Milcząca rewolucja

Das schweigende Klassenzimmer

2018 1 godz. 51 min.
7,0 1 151
ocen
7,0 10 1 1151
2 720
chce zobaczyć
{"rate":5.0,"count":1}
powrót do forum filmu Milcząca rewolucja
  • Agatonik ocenił(a) ten film na: 8

na życie w NRD w latach 50-tych, jeszcze przed wybudowaniem muru berlińskiego. To film o sile propagandy, ale też jej bezsilności. Bardzo trafnie zostało krótko zdefiniowane w filmie, kim jest wróg ludu - to człowiek, który myśli samodzielnie. Tak jest, było i będzie w przypadku każdej dyktatury. Ale najważniejsze jest jak został przedstawiony konflikt wewnętrzny, z którymi bohaterowie musieli sobie poradzić - jak się zachować, wobec kogo lub czego być lojalnym, jak zmierzyć się z prawdą?

• Agatonik Co w tym nadzwyczajnego? Tego typu filmów jest dziesiątki. Nie wydaje mi się, żeby w tym filmidle było coś urzekającego, nowatorskiego.

RAC_79 Może i nie ma nic nowatorskiego - filmy mnie poruszają nie dlatego, że nowe, tylko dlatego, że przekazują emocje, które jakoś we mnie grają. W tym wypadku czułam złość z powodu propagandowych kłamstw, bezsilność ludzi żyjących w tych czasach, wewnętrzną niepewność, jak bym postąpiła będąc na ich miejscu, radość jak nawzajem się wspierali i jaką podjęli decyzję, smutek, że musieli opuścić rodziny. Może i takich filmów były dziesiątki, ale ten tak odebrałam.

• Agatonik Nowatorsko można przekazywać emocje. Jedno drugiego nie wyklucza. Proszę się skupić na tym, co Pani pisze.

• RAC_79 RAC_79, historia dobrze przedstawiona i nie chodzi o nadzwyczajność, nowatorstwo;)
    Agatonik, są osoby których nic nie rusza, na siłę nie ma sensu tłumaczyć :)

• S_Kwiecien Tytuł tematu to "Niezwykle poruszające spojrzenie" a więc coś jednak nowatorskiego, biorąc pod uwagę ile podobnych tytułów było w ten deseń.

Jest różnica między dobrze, jak ty to ująłeś a poruszające spojrzenie, które użyła autorka tematu.

RAC_79 To moja subiektywna ocena i tyle - mnie poruszyło

• Krzypur ocenił(a) ten film na: 4

Agatonik Podziwiam Twoją gotowość do pochylania się nad dolą człowieka (zawodowe?), jednakże sądzę, że w dziedzinie historii i propagandy jesteś naiwna. Przecież to jasna, że Niemcy szukają nawet najmniejsze możliwości pokazania, że nie wszyscy byli tacy źli. Owszem, nie byli, ale rozpychająca się od ładnych kilku lat ich nowa polityka historyczna pokazuje (kto chce, ten widzi), że z istnej pierdołki zrobią dramat, a tam gdzie jest prawdziwy dramat - milczą. Bo jest zasadnicza różnica między indywidualnym, a zbiorowym. Ty patrzysz - i masz takie prawo - na poszczególne losy, ja - na ich sumę.

Krzypur Myślę, że masz dużo racji w swoich spostrzeżeniach istoty różnic między nami w odczuciach wobec tego filmu. Faktycznie zawodowo jestem nastawiona przede wszystkim na zrozumienie intencji, motywów, mechanizmów zachowań jednostek:))