PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30690}

Martwi prezydenci

Dead Presidents
7,2 1 941
ocen
7,2 10 1 1941
Martwi prezydenci
powrót do forum filmu Martwi prezydenci

Filmów opowiadających o losach przyjaciół z dzieciństwa jest wiele, jedne lepsze inne gorsze. Ten jest zdecydowanie bardzo dobry i ciekawy. Na początku jest sielanka, koniec szkoły, pierwsza praca i pierwsze fascynujące kontakty erotyczne z kobietami :) Bohaterowie (doskonały Chris Tucker oraz Larenz Tate) stają przed trudnym wyborem - co dalej robić w życiu. Jeden z nich chce zostać ćpunem i alfonsem, inny chce iść do wojska (okres wojny w Vietnamie). W końcu wszyscy lądują w Vietnamie, który jest dla nich niezłą szkołą życia. Gdy wracają do domu, nic już nie jest takie samo jak wcześniej. Kobieta głównego bohatera ma bogatego i niebezpiecznego kochanka z którym jest wyłącznie dla pieniędzy (wychowuje samotnie dziecko) a pracy dla bohatera nigdzie nie ma. Przyjaciele pogrążają się coraz bardziej, niepotrafiąc poradzić sobie z problemami. W końcu ktoś wpada na pomysł napadu na konwój który wiezie do banku ogromne ilości pieniędzy, co będzie już tylko dla bohaterów przysłowiowym "gwoździem do trumny".
Tak jak mówiłem, świetnie zagrali aktorzy, wszyscy stworzyli postacie z krwi i kości. Dużo tu ciekawych postaci drugoplanowych, najbardziej mi się podoba postać bossa murzyńskiego gangu i jego wielki czarny samochód (Cadillac). Film jest ciekawie opowiedziany, nie nudzi i są w nim momenty zarówno bardzo zabawne (choć jest ich mało) jak i gorzkie i dramatyczne. Genialna jest scena napadu na konwój, pokazo wszystko bez żadnych upiększeń i bajerów, napad jest dynamiczny i bardzo brutalny. Czarne kino jest kinem walczącym, które pokazuje niedole czarnych amerykanów, tutaj jednak wydaje mi się że jest inaczej. Bohater krzyczy na końcu, że "To skandal jak traktuje się bohatera narodowego". Pewna postać wypowiada w kierunku bohatera słowa "To że byłeś w Vietnamie i jesteś bohaterem, w niczym cię nieusprawiedliwa, ja też byłem w Vietnamie, a jestem porządnym obywatelem". I myślę że o to tu chodzi, nie ważne czy jesteś czarny czy biały, biedny czy bogaty. Chodzi o to jakim jesteś człowiekiem, dobrym albo złym. Film gorąco polecam. Ja obejrzałem go wczoraj w TVP1. Znowu TV zrobiła mi niespodziankę bo są filmy których nie mogę znaleźć ani na video, ani na dvd ani nawet w sieciach p2p.

ocenił(a) film na 9
Lemansky

PISZ SPOJLER

Świetny post, ale zanim zaczniesz zdradzać fabułę ostrzeż o tym użytkowników.

zemstafreda

O tak, zgadzam się. Świetny film, który w końcu zdołałem obejrzeć.
Film także pokazuję, jak to rząd dba o ludzi, którzy bronili ojczyzny. Wielu myśli, że jak się zaciągną do wojska i odsłużą swoje, ich życie zmieni się o 360 stopni. Są też tacy, co po prostu nie widzą nic poza zaciągnięciem się, bo nie mogą znaleźć pracy. Jednak po powrocie rozczarowują się, bo zostają rzuceni w to samo miejsce, w którym byli poprzednio, pozostawieni losowi... Fakt, dostają comiesięcznie jakieś tam pieniądze, ale na pewno z tego się wyżyć nie da. Co więcej, człowiek po takich przeżyciach się zmienia, widząc jak kompan z drużyny ginie na jego rękach, bądź jak ciało rozlatuje się na kawałki po minie. Tego nie można zapomnieć... Identyczne problemy mają żołnierze, którzy służyli w Iraku, po prostu 'Wojna niszczy człowieka'.

Świetna gra aktorów, szczególnie podobał mi się Tucker. Muzyka, scena napadu etc. Film trwa gdzieś około 2h, ale mi cholernie szybko zleciało to. Szczerze polecam!

ocenił(a) film na 9
Lewus

Sorry gościu, ale ten film był o czymś zupełnie innym.

ocenił(a) film na 6
Lewus

Racja. Film nie był znowu taki zły, aczkolwiek te 2 godziny to odrobinę za dużo i - jak dla mnie - momentami nudziłem się przesadnie "dowalonymi" dialogami. Myślę, że scenariusz można było skrócić przynajmniej o 15-20 minut i skupić się na dopracowaniu ogólnej fabuły. Za dużo niepotrzebnego gadania i duży chaos... a przecież nie był to film akcji.

ocenił(a) film na 9
underground73

Świetny film!

ocenił(a) film na 10
underground73

ty dzięciole musisz sie w kazdym temacie trgo filmu wpieprzac z tymi swoimi żenujacymi argumentami, ktoire o kant dupy mozna co najwyzej rozbic ? Wracaj do swojej Legendy Zorro haha

ocenił(a) film na 7
Lemansky

Sędzia nie był w Wietnamie tylko na II wojnie światowej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones