PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1070}

Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną.

Twin Peaks: Fire Walk with Me
7,3 47 843
oceny
7,3 10 1 47843
6,6 21
ocen krytyków
Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną.
powrót do forum filmu Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną.

Fire within me

ocenił(a) film na 10

Niechcący obejrzałam ten film dopiero po obejrzeniu wszystkich sezonów serialu, łącznie z trzecim. Nigdy na żadnym filmie tak nie płakałam. Być może jest to kwestia kolejności oglądania, ale.. Nie wiem czy istnieje jakiś film (i nie chcę się tego dowiedzieć, cieszę się też, że naprawdę nie wiem jak blisko jest rzeczywistości), nie wiem czy istnieje jakiś film, który tak wiarygodnie, ze strony ofiary pokazywałby co ta przeżywa. Jakie rozszczepienie świadomości jest jej udziałem. Jak bardzo cały świat staje się koszmarem, jak działa mechanizm wyparcia i co się dzieje kiedy zawodzi. Piszę tutaj o całości - wszystkim związanym z Twin Peaks. Nawet zakończenie obecnego trzeciego sezonu nawiązuje do tego.
UWAGA SPOILER
Dla takich osób jak Laura nie ma zbawienia. To koszmar od którego się nie ucieknie, można próbować w nieskończoność, ale to niczego nie zmienia. Fakt jest dokonany. Zło i Bob nigdy nie znikną - to część ludzkiej egzystencji i część każdego, i potrafi być niewyobrażalnie obrzydliwa. Nikt nie może pomóc Laurze.

ocenił(a) film na 8
ania_68

No tak, ale Laura "pomagała" ludzkiej egzystencji wąchając prochy. A to już nie jest powszechne ludzkie doświadczenie.

ocenił(a) film na 8
Krzypur

Krzypur tumanie, gwalcil ja od wieku 14 lat wlasny ojciec, widze po twoim ograniczeniu, ze nie rozumiesz jaką skazę na psychice i rozlam osobowosci to powoduje. Brak szacunek do wlasnego ciala, bo wlasny ojciec tego nie robil. Stad lagodzila ten ból substancjami. Tak dragi lagodza cierpienie psychiczne np. morfina dzialajac depresyjnie na uklad nerwowy (odpowiada on m.in za "czucie emocji").

ocenił(a) film na 10
ania_68

To prawda, albo jedna z prawd. Ale też miałam takie wrażenie, że Laura była skazana od samego początku, że nie było dla niej ratunku, i że o tym dobrze wiedziała (scena z Jamesem i "indyczką"; gdy Laura pisze w swoim pamiętniku, ze dziś umrze itp). Najgorsze moim zdaniem jest to, że poprzez śmierć nie uciekła w żadne dobre miejsce ani nawet w nicość, tylko znalazła się w czarnej chacie

ania_68

Absolutnie się zgadzam, bardzo się ciesze że ten świetny film w ostatnich latach zaczął zostać doceniany przez krytyków i widzów i nawet doczekał się wydania criterion, razem z Missing Pieces których jeżeli nie oglądałaś, to polecam tworzą według mnie arcydzieło. Jak większość filmów Lyncha wyprzedził trochę swoje czasy, musiał być trochę kontrowersyjny na początku lat 90 + dodatkowo doszła irytacja i złość ludzi że po clifhangerze z sezonu 2 że nie dostali kontynuacji tylko prequel. Dramatu Laury Palmer nie można było pokazać w inny sposób, sceny komediowe, czy jakieś poboczne wątki reszty załogi rozmieniły by ten film na drobne, i ściągały by uwagę od Laury Palmer która zasłużyła na ten film.

ania_68

jaki bob?

ocenił(a) film na 8
Weronka90

[SPOILER]
.
.
.
No jak to? Główny bohater Twin Peaks.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones