PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=637019}
6,4 172 513
ocen
6,4 10 1 172513
6,2 32
oceny krytyków
Miasto 44
powrót do forum filmu Miasto 44

Film jest świetny - pokazuje prawdziwe oblicze cierpienia Polaków, którym tak bardzo zależało na
wolnej ojczyźnie. Których bunt może sprawić, że przypłacą za to życiem.. W tym wszystkim
ukazana została okrutność okupantów. (Scena godna podziwu: w szpitalu ratowali rannego
Niemca, który nie szczędził przykrych słów co do polskich sił zbrojnych, a mimo to Ci darowali mu
życie)
W dodatku sam fakt, że to wszystko działo się na prawdę sprawia, że łezka w oku się kręci.
Jednakże nie wszystko w tym filmie jest takie dobre...
3 sceny totalnie mnie zażenowały...
1 scena to ta, w której nagle Stefan i Biedronka całują się, podczas gdy w nich strzelają. Nie wiem,
czy to były jego wyobrażenia, czy to było na prawdę, w każdym razie to było beznadziejne.
2 scena - kiedy ten Stefan i Biedronka nagle widzą siebie nago - żenujące.. I 3 scena, kiedy Stefan
i Kama się kochają + beznadziejna muzyczka.
To wszystko nie było potrzebne...
A tak to film godny obejrzenia.
PS: Wie ktoś może, dlaczego w pewnym momencie musieli przełożyć te opaski z lewej na prawą
czy odwrotnie?

ocenił(a) film na 7
Rose_Ann_Hill

A czy sądzisz, że jest to film. który może obejrzeć np 14-latek? Czy nie jest zbyt drastyczny?

ocenił(a) film na 10
Arti_8

Mnie się wydaje, że ten film dla 14-latka jest zbyt drastyczny. Jednak jest to moja subiektywna opinia, dziadka, który ma już 56 lat na karku.

ocenił(a) film na 9
janu3

Tak się składa, że jak byłem w kinie była wycieczka z gimnazjum tak na moje oko, chyba 1 klasa max 2. Nie wiem jak można wcinać popcorn i bawić się telefonem na takim filmie. To chyba świadczy że 14-latek za młody na taki film. Nie tyczy się to wszystkich 14-latków. Ja pamiętam, że w wieku 14 lat poważnie podchodziłem do filmów o takich tematykach a i bardziej lubiłem filmy z tego ciężkiego kalibru dające dużo do myślenia. Łomotanina mnie za bardzo nie interesowała.

użytkownik usunięty
Arti_8

Też wydaje mi się, że jest zbyt drastyczny dla tak młodej osoby. Właśnie wróciłam z kina i nie mogę się z głowy pozbyć tych wszystkich obrazów.

ocenił(a) film na 7
Arti_8

Dzięki za rzeczowe odpowiedzi :)

ocenił(a) film na 5
Arti_8

Film pod względem realizacji jest raczej skierowany do młodych. Jest drastyczny, ale 14latek to już nie małe dziecko. Wydaje mi się,że to zależy od dojrzałości i wrażliwości dzieciaka. Ja bym chyba pościła 14 latka na ten film. Jednak nie ze szkołą ( te wszystkie spędy szkół są straszne: hałas, popcorn, telefony i chichoty). Nic nie da się obejrzeć w skupieniu. Taki 14latek też może się czuć skrępowany oglądając taki film z kimś dorosłym (rodzicem, opiekunem). Proponuję kupić bilet dla niego i np jego dobrego kolegi lub koleżanki i nich sobie w dwójkę oglądną.

ocenił(a) film na 10
agaz_82

W tej wypowiedzi jest też wiele prawdy. Jest np. taka scena, która moim zdaniem przejdzie do historii polskiego kina. W tej scenie nie padł żaden strzał, nikt nikogo w tej scenie nie mordował, ale ja ojciec i dziadek byłem tą sceną przytłoczony. Do dzisiaj mam ją przed oczyma. (O jakiej scenie piszę? - Taka mała zagadka?:)
Jednak w tym wypadku zostałem "znokautowany" swoją wrażliwością, wyobraźnią i moją wiedzą na temat powstania. Ta scena była drastyczna dla mnie, a nie musi być koniecznie dla 14-latka. Jednak w wielu innych scenach widać ogrom cierpienia. Może ten film zachęci 14-latka do zainteresowania się historią? Nie wiem! Na szczęście nie mam takiego dylematu.

ocenił(a) film na 6
janu3

jaka? no jaka?

ocenił(a) film na 10
tojuzniewiem

Poczekajmy z odpowiedzią na kogoś kto ten film oglądał w całości. Dając 6 za ten film mam wrażenie, że podczas seansu zakrztusiłaś się popcornem i wszystkiego nie widziałaś.:) Proponuję jeszcze raz obejrzeć film.

ocenił(a) film na 9
janu3

Ss-man i Biedronka na koniec. Dla mnie najbardziej brutalna scena w filmie. Wyobraźnia co ten bydlak potem z nią zrobił... aż ciarki mi po plecach przechodzą. Dla mnie ta scena jest jedną z najbardziej wybitnych.

ocenił(a) film na 7
janu3

obstawiam ostatnią scenę w szpitalu kiedy do dzieci i Biedronki przyszedł Niemiec

ocenił(a) film na 10
magczaj

ostry119 magczaj

Tak! Ten SS-man ze "zdobyczą" wojenną pod pazuchą. Uff...

ocenił(a) film na 9
janu3

A właśnie, ta " zdobycz" wojenna tylko podkreśliła z jaki zwierzęciem mamy do czynienia. To jest klasa Komasy.
Szczegóły, małe szczegóły a jak że ważne.

ocenił(a) film na 10
ostry119

Ta kilkuminutowa scena mówi o Powstaniu więcej niż miliony słów i kilometry taśm filmowych.

ocenił(a) film na 7
janu3

Ta scena skojarzyła mi się z jedną z ostatnich w "Kolumbach", nie zdziwiłabym się, gdyby była bezpośrednią inspiracją. "Niteczka" prowadząca po schodach pijanego niemieckiego żołdaka, byle odciągnąć go dalej od "Kolumba". Potem słychać już tylko narastający rechot Niemca i jego kompanów, zaśmiewających się, że "zadowoli ich wszystkich po kolei". I bezsilnie pełznący po schodach poraniony "Kolumb".

Wcześniejsze ujęcie na twarz "Niteczki" kiedy Niemiec zabiera jej hełm - twarz "Biedronki" patrzącej w oczy Dierlewangerowca była jej lustrzanym odbiciem.

Scena rzeczywiście przytłaczająca, zwłaszcza widok milczącej dziewczyny opiekuńczo obejmującej dzieci i czekającej na jakiś gest ze strony esesmana. Pewnie mogła próbować wcześniej uciec ale zdecydowała się zostać z podopiecznymi w szpitalu.

ocenił(a) film na 8
Arya_2

Przepraszam, jaki tytuł filmu Pani tutaj przytacza??

ocenił(a) film na 7
siwy__90

Serial "Kolumbowie" Morgensterna.

ocenił(a) film na 8
Arya_2

Tak tak już znalazłem sobie, nawet obejrzałem 1 odcinek.
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
janu3

10? jestem zaskoczona. to nie ja powinnam obejrzeć ten film, tylko Pan. jest tam naprawdę sporo niedoskonałości,z których można sobie zdać sprawę dopiero jak emocje opadną. jakich? może Pan zgadnie? :)

ocenił(a) film na 10
tojuzniewiem

jakie? no jakie?

ocenił(a) film na 6
janu3

skoro PAn nie wie to moze kto inny bedzie wiedzial. poczekajmy z odp.

Arti_8

Moim zdaniem wiek tu nie ma znaczenia, lecz podejście do pewnych spraw.

ocenił(a) film na 9
Rose_Ann_Hill

Zmiana opasek była podyktowana faktem, że Niemcy zakładali opaski na prawą rękę tak jak powstańcy. Następnie podchodzili do powstańców i otwierali ogień. Żołnierze AK przełożyli opaski z prawej na lewą rękę, żeby nie dać się zaskoczyć.

Taką informację znalazłem w internecie. Też mnie to zastanawiało, podobnie jak wybuch "czołgu pułapki" i żołnierz z odziału Dirlewangera, o których też szukałem informacji w internecie po seansie. Ogólnie myślę, że jest to sukces filmu. Zmusił mnie do poszerzenia wiedzy o Powstaniu.

szymanki

Nie czołg pułapka tylko nosiciel min. I nie Goliat. I nie specjalnie Niemcy zdetonowali ten pojazd...

Rose_Ann_Hill

"PS: Wie ktoś może, dlaczego w pewnym momencie musieli przełożyć te opaski z lewej na prawą
czy odwrotnie?"

Odp można znaleźć w historii walk na Mokotowie. Niemcy wysyłali swoich żołnierzy przebranych jako powstańcy. A ci mordowali lub zdradzali pozycje powstańcze. Dlatego na Mokotowie zmienili opaski z prawej na lewą. Po kilku wpadkach na np Dolnej Niemcy zrezygnowali z podwójnych agentów. en sam motyw wykorzystał Cameron w Terminatorze I i w wywiadach można usłyszeć że wzorował się właśnie na historii z PW.

exar_3

Dziękuję za odpowiedź :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones