PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=142660}

Most artystów

Le pont des Arts
7,7 279
ocen
7,7 10 1 279
8,0 5
ocen krytyków

Most artystów
powrót do forum filmu Most artystów

Dawno nie widziałam tak klimatycznego filmu. Uwielbiam takie chwile w życiu kiedy niespodziewanie, w środku dnia pojawia się "takie cudo", w tych chwilach cieszę się,że mam tv i że jednak nie zdecydowałam się go pozbyć, zdarza się to już kolejny raz dzięki Ale Kino. Jak to możliwe,że nie było u nas tego wspaniałego filmu w kinach i,że nikt o nim u nas nie słyszał? Może i moglabym posądzić ten film za trochę pretensjonalności w opowiedzianej historii,ale nie zrobię tego,bo klimat wynagradza i przebija wszystko co widzialam do tej pory, przynajmniej w filmach od 2000 roku wzwyż, myslałam,że takich filmów już się nie robi, dlatego byłam ogromnie zaskoczona widząc 2004 jako rok produkcji. Nigdy nie przypuszczałam,że mozna tak swietnie oddać klimat baroku włoskiego i francuskiego (ale nie tego od Ludwików, bardziej tego prowincjonalnego jak de la Tour czy Callot)w scenerii lat siedemdziesiątych XX wieku, wydaje mi się,że lepiej ten film go oddaje nawet niż "Wszystkie poranki świata" usytuowane w epoce. Te twarze, postacie młodzieńców którzy jakby wyszli z obrazów Cravaggia (patrz mężczyźna grający na madrygale, sam główny bohater). Ta atmosfera vanitatywna, porzucone instrumenty jak na fracnuskich trompe d'oil czy niderlandzkich martywch naturach, wspólne muzykowanie na barokowych instrumentach jak u caravaggionistów niderlandzkich,metafizyka w rozmowach, długie przerwy w dialogach, dla mnie super. I wielki plus za zdjęcia, które naprawdę nie zdradzają czasu powstania filmu i mają super barokowe, intymne światło w ewnętrzach. Do tego pewnie nigdy już tego filmu nie zobaczę,albo za długi,długi czas, natrafiłam na ostatni seans, więc zjawisko to samo w sobie ulotne jak na barok przystało. Mojej ciekawośc podsyca dodatkowo to,że nigdzie nie moge żadnych informacji znaleźć na temat ścieżki dźwiękowej czy dvd. DZIĘKI ALE KINO KOLEJNY RAZ ZA WSPANIAŁE CHWILE!

A tu bonus dla wszystkich, którym film się podobał i jeszcze sami tego nie odnaleźli: http://www.youtube.com/watch?v=PGBR3G58xuw&mode=related&search=

ocenił(a) film na 10
____3

W pełni popieram Twój wpis i także podobnie jak Ty tylko dzięki takim perełkom czuję, że mimo wszystko czasem warto mieć telewizor i kablówkę. Zdaje się, że dość dobrze orientujesz się w barokowych klimatach. Gdybyś kiedyś chciała napisać coś więcej na temat tego filmu to bardzo chętnie bym przeczytała tak więc zachęcam. Interesuje mnie np. kwestia przepływania rzeki, kiedy ten chłopak śpiewaczki wsiada na tratwę, czy łódkę i chce przepłynąć na drugą stronę. Interpretuję to na swój sposób, ale chętnie poznałabym interpretacje osoby dobrze zorientowanej w klimacie baroku. Myślę, że moga być jakieś symbole, których nie jestem świadoma. Tak samo pada tam z ust tej dziewczyny zdanie na temat barokowej mentalności - stosunku do śmierci - ambiwalencji. Niestety nie orientuję się co ona ma w tym momencie na myśli. Gdybyś coś na ten temat napisała (tutaj, albo na swoim blogu, czy u mnie) to bardzo chętnie przeczytam.
Tak w ogóle to wiem, że film ma przedstawiać lata 70te, ale moim zdaniem to ubrania i ludzie wyglądają tam bardziej na 90te, czy jeszcze bardziej współczesne czasy, choć oczywiście zgadzam się z tym, co napisałaś, że wszystko tak pięknie oddaje barok. W opisie filmu było też napisane, że Pascal studiuje filozofię, ale mi się wydaje, że raczej literaturę, a jego dziewczyna filozofię. Wprawdzie to mało istotne, ale jak uważasz?
Mam nadzieję, że zdobyłaś ten film od tej miłej filmwebowiczki :) z drugiego tematu. Jeśli jednak nie to pisz do mnie.
Fajnie, że znalazłaś ten filmik na youtube :)
Pozwoliłam sobie załadować filmiki avi, tak by można je było odtwarzać na okrągło offline, bo ja osobiście nie mogę przestać. Tak więc może ktoś jeszcze skorzysta:
1. fragment z pieśnią z filmu (ten do, którego link jest wyżej): http://rapidshare.com/files/71000342/Le_Pont_des_Arts.avi
2. Lament Nimfy w innym wykonaniu: http://rapidshare.com/files/71003708/Lamento_della_Ninfa.avi (tak dla porównania, choć mi osobiście bardziej odpowiada wykonanie nr.1)

ocenił(a) film na 5
____3

"(patrz mężczyźna grający na madrygale, sam główny bohater)"

Ach, a jaki to instrument ten madrygał?

ocenił(a) film na 2
____3

Jestem dopiero w połowie oglądania i drażni mnie ta pretensjonalność, chyba że się okaże, że to ma być właśnie satyra na nią. Kojarzy mi się trochę klimatem z filmami P. Greenaway'a.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones