PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=806809}

Milcząca rewolucja

Das schweigende Klassenzimmer
7,0 1 850
ocen
7,0 10 1 1850
7,0 3
oceny krytyków
Milcząca rewolucja
powrót do forum filmu Milcząca rewolucja

na życie w NRD w latach 50-tych, jeszcze przed wybudowaniem muru berlińskiego. To film o sile propagandy, ale też jej bezsilności. Bardzo trafnie zostało krótko zdefiniowane w filmie, kim jest wróg ludu - to człowiek, który myśli samodzielnie. Tak jest, było i będzie w przypadku każdej dyktatury. Ale najważniejsze jest jak został przedstawiony konflikt wewnętrzny, z którymi bohaterowie musieli sobie poradzić - jak się zachować, wobec kogo lub czego być lojalnym, jak zmierzyć się z prawdą?

Agatonik

Co w tym nadzwyczajnego? Tego typu filmów jest dziesiątki. Nie wydaje mi się, żeby w tym filmidle było coś urzekającego, nowatorskiego.

ocenił(a) film na 8
RAC_79

Może i nie ma nic nowatorskiego - filmy mnie poruszają nie dlatego, że nowe, tylko dlatego, że przekazują emocje, które jakoś we mnie grają. W tym wypadku czułam złość z powodu propagandowych kłamstw, bezsilność ludzi żyjących w tych czasach, wewnętrzną niepewność, jak bym postąpiła będąc na ich miejscu, radość jak nawzajem się wspierali i jaką podjęli decyzję, smutek, że musieli opuścić rodziny. Może i takich filmów były dziesiątki, ale ten tak odebrałam.

Agatonik

Nowatorsko można przekazywać emocje. Jedno drugiego nie wyklucza. Proszę się skupić na tym, co Pani pisze.

RAC_79

RAC_79, historia dobrze przedstawiona i nie chodzi o nadzwyczajność, nowatorstwo;)
Agatonik, są osoby których nic nie rusza, na siłę nie ma sensu tłumaczyć :)

S_Kwiecien

Tytuł tematu to "Niezwykle poruszające spojrzenie" a więc coś jednak nowatorskiego, biorąc pod uwagę ile podobnych tytułów było w ten deseń.

Jest różnica między dobrze, jak ty to ująłeś a poruszające spojrzenie, które użyła autorka tematu.

ocenił(a) film na 8
RAC_79

To moja subiektywna ocena i tyle - mnie poruszyło

RAC_79

Jednak poruszające to nie to samo co nowatorskie. Przecież nie wszystko co nowatorskie musi być urzekające ;) (Ale to truizm oczywiście)

marekgwozdz_praca

To i tak nic nie znaczy przy 70 mln zł, które przeybeał Sasin. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 4
Agatonik

Podziwiam Twoją gotowość do pochylania się nad dolą człowieka (zawodowe?), jednakże sądzę, że w dziedzinie historii i propagandy jesteś naiwna. Przecież to jasna, że Niemcy szukają nawet najmniejsze możliwości pokazania, że nie wszyscy byli tacy źli. Owszem, nie byli, ale rozpychająca się od ładnych kilku lat ich nowa polityka historyczna pokazuje (kto chce, ten widzi), że z istnej pierdołki zrobią dramat, a tam gdzie jest prawdziwy dramat - milczą. Bo jest zasadnicza różnica między indywidualnym, a zbiorowym. Ty patrzysz - i masz takie prawo - na poszczególne losy, ja - na ich sumę.

ocenił(a) film na 8
Krzypur

Myślę, że masz dużo racji w swoich spostrzeżeniach istoty różnic między nami w odczuciach wobec tego filmu. Faktycznie zawodowo jestem nastawiona przede wszystkim na zrozumienie intencji, motywów, mechanizmów zachowań jednostek:))

ocenił(a) film na 6
Krzypur

Bo taka jest prawda: nie wszyscy Niemcy utożsamiali się najpierw z faszyzmem, a potem z socjalizmem w NRD. To aż nader oczywiste, że ten system miał oponentów równiez we wschodnich Niemczech. Ten film opowiada akurat historię (autentyczną) takich jednostek, które systemowi nie pasowały i musiał je wydalić ze swoich struktur. Jeśli @Agatonik jest naiwna w kwestiach polityki i propagandy, to wydaje mi się, że Ty przesadzasz ze swoją germanofobią i podejrzliwością. Historia uczy, że nie można sprowadzać wszystkich ludzi do jednego mianownika tylko dlatego, że przynależą danemu narodowi. Nie mogę czuć się jako Polak odpowiedzialny za tych, którzy kolaborowali z Niemcami czy Ruskimi, bo nie mam z tym nic wspólnego ani ja ani moi przodkowie. Z drugiej strony wiem, że istnieje coś takiego jak odpowiedzialność narodowa. Jednak to są już zagadnienia polityki i historii, a raczej rzadko sztuki filmowej.
Sam film dla mnie był nieco wtórny, ani mnie nie wzruszył (co zdarza się bardzo rzadko, bo filmy odbieram raczej głową) ani też nie pouczył. Było tego już sporo i czułem się, jak bym jadł odgrzewany kotlet. Nic nowatorskiego ani odkrywczego.

ocenił(a) film na 4
Stefan_Zyskowski

Nie zrozumiałeś chyba moich intencji. Abstrahując od filmu, chodziło mi nasilająca się od dłuższego czasu tendencję w "widzeniu" historii. Wybiera się to, co wybiela.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones