PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1275}

Mechaniczna pomarańcza

A Clockwork Orange
7,9 218 479
ocen
7,9 10 1 218479
8,6 35
ocen krytyków
Mechaniczna pomarańcza

Niedaleka przyszłość. Historia grupy młodych chuliganów, którym przewodzi okrutny, zdemoralizowany i pozbawiony skrupułów miłośnik Beethovena, Alex (Malcolm McDowell). Skazany za brutalne zabójstwo, trafia na 14 lat do więzienia. Tam otrzymuje propozycję - poddanie się nowatorskiej terapii psychologicznej w zamian za wolność. Owa terapia polega na zmuszaniu pacjenta do oglądania krwawych i okrutnych scen przemocy. Po takim praniu mózgu Alex zmienia się w porządnego obywatela.

Beta
opis użytkownika

Historia czterech wandali: Pete'a (Michael Tarn), Georgiego (James Marcus), Dima (Warren Clarke) oraz przywódcy grupy Alexa (Malcolm McDowell). Wieczory chłopcy spędzają przesiadując w barze i pijąc mleko, wsłuchują się w przepiękną muzykę Ludwiga van Beethovena. W nocy zaś w pełni oddają się swojemu hobby, jakim jest bicie i dręczenie znacznie słabszych od siebie. Jednak ich "szczęście" nie trwa wiecznie. W grupie dochodzi do małych sprzeczek. Na poprawienie sobie humorów chłopcy postanawiają popełnić zbrodnię. Sytuacja wymyka się spod kontroli i dochodzi do tragedii. Przyjaciele Alexa wydają go policji. Chłopak trafia do więzienia. Po kilku spędzonych tam latach otrzymuje propozycję wzięcia udziału w dziwnym eksperymencie...

SimOn
opis użytkownika

"Mechaniczna pomarańcza" to film oparty na kultowej powieści Anthony'ego Burgessa. Opowiada historię czteroosobowej paczki chuliganów pod przywództwem bezlitosnego Alexa DeLarge'a (Malcolm McDowell). Gang co wieczór oddaje się rozrywce, napadając na innych, słabszych od siebie obywateli. Pewnego dnia Alex zostaje skazany na 14 lat pozbawienia wolności za zabójstwo starej, samotnej kobiety. W więzieniu dostaje propozycję nie do odrzucenia - ma możliwość wyjścia na wolność po poddaniu się terapii polegającej na oglądaniu scen z brutalnymi przestępstwami. Ten proces sprawia, że Alex zaczyna nienawidzić przemocy. Jego ofiary nie zapominają jednak wyrządzonych im krzywd...

rzastina
opis użytkownika

Alex (Malcolm McDowell) i jego kumple (Warren Clarke, James Marcus, Michael Tarn) co noc przesiadują w barze mlecznym Korova, a następnie pod wpływem mleka wzbogaconego o różne składniki dokonują gwałtów, bójek i kradzieży. Podczas jednego z takich wypadów, Alex dopuszcza się morderstwa. Zabójca zostaje zdradzony przez towarzyszy i skazany na 14 lat pozbawienia wolności. Po 2 latach odsiadki mężczyzna otrzymuje szansę opuszczenia więzienia, jednak najpierw musi wziąć udział w dwutygodniowym eksperymencie, w wyniku którego ma się stać porządnym obywatelem.

IsTiLlLoVeYoU
opis użytkownika

Akcja filmu rozgrywa się w przyszłości, w nieznanym mieście, choć niektóre szczegóły mogą wskazywać, że jest to Londyn bądź Nowy Jork. Obraz opowiada historię Alexa DeLarge'a (Malcolm McDowell), młodego, inteligentnego człowieka z dobrze ułożonej rodziny, miłośnika muzyki klasycznej (przede wszystkim Beethovena), którego cieszy zadawanie gwałtu i przemocy.
Alex jest przywódcą małej grupy podobnych mu przestępców. Podczas jednego z napadów wspólnicy Alexa zdradzają go i pozwalają mu wpaść w ręce policji. Oskarżony o morderstwo zostaje skazany na karę więzienia. Po dwóch latach zgadza się wziąć udział w eksperymencie, mającym na celu szybką resocjalizację więźniów przy pomocy tzw. techniki Ludovica.

Redox
opis użytkownika

"Mechaniczna pomarańcza" to pełna cynizmu i anarchii filmowa opowieść oparta na kultowej już powieści Anthony'ego Burgessa
Główny bohater, Alex de Large, to młody i zdegenerowany lider "Drugów" - grupy młodocianych, ekstrawaganckich chuliganów, ubierających się w białe stroje, meloniki i martensy. Wieczorami przesiadują w barze, pijąc mleko i wsłuchując się w muzykę Ludwiga van Beethovena. Jednak nocami wyruszają do miasta, by bić, okradać bezbronnych ludzi i gwałcić kobiety. W końcu dochodzi do morderstwa... Wewnątrz grupy zaczyna się źle dziać, kumple postanawiają zmienić przywódcę, a sprzeciwiający się temu Alex zostaje wystawiony policji i skazany na 14 lat więzienia. Po dwóch latach odsiadki otrzymuje propozycję nie do odrzucenia - w zamian za skrócenie wyroku ma się poddać nowej eksperymentalnej terapii mającej na celu wyeliminowanie skłonności do przemocy. Niezwłocznie podpisuje niezbędne dokumenty i zostaje wywieziony do specjalistycznej kliniki, gdzie dwa razy dziennie jest poddawany praniu mózgu.

opis festiwalowy

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones