Twin Peaks: Fire Walk with Me

2 godz. 15 min.
7,3 44 929
ocen
7,3 10 44929
14 964
chce zobaczyć
6,6 12
ocen krytyków
{"rate":6.5833335,"count":12}
{"type":"film","id":1070,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Twin+Peaks%3A+Fire+Walk+with+Me-1992-1070/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną.
 • Vinci93 ocenił(a) ten film na: 4

  Dla mnie Twin Peaks Ogniu..to słaby film. Naprawdę.
  Serial bardzo mi przypadł do gustu, bo tam te elementy mistyczne, paranormalne, były dodatkami do fabuły z zabarwieniem kryminalnym jak i obyczajowym. Poznawaliśmy powoli miasteczko, zamieszkujących je bohaterów. Ich losy fajnie i logicznie się ze sobą łączyły. Całość była skomponowana jak dobra muzyka. Wszystkie elementy ze sobą współgrały.
  Serial faktycznie budził strach, napawał niepokojem przez większość czasu, ale dozował to w dobry sposób. Jak przyprawę do posiłku.

  Tutaj mamy do czynienia z przesadnym zastosowaniem metafor, symboli i niejednoznaczności wymowy dzieła. Film jest niezrozumiały nawet dla starych wyjadaczy serialu. Lynch mocno przedobrzył i sam mam wrażenie pogubił się w tych wszystkich wątkach i zabiegach artystycznych. Wyszła mu papka, którą ciężko się ogląda. Miało pewnie docelowo być nielogicznie jak podczas snu, jawy, gdzie faktycznie jest chaos i nieład. Ale w serialu było to rozsądniej i skromniej stosowane. Tutaj poszli po bandzie.. niestety. Film miał potencjał. Miał świetną bazę w postaci serialu. Wystarczyło nie przesadzić i trzymać się głównego zamysłu.

  Na plus
  Występ kilku znanych muzyków.
  Muzyka :p
  Powrót do Twin Peaks wywołuje sentyment dla znających serial.
  Krajobrazy, montaż, produkcja.

  Minusy
  Brak wielu ważnych postaci z serialu
  Spłycenie losów Laury do przyjaźni z Doną i puszczaniu się pod wpływem narkotyków..
  (Można było ukazać ją lepiej choćby z perspektywy większej ilości postaci, szkoły)
  Ucięcie wątku śledczych Desmonda i asystenta
  Okrojenie postaci Coopera do epizodu :(

 • Vinci93 Nic dodać, nic ująć. Uważam podobnie.

 • Lukasz_Broda ocenił(a) ten film na: 9

  Vinci93 "Lynch przedobrzył" Lynch nie przedobrzył tylko nakręcił dzieło w pełni w swoim stylu. To serial był mało "Lynchowski" bo David tylko częściowo miał nad nim władzę. Film pod wieloma względami jest lepszy: bardziej gęsty i przerażający. Wygląda jak dzieło przetrawione przez umysł szaleństwa. Do tego genialne wyczucie wizualne (ale to normalka u Lyncha). Film nie ma jakiegoś ciężkiego symbolizmu, zresztą nie trzeba go nawet analizować ale dać się mu ponieść.
  Jeśli serial ci się podobał a ten film nie to raczej po prostu twórczość Lyncha do ciebie nie trafia.