Mechaniczna pomarańcza

A Clockwork Orange

1971 2 godz. 16 min.
7,9 208 628
ocen
7,9 10 208628
92 941
chce zobaczyć
8,6 23
oceny krytyków
{"rate":8.608696,"count":23}
{"type":"film","id":1275,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/A+Clockwork+Orange-1971-1275/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Mechaniczna pomarańcza
  • MichCorleone ocenił(a) ten film na: 8

    Wg mnie film pokazuje, że społeczeństwo tak naprawdę nie tylko nie jest zainteresowane aby więzień się zresocjalizował ale nawet jeśli tak się stanie, to zrobi co tylko możliwe aby go sprowadzić do stanu pierwotnego. Oczywiście zastosowana metoda która odbierała Alexowi wolną wolę nie jest sposobem na resocjalizację, niemniej jednak z punktu widzenia społeczeństwa cel został zrealizowany i jak widać nikt się z tego nie cieszył. Po wyjściu z więzienia człowiek nie tylko nie spotyka się ze wsparciem otoczenia w powrocie do normalnego życia, mimo że odsiedział swoje, lecz spotyka się z nienawiścią, która tworzy społeczną presję aby ponownie łamać prawo. Błędne koło. Dlaczego najniższy na świecie wskaźnik recydywy występuje w lewackiej Norwegii a jeden z najwyższych w słynących ze swojego brutalnego traktowania więźniów USA? Surowość kary, nieludzkie warunki traktowania, nie działają wcale odstraszająco, właściwie służyć mają jedynie usatysfakcjonowaniu społeczeństwa, dla którego priorytetem jest więźnia zniszczyć, upokorzyć. On zaś w odpowiedzi reaguje zemstą i koło się zamyka.

  • paulina_corleone ocenił(a) ten film na: 6

    MichCorleone Nie do końca się zgadzam. Od początku żywiłam do głównego bohatera nienawiść i odczuwałam dużą satysfakcje widząc jak cierpi. Końcówka filmu mnie rozczarowała, kara powinna być surowa, a nawet okrutna. Niesprawiedliwe jest też to,że mąż tej zgwałconej kobiety został "usunięty". Gwałciciel nie zasługuje na nic dobrego, ani na ciepłe obiadki w celi w Norwegii ani na humanitarne traktowanie.

  • michal.2907 ocenił(a) ten film na: 8

    paulina_corleone Film raczej zrównuje zachowanie Alexa z zachowaniem władz. Gwałt, represje, niszczenie innych występują po obu stronach. Władza jest taka, jak Alex, ale ubiera to swoje zachowanie w cywilizowane słowa, takie jak resocjalizacja. Film nie usprawiedliwia Alexa, za to jedzie po urzędowej nomowanie drugiej strony, która uważa się za lepszą. Tak ja to widzę.