PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=236351}

Mroczny Rycerz

The Dark Knight
8,0 522 128
ocen
8,0 10 1 522128
8,0 51
ocen krytyków
Mroczny Rycerz
powrót do forum filmu Mroczny Rycerz

http://film.org.pl/prace/50_prawd_mroczny_rycerz.html. Może teraz co niektórzy zrozumieją, że produkcji Nolana daleko do realistycznego kina - jakim go oceniano.

ocenił(a) film na 7
Indy85

Też miałem zamiar o tym wspomnieć. Świetny artykł!

ocenił(a) film na 8
Gigacz

Tekst dobry i zwraca uwagę na istotne błędy, jednak nie do końca mówi prawdę. Nikt nie powiedział, że Mroczny rycerz jest poważnym dramatem o życiu codziennym, bo jest to thriller SF. On jest realistyczny i poważny jak na swój gatunek, bo z porównaniu do Spidermanów, X- manów, Punisherów itp. (do których można by napisać z 500 prawd objawionych) jest to rzeczywiście bardzo dobre, poważne i dające do myślenia kino. Zresztą nie wszystkie punkty mają rację:

1. Z tego co pamiętam oni się spotykali, żeby porozmawiać i planować, a przestępstw Batman szukał sam (całe noce szlajał się po mieście).
2. Krew pewnie usunęła cenzura. A granat był tylko granatem dymnym.
3. No rzeczywiście dziwne, ale Gotham to w ogóle było dziwne miasto.
4. j.w
5. To pytanie kierować do Batmana. Ale rzeczywiście trochę głupie.
6. Racja, sam się nad tym zastanawiam.
7. Korupcja się kłania. Wiele policjantów i ochroniarzy było w rękach mafii, więc wnieść broń na salę to nie był problem.
8. Punkt 5 pokazuje, że Batman nie zawsze myśli racjonalnie:)
9. A co ma jedno do drugiego?? Ołowek został wbity w oko.
10. To można było przewidzieć. Joker tak bardzo ich wkurzał, że prędzej czy później ktoś by podszedł.
11. I tu racja dla autora, bardzo naciągana scena.
12. Telefony przyszłości...
13. Może i podejrzewali, ale jak mieli to udowodnić??
14. Peleryna nowoczesnych technologii. Pamiętajmy, że to film SF.
15.Pewnie jedno i drugie.
16. Technika nie ma granic.
17. Wielu pewnie było przekupionych lub popierających Jokera. Musieli mu ułatwić zamach.
18. No racja...
19. Dent był lekko szalony, więc trudno szukać racjonalnych przesłanek przy jego decyzjach. To akurat pasowało do postaci.
20. Zwykle jak ktoś się przyznaje do winy, to najpierw się go aresztuje, a później osądza.
21. To już były błędy policji.
22. Może nie mieli innej trasy?? Tak pojechali jak pojechali.
23. No mogli by dać trochę większą.
24.?
25. Racja, naciągane.
26. To był pościg, więc musiał trochę ryzykować. Jak policja ściga kogoś po autostradzie też nie jest to bezpieczne, a jednak to robią.
27. Jego sprawa jak hamuje...
28. Batman miał zasadę, że nikogo nie zabije. Widać w ostatniej chwili sumienie go ruszyło.
29. Po prostu się wyje***.
30. ?
31. Może Batmanowi było go tak łatwiej przesłuchiwać.
32. Rzeczywiście naciągane, chyba najbardziej w filmie.
33. Batman też jest człowiekiem i też ulega sile wybuchu, w wyniku której został trochę poszkodowany. Później Dent został przecież zgaszony.
34. Widać był wytrzymały
35. No widocznie tak było.
36. To było właśnie szaleństwo Denta. Po wypadku podobnie jak Joker przestał być osobą racjonalnie myślącą, ale stworzył świat rządzony własnymi prawami. To akurat ciekawy aspekt filmu.
37. Joker był psychopatą, czego się po nim spodziewałeś??
38. Znalezienie ludzi w tak zdemoralizowanym mieście, którzy pochwycą chorą ideologię nie stanowi większego problemu. Po za tym mogli to robić dla pieniędzy.
39. To był wypadek.
40. Nie ma bo uciekli, skąd mogli wiedzieć, kiedy wybuchnie bomba?? A nikt o zdrowych zmysłach nie będzie stał przy drzwiach i czekał aż zostanie zasypany gruzem.
41. Punkt 3 pokazał, że tak było:)
42. Po niezliczonych zamachach terrorystycznych w ostatnich latach, jeszcze się dziwisz??
43. Ok, tu punkt dla autora.
44. Jw. też mi się nie podobała ta scena.
45. W końcu mu jednak pomogł, więc o co chodzi?? A, że miał rozterki moralne, to jego sprawa.
46. Widać byli tak związani, że nie mogli. A antyterrorysci juz zaczęli akcję.
47. Psy nie były jego mocną stroną.
48. No dziwne, punkt dla artykułu.
49. Murzyn chciał wysadzić łódź, a większość go w tym popierała. Co w tym było dziwnego??
50. W dzień też popełniali, np. pierwsze przestępstwo Jokera było w dzień i w ten sposób uniknął Batmana. Z czasem pewnie wszyscy by się przestawili na tryb dzienny.

ocenił(a) film na 9
Gelu_2

nie chce mi się na wszystkie odpowiadać, więc powiem coś na temat tych z
którymi się ewidentnie nie zgadzam...
6. to jest akurat możliwe - jest jakiś facet, który skacze z dużych
wysokości tylko w ochraniaczach
50. Murzyn nie chciał wysadzić łodzi, z prostej przyczyny: był
kryminalistą( zresztą jak większośc osób na promie) może mordercą, więc
wiedział jakie to uczucie zabić kogoś. I tak nikt by się nie odważył
wysadzić drugiego promu bo nie chciał by mieć tylu ludzi na sumieniu, a
po drugie ten ktoś spędził by reszte życia w więzieniu a reszta za
współudział ;)

nie rozumiem ideii doszukiwania się błędów w filmie zwłaszcza że autor
twierdzi, że film mu się podobał. "Nie zasługuje absolutnie na miejsce
nawet w pierwszej dziesiątce TOP 250 IMDb" - w każdym filmie można
czegoś się doszukać, nawet w tych zajmujących pierwsze miejsca w
bezsensownych zestawieniach ...
aż tak bardzo przeszkadzały Ci te drobne błędy?

ocenił(a) film na 9
Gigacz

Fajne te prawdy i zabawne..

ocenił(a) film na 9
Indy85

Fajne te 50 prawd objawionych...
Tylko szkoda że link nie działa xD

Znawca_

Znawco musisz usunąc kropkę na końcu adresu.

ocenił(a) film na 9
The_Original_Dark

Dzięki Dark, ty zawsze służysz pomocą...
Co nie zmienia faktu, że przeciwnicy TDK nie wiedzą nawet jak poprawnie zadać cios...
Sami musimy reperować im broń...

Indy85

Kurde nie wiem co sie tak te polaczki do TDK czepiają. Jakby tak miał ktos napisać x prawd np: do takiego IronMana czy innego marvelgniota to by było tego o wiele wiecej (pewnie wiecej niż 500). Z góry widac ze autor jest negatywnie nastawiony :p Kiepski tekst, ale dzieci neostrady wraz z trollami maja powód by znów ,,krecic śmigłem,, ;p

ocenił(a) film na 5
hudylobo

czepiaja sie bo widze jak nastolatki sraja w gacie i pisza natchnione posty na forum

duende_2

,,nastolatki,, nie wiem kogo uważasz za nastolatka ale ja nim już dawno nie jestem

hudylobo

,,nastolatki sraja w gacie,, to noe te forum idz do marvelów tam na pewno znajdziesz ,nastolatków srajacych za Sm3,Hulkiem itp itd

ocenił(a) film na 5
hudylobo

napisalem to bo juz puszczaja mi nerwy jak bezkrytycznie wielbicie ten filmowy shit. obamie tez puscily nerwy w kompanii wyborczej:)

ocenił(a) film na 7
duende_2

przejrzyj sie w lustrze... ty... nienastolatku...

ocenił(a) film na 10
duende_2

Ludzie czepiają się tylko dlatego, że TDK cieszy się niezwykłą popularnością. Gdyby TDK miało wejść do kin w sytczniu 2009 teraz pewnie ta dyskusja toczyłaby się na forum Iron Mana, któremu Mroczny Rycerz "ukradł" całą chwałę. Teraz niektórzy starają się wyjść na orginalnych, wyróżniających się z tłumu bo im się film nie podobał. Ja to szanuje ale wymyślanie na siłę bezsensownych argumentów przeciw jest poprostu głupotą.

ocenił(a) film na 9
Indy85

A więc stąd Janko bzykant bierze argumenty i przekonanie o własnej nieomylności...

ocenił(a) film na 9
Znawca_

Dokładnie... Typowy zapychacz na film.org.pl. Typ najzwyczajniej w swiecie czepial sie absolutnie wszystkiego. Od reakcji 'Mahone'a' i jego zachowan az po koncowke. W taki sposob to ja moge wytknac 50 minusow kazdemu filmowi z 'Shawshank Redemption' na czele. Fajnie to poczytać, są pewne argumenty, ktore przemawiaja za ale to zawodzenie i zrzedzenie przypomina mi tutaj slawetnego bzykusia, ktory z sila Batmobila wjezdzajacego w smieciarke forsuje kolejne wątki, wyciąga i mnozy absurdy filmowe i obnaza film do poziomu gniotu...

ocenił(a) film na 9
Golan

Punkt 9 i 10 jest jednym z najbardziej genialnych pomyslow, ktore przejda do histori kinematografii... 99% ludzi oniemiala z powodu 'tricku z ołówkiem', oczywiscie autorowi sie nie podobalo i musial przeznaczyc az dwa punkty na wytkniecie tej jakze razacej niedoskonalosci...

ocenił(a) film na 5
Golan

ahahah-ludzie wam ten film naprawde wode z mózgu zrobil . ja nie wiem czy wy zyjecie w jakiejs rzeczywistosci wirtualnej.
p.s filmu nie trzeba obnazac do poziomu gnioty bo to papka nie jest nawet polana sosem, aby nie popsuc smaku prostakom. udlawcie sie.

ocenił(a) film na 9
duende_2

XD.. XD.. uwielbiam emo-nonkonformistycznych fanów Dragon balla nazywających filmy Chrisa Nolana "papką".
Jak desperacko nasz domorosły buntownik stara się uchronić miłośników TDK przed rzekomą "rzeczywistością wirtualną".
hehe.. hi.. więcej WIĘCEJ!!

XD..

ocenił(a) film na 9
Indy85

Powiem szczerze...
Powody całkiem śmieszne. Zwłaszcza te kawały o Batmanie.

ocenił(a) film na 9
Znawca_

Znawco smiac mi sie chcialo kiedy to czytalem, bo od razu przypomnial mi sie bzykus, ktorego wypowiedzi wrecz idealnie chronologicznie pokrywaja sie z tym co napisal autor... Az zal bierze jacy ludzie czaja sie w czelusciach internetu...

ocenił(a) film na 9
Golan

Ej kawały o Batmanie były całkiem niezłe...
Wywiad z Batmanem rozwalił mnie do łez...

ocenił(a) film na 1
Indy85

Drogi Indi...jak się cieszę, że znalazles 'zawodowego recenzenta', który nie jest zachwycony TDK. Zgadzam się w większośći z jego recencją...ma kilka błędów...i kilka nie do końca objawionych prawd. Chcesz się pośmiać? Przeczytać kilka pozostałych błędów z filmu? Zapraszam do mojego posta 'ostateczna krytyka'.

ocenił(a) film na 9
janko_bzykant_

Janko przecież ty sam większość swoich argumentuw prawdopodobnie spisałeś z tej strony...

ocenił(a) film na 9
Znawca_

Sory z błąd ortograficzny...

ocenił(a) film na 5
Znawca_

nie idioto nie spisal. sprawdz sobie date posta i date ukazania sie artykulu.

ocenił(a) film na 9
duende_2

Mam cię rabbi40...
Przeklinasz. Teraz ciebie także ty zaliczasz się do tłumu...

PS
To może odwrotnie?
Autor artykułu czytał Filmweb?

ocenił(a) film na 5
Znawca_

znawco czyzbys zapomnial-to nie sa obelgi. ja mowie prawde.

ocenił(a) film na 10
janko_bzykant_

Rafał Donica aka DUX nie jest recenzentem z zawodu. A jeżeli już tak bardzo cenisz sobie zdanie 'zawodowych recenzentów' to chciałbym Ci przypomnieć o setkach zawodowych krytyków na całym świecie którzy w zdecydowanej większości ocenili ten film bardzo pozytywnie.

ocenił(a) film na 9
Indy85

P.S. DO "Znawcy". Ja nie jestem przeciwnikiem TDK. Film mi się podobał i oceniłem go na 8/10. Chodzi mi o to, że na pewno nie jest on arcydziełem - nie zasługuje na takie miano, bo w historii kina jest co najmniej kilkadziesiąt lepszych filmów, które zasługują na wyższe pozycje (przypadek na IMDB). TO tyle.

ocenił(a) film na 9
Indy85

Fajnie, dzięki za sprostowanie ;)

Indy85

Większość tych błędów zauważy 12 letnie dziecko. Nolanowie i inne osoby pracujące nad filmem musieli by być idiotami, żeby nie zauważyć niektórzych rzeczy - to przecież autoegzekucja.

Uważam, że mieli w tym jakiś cel.

ocenił(a) film na 9
Indy85

No dobra, teraz poważnie...
Na początek widzę dziwny związek tych argumentów z tematami Janka bzykanta. Z racji tego, że artykuł ukazał się niedawno, a posty Janka były wcześniej, niemożliwe jest aby Janko popełnił plagiat.
I w tym miejscu za posądzenie go o plagiat szczerze przepraszam (Niech wielki Janko zauważy, że umiem, w przeciwieństwie co do niektórych przyznać się do błędu).
Ale podobeństwo między postami Janka, a tym artykułem pozostaje... Jestem specem od telepatii i wiem że telepatii tu nie było xD
A może autor tej strony czytał FilmWeb? xD

No, i znowu robię sobie jaja... Dobra, powaga, teraz na prawdę...
Moim zdaniem większość tych argumentów, to zwykłe czepienie się. Już Janko ułożył bardziej sensowne... Ale jak napisał sam autor tej strony, 50 prawd potraktowano trochę żartobliwie. I gratuluję, naprawdę szczerze gratuluję poczucia humory. Argumenty, w formie dowcipów, a zwłaszcza wywiad z Batmanem, są bardzo zabawne.

użytkownik usunięty
Indy85

Oh no!
Kolejny tekst z tej seri, ani to śmieszne, ani zabawne. Fakt, kilka spostrzeżeń jest trafnych, ale spora częśc to typowe czepianie się na siłę, jak np poniższe:

9 - nie. są tylko twardsze niż oko i mózg.
12 - ktoś tu chyba czegoś nie zrozumiał.
13 - jak to nikt? Ktoś tu chyba nieuwaznie oglądał film.
14 - No i?
18 - Ktoś znowu nie oglądał filmu uważnie.
19 - bzdura. Ktoś naprawdę NIE oglądał filmu uważnie. Nie było niczego takiego.
28 - bo Batman nie zabija?
30 - To już nawet nie jest głupie. To jest żałosne.
37 - Czy ten tekst pisał człowiek wyposazony w mózg czy raczej nie?


ocenił(a) film na 7

Sądzę, że jest wyposażony w mózg i to bardzo dobrze pracujący. Mam niemal identyczne odczucia co do tego filmu, ale nie byłbym w stanie ująć tego lepiej. Co prawda zajeżdża tu momentami czepialstwem, ale w większości punktów jak i w idealnym podsumowaniu nie mogę się z nim nie zgodzić. Kupiłem wersję Batmana w "Batman Begins", mroczną i naprawdę realistyczną jak na komiks. Jestem zawiedziony, że "Dark Knight" zawalił ją jak domek z kart. Ten film to TYLKO dobra bajka akcji, nie niosąca żadnego przesłania(czego akurat wcale od niego nie oczekiwałem), ale nie wynosząca też rozrywki na niespotykany dotąd poziom(mam tu na myśli akcję, scenariusz, klimat, który tak zachwalano). Zbiorowa histeria nad tym filmem jest dla mnie co najmniej śmieszna.

ocenił(a) film na 5

"9 - nie. są tylko twardsze niż oko i mózg."
Co oko i mózg ma do tego? Joker wbija ołówek grafitem w stół.

Swoją drogą dobre, konkretne riposty do konkretnych punktów. :))

Oprócz tego w tekście jest dużo trafnych uwag (idiotyczna reakcja bohatera Fitchnera, autobus, etc.), ale jeżeli chodzi o humor to znacznie lepsze jest to: http://www.the-editing-room.com/thedarkknight.html

ocenił(a) film na 9
Indy85

Nudzi mi się, więc chyba zacznę obalać te argumenty...
Całe 50...
Choć z drugiej strony, autor potraktował to humorystycznie...
Nie, ja też potraktuję to z humorem...

ocenił(a) film na 7
Znawca_

NIestety zgadzam się z Enrico - ta zbiorowa histeria TDK nie była zła przez pierwsze dwa tygodnie, ale ciągnąc sie dalej staje sie coraz bardziej zenująca. Co niektórzy zachowują się, jakby seansem TDK odkryli Świątego Gralla kinematografi. Jeśli tak - to ten grall jest odlany z taniego plastiku.
Podobał mi się Mroczny Rycerz, bardzo wysoko go oceniłem (7/10), ale ta zbiorowa histeria o tym filmie to juz dosłownie parodia. A jak zobaczyłem battmanową modlitę (chyba napisał ją Znawca), choć fajnie zrymowaną i wogóle, to.. no myślałem że padnę. Co niektórym ten film rzucił się chyba na wszystkie szare komórki. Tylko czekać aż zaczniecie skakac z peleryną przez okno aby pofrunąć ;)
Jakby co to jako skoczek spadochronowy, a więc znawca w tym temacie zyczę Wam powidzenia - przyda wam sie :D

ocenił(a) film na 9
JaszczurXP

A więc jednak ktoś dostrzegł moją batmanową modlitwę.
A już myślałem, że to sztuka dla sztuki...
Modlitwy były trzy: jedna moja, jedna Dark'a, jedną napisał Future (jego była pierwsza).
Ale, wiesz... my nie bierzemy tego na poważnie...
Ja sam oceniłem TDK na 9/10, ale zastanawiam się czy nie zweryfikować ponownie tej oceny...

ocenił(a) film na 10
Znawca_

Nie nazwał bym tego histerią tylko raczej zaciekłym bronieniem swoich racji. Fakt niektórzy userzy posuwają się za daleko(fani i antyfani) ale nikt nie powiedział, że modlitwa Darka, Future czy Znawcy są w 100% poważne. Ja się nieżle ubawiłem czytając je i chyba taki sam ubaw mieli autorzy:)

ocenił(a) film na 9
Dream_Walker

Asmodeusie, tak my też nieźle się ubawiliśmy pisząc te modlitwy...
Wątek nazwałbym, że tak powiem baaaaaaaaardzo głęboką i humorystyczną groteską i ironią ze sporą dawką offtopu...

Jaszczurze, nie... z okna nie będziemy skakać. Z resztą w pokojach bez klamek nie ma okien, więc z czego mielibyśmy skoczyć? xD

Znawca_

Dzisiaj przeczytałem ten artykuł, autor ma racje.
Ale nikt nie mówi, żę film Nolana to dramat obyczajowy! To rpzede wszystkim kino Sci-Fi, kino akcji. A w porónaniu do poprzednich Batmanów jest tutaj najwięcej realności, czy to komuś przeszkadza?

Zgadzam się co do jednego, też mi się bardziej BB podobał, w TDK jakoś zbyt wiele tego i sam Batman wypada blado na tle pozostałych.
"mało Batmana w Batmanie".

ocenił(a) film na 7
Znawca_

Skoro nie na poważnie, to mam nadzieję ze na pelerynce skakać nie bedziesz? :D

JaszczurXP

A co to za idiota dał kropkę po html? ):
To miało być śmieszne tak? policja już po ciebie jedzie...

ocenił(a) film na 9
rpd0

Po kogo jedzie?

ocenił(a) film na 7
JaszczurXP

"więc z czego mielibyśmy skoczyć?"
Była kiedyś fala śmierci, kiedy dzieci chcąc dorównac Batmanowi/Supermanowi skakały z okien z peleryną na plecach :D

Ale z tym skakaniem to tylko moje takie uczulenie :) Bo wiem że na takiej powierzchni nośnej jaką miał Batman, to spadłby jak kamień ;) Owszem, jest taka dyscyplina sportu którą od sprzętu nazywa się Wingsuit, ale to tylko przyśpiesza lot poziomy, ale spadek niewiele spowalnia.
Jak widziałem to w filmie, to aż mnie trząchało... brr....
Jak ktoś jest ciekawy dlaczego, to zapraszam na mój blog, pierwszy temat na górze.

ocenił(a) film na 9
JaszczurXP

W pokojach bez klamek brak okien, więc nie mamy czym wyskoczyć xD

ocenił(a) film na 7
JaszczurXP

Przynajmniej połowę z tych punktów (do 3/4)(a przeczytałem z 15) mógłbym obalić. Czyli na 50, domyślam się, że ze 35? Ale komu by się chciało, bo i tak 2500 osób napisze bo większość nawet nie czyta wpisów tylko wypowiada się odnośnie pierwszego.

pzdr

ocenił(a) film na 9
Kwic

No właśnie,... da się obaić...
Tyle że autor to z żartem potraktował.

ocenił(a) film na 8
Znawca_

Skomentuje tylko te największe bzdury:
1. W filmie spotkanie było z tego co pamiętam tylko raz i to wtedy, gdy planowali złapanie Lau'a :) Chyba, że inny film oglądałem.
2. "lub choćby wypchnięcia go językiem" autor tego artykułu pewnie dużo razy próbował tej sztuczki :) Zwłaszcza jak był postrzelony i przerażony, a do tego istnieje ryzyko przerwania tego sznurka co trzymał zawleczke. Przy tym to numer z ołówkiem to pryszcz.
6. Pan chyba nie wiedział jaki film ogląda.
7. W mieście rządzonym przez mafię nie ma miejsca na takie coś jak korupcja :)
17. Policja szukała Jokera po dachach itp. Nikt się nie spodziewał, że świr podejdzie tak blisko. Poza tym z make-upem a bez jest jednak różnica + punkt wyżej.
19. Trzeba było film oczami oglądać nie dupą.
21. No tak mieli się zatrzymać i wyjść z furgonetki najlepiej :]
28. Po 1. Batman nie zabija. Po 2. Jakby motorem (bo to wyglądało jak motor) uderzył w niego sam by się pewnie zabił :)
30. Głupota nie zna granic.
32. A co widział pan, że nie ma broni? Jedynym błędem jakim policja popełniła, była to, że dała kogoś tak głupiego na posterunku. A jeśli idzie o szkło. No tak, jeśli się dowiedzieli, że dwoje jednych z najważniejszych ludzi w Gotham jest uwięzione i grozi im śmierć to pierwsze co powinni zrobić to wziąć miotełke i pozbierać szkło :)
36. Autor tekstu doskonale widział, że Joker dał mu broń z amunicją ;p
37. Autor chyba schował przy tej scenie mózg do kieszeni.
39. Jeśli samochód znajdował się koło terenu, w którym była ta telewizja to ciężko się domyślić, że to samochód w którym Reese się znajdował :)
50. Jeśli byłoby tak jak autor twierdzi to nie tylko nie byłoby filmów, ale i komiksów :P

Jeśli idzie o punkty z więźniami w barce to się zgadzam :P 21,26,27 też się zgadzam, ale większość to tylko takie narzekanie, aby było, bo to film o Batmanie :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones