialem tego do momentu gdy Steve w fajny sposob jadac na rowerze... rozszerzyl ekran. Chyba byly tylko dwa takie rozszerzenia I tylko wtedy gdy w filmie dzialo sie cos naprawde pozytywnego. Pewnie to jakis taki techniczny wybieg rezysera aby wyroznic optymistyczne akcenty w filmie, ktorych tak naprawde nie bylo wiele.
Co do Kyle, bardzo ciekawa postac. Jakies traumatyczne wydarzenia z jej zycia (pewnie smierc dziecka) zaburzyly jej mowe I zauwaz, jakala sie tylko w obecnosci sytuacji stresowych. Co ciekawe, w jej wlasnym domu ciagle sie jakala co swiadczylo ze jej rodzina byla impulse do stresu. Ale, w momentach kompletnie relaksujacych, byla 'wyleczona'.
Co do romansu, mysle ze niewiele brakowalo do tego, o ile Steve bylby starszy a ona bardziej niezalezna.

A jesli chodzi o wulgarnosc, to mysle ze to wiekszosc ludzi zachowuje sie bardziej wulgarnie. Tu mamy doczynienia z ADHD, wiec agresja I wulgarnosc to normalka w takiej sytuacji.

ocenił(a) film na 6
dabram17

Pozwolę sobie skomentować tylko kawałek poświęcony wulgarności. Sam uważam się za osobę wulgarną i to znacznie, niemniej jednak of filmu oczekuję choć trochę klasy. Nie mówię, że w kinematografii przeszkadza mi wulgarność - wręcz przeciwnie, lubię, gdy jest używana poprawnie, z sensem, oddając coś więcej niż puste słowa. Tutaj czasem miałem wrażenie, że reżyser, myśląc nad dialogami miał zamysł wykorzystać 500 inwektyw i wrzucał je korzystajać z czystej matematyki - po 10 na scenę. Są sztuczne, naciągane, tylko po to, by pokazać bałagan w głowie chłopaka. Można klnąć i można klnąć - obie wersje dużo dzieli. Tutaj mamy mało naturalny bełkot. Tak to widzę.

ocenił(a) film na 10
oppserwatorr

miałem podobne odczucia w sprawie potoku wulgaryzmów, które nie do końca mi pasowały, ale to może kwestia tłumaczenia?

ocenił(a) film na 8
RH_plus

Myślę, że to jednak kwestia środowiska. Główny bohater miał problemy z agresją, a matka nigdy go nie dotknęła, bo troszczyła się o niego i chciała zapobiec ewentualnym atakom. Zapewne tak samo podchodziła do wulgaryzmów- nie zwracała mu uwagi, bo nawet drobne upomnienie mogło mieć nieprzyjemne skutki.

Zresztą Francuzi dość srogo klną.

ocenił(a) film na 6
CasperChase

Ponadto język francuski jest o wiele bardziej ekspresyjny niż polski, a co dopiero angielski, do którego jesteśmy przyzwyczajeni na filmach. Wiele scen, miałem wrażenie że są fatalnie zagrane, gdyby nie to że wiem, że Francuzi z tym swoim językiem często zachowują się jakby byli nie z pełna rozumu. Te wszystkie jęknięcia, postękiwania, nadmierna modulacja i zmiana tonacji...
Do tego dochodzi tłumaczenie. Wydaje mi się, że moje było jakieś takie niewłaściwe, ale ciężko jest dobrze przełożyć język, gdy same słowa to nie wszystko.

Leszy2

@CasperChase & @Leszy2 Jacy Francuzi? Bohaterowie filmu są Kanadyjczykami...

ocenił(a) film na 6
Purari

Doskonale wiem, że to kanadyjczycy, ale moje uwagi dotyczą wszyskich mówiących mową Balzaka, dla uproszczenia nazwalem ich francuzami.

Leszy2

Język francuski używany w tym filmie to bardzo radykalna odmiana kanadyjskiego dialektu. Zresztą widać to już w pierwszej scenie, gdzie matka mówi tak mocnym dialektem, że ta opiekunka z ośrodka pyta się ''Czy zna Pani francuski?". Dodatkowo jest to mocno wymieszane z różnymi angielskimi słówkami i z tego wynikają widocznie trudności w tłumaczeniu. Zresztą Francuzi oglądają ten film z literkami, tylko zobaczcie trailery na youtube.

ocenił(a) film na 6
Qsy666

Bardzo możliwe, nie znam francuskiego, ale tak czy inaczej, ekspresja we francuskim jest dużo wyższa niż w polskim.

ocenił(a) film na 9
CasperChase

Pragnę zauważyć parę faktów. Bohater był trudnym dzieckiem, przebywał w ośrodku (gdzie mógł się nauczyć nowych słów), a jego mama też nie wyrażała się najlepiej - choćby po wypadku czy do taksówkarza. Wydaje mi się, że nie znając realiów tamtej kultury i języka ciężko jest oceniać. Może tam ludzie po prostu tak się wyrażają? Może ciężko to przetłumaczyć? Przecież u nas też są różne rodziny i środowiska. W niejednej pewnie taki język jest na porządku dziennym. Jakby to była super dobrze dobrana wulgarność w stylu inteligentnym to może by się przyjemnej oglądało, ale niekoniecznie byłoby realistyczne czy prawdziwe.

ocenił(a) film na 9
oppserwatorr

Klnąć nie można. Kląć, jak najbardziej. Chociaż czasem lepiej się powstrzymać :)

ocenił(a) film na 6
matthew_kjuiomh4

Można, można. Obie formy są poprawne w zależności od użytego czasu.

ocenił(a) film na 9
oppserwatorr

Mówimy, że się klnie, ale bezokolicznikiem jest: kląć.
Nie ma bezokolicznika "klnąć".

ocenił(a) film na 6
matthew_kjuiomh4

Tutaj pełna zgoda.

ocenił(a) film na 9
oppserwatorr

Rozumiem, czyli dziecko chore na ADHD zamiast przeklinać, powinno mówić "przepraszam szanownych państwa, mam ADHD". Wtedy byłoby ok, i takie naturalne, jak w prawdziwym życiu. Dobrze myślisz....

ocenił(a) film na 6
Myszkin_filmweb

Ty chyba mylisz ADHD z zespołem Tourette'a:)

ocenił(a) film na 10
oppserwatorr

Powikłania zespołu ADHD manifestują się zaburzeniami zachowania w postaci m.in.: agresji fizycznej, agresji słownej ( ze szczególnym upodobaniem używania wulgaryzmów), zachowań prowokacyjnych, szybkiej utraty kontroli nawet z powodu bodźca o niewielkiej sile, częstego wystawiania się na niebezpieczeństwa, tendencji samobójczych, skłonności do uzależniania się od substancji psychoaktywnych i wielu innych. U części osób wręcz rozwija się osobowość antyspołeczna.
Rzeczywiście w zespole Tourette`a również występuje koprolalia, ale jest ona tylko jedną z form tików wokalnych. (Zresztą mniej niż 15% pacjentów cierpi na nią i nie jest ona immanentną częścią tego zespołu, choć na tyle spektakularną/widowiskową, że scenarzyści/ reżyserzy nierzadko nie hamują się ;) w przyklejaniu jej swoim bohaterom - "tourette`owcom")

ocenił(a) film na 9
ocenił(a) film na 7
oppserwatorr

zgadzam sie tylko nie wiem czemu sie wulgarnosci czepiasz, ludzie tacy sa, wulgarni, nawet posel ktory mysli ze mikrofon w sejmie jest wylaczony potrafi rzucic miesem, wiec tym bardziej trudno oczekiwac kwiecistego jezyka od chorego, agresywnego nastolatka, ktory ma wszystko i wszystkich w...powazaniu

ocenił(a) film na 6
uncut

Przeczytaj wypowiedzi z sensem. Nie chodzi o samą wulgarność, tylko jej nagromadzenie i formę. Jej tego zdecydowanie za dużo i poskładane bez składu i ładu. Wbrew pozorom nie jest łatwo przeklinać z klasą:)

ocenił(a) film na 10
oppserwatorr

Dolan: "Dlatego kręcę w formacie ekranu 1x1 - w kwadracie, który idealnie nadaje się do zbliżeń, obcina otoczenie. Specjalnie szukałem lokacji, które sprawdziłyby się w tak wąskim kadrze. Wydestylowałem rzeczywistość, aby zostali w niej niemal wyłącznie ludzie, o których opowiadam. I ich dramat, bo świat nie pozwala na tak skrajną bliskość"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones