PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=610244}

Miłość

Amour
7,7 47 454
oceny
7,7 10 1 47454
8,0 34
oceny krytyków
Miłość
powrót do forum filmu Miłość

w ciekawostkach czytamy - Scenariusz jest luźno oparty na osobistych doświadczeniach samego reżysera. Jego ciotka cierpiała na chorobę zwyrodnieniową, a obrazy, które możemy zobaczyć w filmie, należą do rodziny Michaela Haneke.
zapraszam do zobaczenia mniej znanej pozycji http://www.filmweb.pl/film/Wulkan-2011-614007 której premiera odbyła się wcześniej - 13 maja 2011 (świat), mniejszy budżet, mały kraj, mniej znany reżyser - film nie zdobył ani jednej nagrody. Statuetki Miłości Haneke'go zajęłyby całą półkę.
dlaczego?

ocenił(a) film na 7
smandix

Niestety moja obserwacja jest taka sama. Film ewidentnie wzorowany jest na - ciekawym i lepiej zrealizowanym w moim przekonaniu - Wulkanie http://www.filmweb.pl/film/Wulkan-2011-614007 który jest filmem wcześniejszym. Nawet kilka scen zdaje się być kalką z Wulkanu. Przykre.

ocenił(a) film na 8
smandix

Tak na marginesie - to ciekawe czy obrazy z filmu faktycznie należały do rodziny Haneke, czy moze do jakichś Kowalskich czy Wiśniewskich, tylko ojciec Hanekego zaje*ał je w 1939...

ocenił(a) film na 8
tony76

W niemałej części Europy ludzie by raczej mieli wątpliwości odnośnie majątku Twojej rodziny. Skoro podejrzewać, to konsekwentnie i zgodnie z prawdopodobieństwem, prawda? :)

ocenił(a) film na 8
hyrkan

Niestety moja rodzina po wojnie nie miała już obrazów. Ani moi dziadkowie złotych zębów. W ogóle nie mieli żadnego majątku. Za*ebał go dziadek jakiegoś Waltera czy innego Wolfganga...
Tak że ten, tego... czteromasztowiec na d7 - pudło.

ocenił(a) film na 8
tony76

Wyjaśniłeś mi, że Twoi przodkowie nie byli skuteczni, a nie, że nie kradli. :)

ocenił(a) film na 9
smandix

Okres zdjęciowy (Miłości) trwał od 7 lutego do 8 kwietnia 2011 roku.

Premiera Wulkanu- 13.05.2011.

ocenił(a) film na 7
smandix

Byłem w marcu dwa lata temu na spotkaniu na spotkaniu z Runarssonem i po seansie "Wulkanu" spytałem go o to, jaki jest związek filmu z "Miłością" Hanekego. Odpowiedział, bardzo uprzejmie, że "Należałoby raczej spytać tego drugiego" ; )
W poprzednich wypowiedziach także mówił, że film był inspirowany prywatnymi zdarzeniami, a okresy kręcenia obydwu filmów są bliźniaczo podobne. Więc jest możliwe, że powstały one niezależnie od siebie, bo raczej na pewno Haneke nie obejrzał Wulkanu przed zrobieniem Miłości. Jeśli miał jakoś ukraść ten pomysł, to jeszcze na poziomie scenariusza, co nie wiem jak miałoby się stać.

Temat ciekawy, ale nie znalazłem żadnych dodatkowych informacji ponad to. Bardzo ciekawy przypadek.

ocenił(a) film na 8
smandix

Oskarżanie o plagiat mocno na wyrost. Przecież nie jest to jakaś tematyka nowa w kinie. Jeśli miałbym doszukiwać się jakichś nawiązań w filmie Haneke to raczej do sztandarowego propagandowego dzieła III Rzeszy, czyli filmu "Oskarżam" Wolfgang Liebeneinera, kręconego na zlecenie Goebbelsa (celem uzyskania społecznego poparcia dla akcji T4). Bohaterki mają niemal tak samo na imię (tu Anna, tam Hanna), obie związane są z muzyką, są ciężko chore i mężowie postanawiają im skrócić cierpienia. Wreszcie oba filmy prowadzą do podobnej konkluzji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones