PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7846}

Morderstwo w Orient Expressie

Murder on the Orient Express
7,3 15 558
ocen
7,3 10 1 15558
6,7 13
ocen krytyków
Morderstwo w Orient Expressie
powrót do forum filmu Morderstwo w Orient Expressie

Idealny przykład na to jak zepsuć książkę. Mamy tu ekranizację jednej z najlepszych książek w historii, reżyserem jest Sidney Lumet, czyli reżyser jednego z najlepszych filmów w historii (12 gniewnych ludzi), do tego obsada aż iskrzy od nazwisk wybitnych aktorów i co? I lipa. Jak można było to tak zepsuć? Przede wszystkim ten film nie jest kryminałem, a raczej filmem familijnym. Po drugie, Herkules Poirot w filmie jest rozwrzeszczanym, ekspresyjnym typkiem, zamiast dystyngowanym geniuszem. Po trzecie, niesamowicie uproszczono scenariusz, pomijając 80% wątków. Po czwarte, na dzień dobry pokazano tę sprawę Armstrongów, a potem tak wszystko nagrano, że od razu wiadomo, że coś z tym jest nie w porządku. Po piąte, gładkie ukazanie kto jest mordercą, za dużo aluzji o liczbie pasażerów, 12 dobrych ludziach, sędziach, od początku jest to Poirot vs reszta. Słabo, wielka szkoda. Film ratują zdjęcia, muzyka i aktorzy, którzy dali niezły popis, no ale to niestety za mało.

MessiFederer

Ile jest tych najlepszych książek i filmów?

ocenił(a) film na 7
MessiFederer

Moim zdaniem w tym przypadku sama fabuła narzuca ton jej przedstawienia. To, że wszyscy pasażerowie nie tylko byli uwikłani w morderstwo, ale zbiorowo go dokonali jest nieszczególnie wiarygodne psychologiczne. Tak samo jak to, że opowiadali kłamstwa, w które nawet ktoś nie będący detektywem miałby trudności uwierzyć, szczególnie księżna nie znająca nazwisk i rzucająca inne, ale ciągle osób ze swojego otoczenia. Chodzi tutaj właśnie o ten wyjątkowy finał, dlatego całe reszta jest dostosowana pod względem prawdopodobieństwa zachowań. Sam Poirot to karykaturalny, przygarbiony szaleniec, które wpisuje się w tę zbieraninę dziwacznych figur, z których, jak się okazuje, każda ma mordercze intencje i dobry motyw. Trudno brać tę historię całkowicie poważnie i stąd przerysowania w zachowaniach, bardziej familijna konwencja, który sprawia, że widzowie są bardziej skłonni do popatrzenia przez palce na specyficzny, nader wyrazisty sposób postępowania galerii postaci. Na myśl przychodzi choćby pułkownik grany przez Connery'ego, który gładko kłamie, że nie znał zabitego przyjaciela, a kiedy dochodzi do przesłuchania, wyjawia stawiającą go w niekorzystnym świetle historię o rozwodzie. Niesamowicie niespójne są zeznania pojedynczych osób, a co dopiero, kiedy spojrzy się na całość. Łagodny scenariusz pozwala przełknąć drogę, jaka musi prowadzić do tak niekonwencjonalnego zakończenia.

ocenił(a) film na 7
Mr. President1

Fajnie, że napisałeś kto dokonał morderstwa

Mr. President1

Naprawdę serdecznie dziękuje za zniszczenie radości z czytania książki oraz oglądania adaptacji.

paulka162

DRAMAT XD A jeszcze wczoraj zastanawiałem się, czy czytać książkę czy obejrzeć film :P Dzięki, już odpuszczę :D

Mr. President1

Debil! Dlaczego tego typu wpisy rujnujące innym przyjemność oglądania filmu nie są usuwane?

ocenił(a) film na 7
MessiFederer

"Mi" się ten film podoba, ma klimat. A pociąg jedzie nie z Calais do Stambułu, tylko właśnie odwrotnie... Książki Agathy Christie zawsze mnie nudziły (w odróżnieniu od Conan Doyle'a i jego Sherlocka Holmesa), a film obejrzałem z przyjemnością, już po raz drugi. Zatem - de gustibus...

ocenił(a) film na 8
elpe13_2

Mnie też się ten film podobał, ma klimat poprzedniej epoki, no i plejada aktorów. A dlaczego u Ciebie mi w cudzysłowie?

Ewiatko

Dlatego, że powinno być "mnie" - a to "mi" na pocztku zdania jest niestety nagminne.

ocenił(a) film na 8
elpe13

Jasne, że powinno być "mnie". Polska język, to trudny język ;-)

Ewiatko

"Polska język trudna język" - tak to chyba było w oryginale? ;) Pozdrawiam. :)

ocenił(a) film na 8
elpe13

Tak, raczej właśnie tak. Pozdrawiam :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones