PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=116}

Miasto aniołów

City of Angels
7,5 147 906
ocen
7,5 10 1 147906
5,0 15
ocen krytyków
Miasto aniołów
powrót do forum filmu Miasto aniołów

Po co głównemu bohaterowi nadali imię Seth? Czyżby nie było to imię upadłego anioła uznanego w religii chrześcijańskiej i judaistycznej za szatana? A jeżeli tak, to znaczyłoby, że życie bohatera już od samego początku było skazane na taki los, mimo że miał przecież wolną wolę, prawda? Wynikałoby więc z filmu, że zło nie istnieje. Skoro upadły anioł może stać się człowiekiem (i to dobrym człowiekiem) i jeszcze wyczuwać dziejące się złe sytuacje i być empatyczny, to nie może być zły, tak? Czyli zły nie jest np. seks przedmałżeński? Więc dlaczego wywiązuje się pod koniec filmu taka wymiana zdań pomiędzy Sethem a jego czarnoskórym przyjacielem aniołem, że Bóg nie ma mu za złe tego, że stał się człowiekiem z własnej woli? Seth mówi: "Zostałem ukarany" - na co drugi odpowiada: "Wiesz, że nie". Czyli w filmie Bóg akceptuje dziejącą się nieprawość. A może to jakaś aluzja do Chrystusa? A może po prostu reżyser filmu nie miał innego pomysłu na nawrócenie głównej bohaterki i żeby było ciekawiej, wymyślił sobie upadłego anioła? Myślę jednak, że sam się zgubił w plątaninie niedopowiedzeń. A jeśli miał być to film lekki, bezpretensjonalny i prosty, to powiedzcie: po kiego grzyba nadali imię Seth bohaterowi? Uruchamia się sieć aluzji w głowie każdego w miarę oczytanego człowieka. A może ja a bardzo utrudniam? Może chodziło tu tylko o to, że oznacza się to odwrócenie od Boga? Ale z drugiej strony przecież tak nie było, sądząc chociażby po tym dialogu, który przedstawiłam... Mam totalny mętlik. No i cóż poradzić?

ocenił(a) film na 8
akinomek

Zdaje się że tak,Ty utrudniasz...Seth nie odwrócił się od Boga i nie został ukarany.Śmierć bliskich,ukochanych osób to nie kara wbrew temu co czujemy,tak po prostu się dzieje.Skoro Seth mógł wybrać to znaczy że Bóg dał mu prawo wyboru...dał mu wolną wolę,zupełnie jak człowiekowi.Wolę taką interpretacje,ale masz prawo do swojej.

akinomek

Seth to imie jednego z synów Adama i Ewy, z jego krew płynęła w żyłach wszystkich królów Izraela i Jezusa Chrystusa..

ocenił(a) film na 5
Pallantides

Nieźle trafiłeś. Stary Testament - no przecież! O tym nie pomyślałam. Zagłębiłam się przed chwilą w ten właśnie fragment Biblii o stworzeniu i rzeczywiście (jakże mogłabym zapomnieć) znajduje się to imię, o którym mowa. Tak więc moja interpretacja i misternie ułożona teoria legła w gruzach. Chyba lepiej było żyć w tej nieświadomości ;)... Masz rację - to potomek pierwszych rodziców, więc jest nam bliski w jakiś sposób, nie zaś skażony, czy przeklęty przez Boga.

akinomek

Można rzec że jego linia krwi została przez Boga wywyższona nad pozostałe dzieci Adama. Jestem pełen podziwu że koleżanka aż tak wiele wie odnośnie Biblii a pomyłki każdemu się zdarzają. Śmieszne że gdybyśmy zapytali o Setha każdego wierzącego praktykującego czy też nie to zapewne jakieś 95% skojarzyłoby to imię z egipskim bogiem, włączając w to też te stare dewotki ;P

Pozdrawiam ;)

ocenił(a) film na 5
Pallantides

Zapewne masz rację co do tych dewotek. Ja po prostu nie znoszę niepewności i jeśli już czegoś nie wiem, staram się dogłębnie temat przeanalizować. Jeśli o film chodzi, to zawodzi a Cage nie oczarowuje nikogo swoim urokiem. A szkoda.

akinomek

Jak dla mnie film jest niezły a daje 7 za Meg Ryan która po prostu uwielbiam :P Szkoda że się tak kobiecina oszpeciła bo była na prawdę urocza.

ocenił(a) film na 10
Pallantides

http://cbsmix1065.files.wordpress.com/2012/03/meg-ryan-look-like-now-today-recen t1.png
Za pewne liczyła na rolę w nowym filmie z serii Planeta małp, ale niestety chyba nikt jej nie powiedział, że teraz stosują efekty specjalne i niepotrzebny makijaż.

Mowiacy_do_reki

Hahaha, dobre :D Ale serio, szkoda że sobie tak spaprała bo gdyby nie to z pewnością widywalibyśmy ją częściej na dużym ekranie. No ale cóż, jedni aktorzy mimo tego że mają wszystko albo pieprzą sobie życie używkami albo jakimiś niepotrzebnymi operacjami chirurg.

ocenił(a) film na 5
akinomek

Bez urazy, ale nie wypowiadaj się jeżeli nie masz o czymś pojęcia. To nie był upadły anioł biblijny... skąd takie rzeczy ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones