PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=637019}
6,4 172 513
ocen
6,4 10 1 172513
6,2 32
oceny krytyków
Miasto 44
powrót do forum filmu Miasto 44

Błędy, błędy, błędy

użytkownik usunięty

W roku 1944 kwestia żydowska w Warszawie była ostatecznie rozwiązana. Obszar getta został zrównany z powierzchnią ziemi, jego mieszkańcy trafili do obozów zagłady bądź zginęli w powstaniu Anielewicza...Pytam się więc? Co robili ukryci Żydzi, ubrani w pasiaki przetrzymywani przez Niemców w jednej z kamienic? ( Jedna z pierwszych scen, podczas akcji odbicia więźniów ginie brat kobry )

Nie od dziś wiadomo, że dowództwo Armii Czerwonej traktowało swoich żołnierzy jak mięso armatnie. Bez przemyślenia, opracowania taktyki, oskrzydlenia przeciwnika całe rzesze młodych pastuchów nacierało na niemieckie stanowiska ogniowe padając i tworząc zwały trupów. Tzw. "berlingowcy" byli podporządkowani "krasnoarmiejcom", rzuceni w wir walki, zdziesiątkowani na przyczółku czerniakowskim nie mieli realnej siły, gdyż ich natarcie było całkowicie nie przemyślane. Stalin jednak potrzebował ukazać pozory "wsparcia powstańców" (aby powstanie trwało dłużej i więcej Niemcy mogli wymordować więcej kwiatu polskiej młodzieży). Berlingowcami nikt się też nie przejmował, zostali pozostawieni sami sobie. Żadnych pontonów nie było!

Wady filmu: powyższe uchybienia, drażniąca postać Stefana, dubstep i Niemen.
Plusy: Ogromny realizm. Tego brakowało w filmach polskich dotyczących IIWŚ. Mocne, chwytające za serce sceny takie jak bezlitosna egzekucja matki i brata Stefana. W końcu ktoś ukazał wojnę, taką jaką jest naprawdę. Bez rycerskiego patosu i padania na wznak przy wybuchu miny. Polecam. 7/10

ocenił(a) film na 7

Co do pierwszego akapitu: o uwolnieniu więzienia "Gęsiówka" w pierwszych dniach powstania słyszałeś? Myślę, że właśnie o tę akcję powstańców w tej scenie chodziło. O dziwo, wśród więźniów byli także (albo raczej głównie) Żydzi.

marta_cfc

To nie było więzienie tylko obóz koncentracyjny KL Warschau na ul Gęsiej, który został zdobyty bodajże 5 sierpnia. Po uwolnieniu większość Żydów przyłączyła się zresztą do powstania.

ocenił(a) film na 6

dorzuciłbym scene pocałunku w morzu kul oraz scenę "deszczu krwi"...

ocenił(a) film na 8
plsuszi

Scena pocałunku owszem, ale scena deszczu krwi, a raczej rozerwanych fragmentów ciał jest opisana dobrze w książce Stanisława Likiernika który był świadkiem tego wybuchu. Było tego tyle że zgarniali szuflami i zakopywali, oraz ściągali resztki z elewacji kamienic więc to wcale nie jest odrealniona scena,z opisów wynika że była wręcz bardziej krwawa niż w tym filmie. Wogóle widzę , że dużo osób krytykuje pozorne błędy historyczne do krytyki których trzeba mieć wiedzę szczegółową,książkową a nie ogólną.

ocenił(a) film na 6
oldskule

doprecyzuję o co mi chodzi ze sceną deszczu krwi. Miałem wrażenie że najpierw powinny spadać kawałki ciał, które są cięższe, a dopiero później krew. W filmie to wygląda jakby najpierw spadła krew a dopiero po chwili kawałki ciał..

ocenił(a) film na 7
plsuszi

Słyszałeś kiedyś o przyspieszeniu ziemskim=9,81m/s^2? prędkość spadania nie zależy od masy przedmiotu, a opory powietrza nie zdołają zahamować ani lecącego mózgu, ani czerwonego deszczu. Bardzo mocna scena, cieszy mnie, że pokazali w tym filmie tak wiele faktycznych sytuacji.

ocenił(a) film na 6
newHannah

co nadal nie wyjaśnia czemu najpierw spada krew :)

ocenił(a) film na 7
plsuszi

też mnie to ciekawi, chociaż efekt był sensowny, takie narastające napięcie: najpierw kropla krwi - dezorientacja, po chwili deszcz - kompletny mindf*ck, następnie kawałki ciał - zrozumienie, ucieczka. Jakby od razu oberwała "podrobami" to byłaby to trochę groteskowa scena, ktoś mógłby się zaśmiać ze zdziwienia, a tak mamy suspens. Może przy okazji zapytam o to wykładowcę z fizyki (choć nie wiem, co o mnie pomyśli :D)

plsuszi

to akurat dość łatwe, kawałki ciała mają większą masę, więc przy wybuchu mają więcej energii kinetycznej, co oznacza, że lecą wyżej, dlatego mają dłuższą drogę do pokonania kiedy zaczynają spadać - przez co najpierw następuje deszcz krwi a dopiero później pojawiają się kawałki ciała

widzę, że kolega nie skorzystał z dziadka googla.

co do pierwszego zarzutu - o uwolnieniu Żydów w pasiakach z Gęsiówki: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/Jewish_prisones_of_KZGesiowka _liberated_by_Polish_Soldiers_of_Home_Army_Warsaw1944.jpg
o uwolnieniu w pierwszych dniach 100 węgierskich Żydów ze szkoły na ul. Niskiej: http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/glossary/102,polskie-powstania-narodowe/

Co do drugiego zarzutu:

Gdyby kolega znał dokładnie historię to by znał też obietnicę "100 pontonów na Czerniakowie", o której mowa w filmie. Wystarczy poczytać:
http://nowahistoria.interia.pl/ksiazka-do-historii/news-warszawa-44-desant-berli ngowcow-na-pomoc-powstaniu,nId,1464826

Więc propozycja jest taka: najpierw wątpliwości rozwiewamy na własny rachunek przeszukując google, potem trzy razy myślimy i na koniec wysuwamy ewentualne zarzuty. Jeśli się człowiek nie zmusi do takiego przebiegu to potem wychodzą takie idiotyczne wpisy.


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones