PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=894}
7,8 59 466
ocen
7,8 10 1 59466
8,2 35
ocen krytyków
Nóż w wodzie
powrót do forum filmu Nóż w wodzie

Znakomite polskie kino, które zapewne zostałoby uhonorowane Oscarem, gdyby nie genialne "Osiem i pół" Felliniego - które jest opowieścią o akcie filmowej kreacji, przypowieścią o kinie jako takim - trudno było wówczas konkurować z dziełem z tak zakrojonej koncepcji.

"Nóż w wodzie" nie jest jednak wcale łatwiejszy w odbiorze. Mnogość odniesień do tradycji literackiej (by wspomnieć tylko "Do matki" Gałczyńskiego), ówczesnej sytuacji społecznej i bogactwo symboli łączących film z innymi dziedzinami sztuki sprawia, że niełatwo jest dostrzec je wszystkie podczas jednorazowego seansu. Na stronie Edukacji Filmowej znajduje się ciekawe, analityczne résumé, pozwalające właściwie odczytać pozafilmowe odniesienia i konteksty (Konrad Klejsa, REKWIZYTORNIA PSYCHOANALIZY; „NÓŻ W WODZIE” ROMANA POLAŃSKIEGO).

sulivanh92

" Mnogość odniesień do tradycji literackiej (by wspomnieć tylko "Do matki" Gałczyńskiego), "

Możesz wskazać tę "mnogość" na innych przykładach?

ocenił(a) film na 8
zweistein

"Do matki" jest oczywiście przykładem namacalnym i dosadnym; nie trzeba jednak wkładać cytatów w usta bohaterów, żeby dostrzec literackie inspiracje, rozumiane również jako pewne odniesienia i konteksty. Dość jasnym jest odwołanie do tradycji chrystologicznej (Biblia, literatura hagiograficzno-martyrologiczna), które przenika dużą część filmu, a swoje bezpośrednie uzewnętrznienie osiąga w słynnym kadrze "ukrzyżowania". Autorzy krytycznych opracowań dzieła zwracają też uwagę na inspirację psychoanalitycznymi dziełami Freuda i antycznym mitem o Edypie, a także związki z tzw. poezją absurdu.

sulivanh92

Ciekawe, ale chyba musiałbym raz jeszcze obejrzeć - pod tym kątem. Czyli Biblia jako traktowana "tradycja literacka", tak? - zaś innych przykładów "namacalnych" jednak nie ma?
Czy wspomniany kadr "ukrzyżowania" ma charakter nawiązania czysto formalnego (gra z widzem), czy też broni się symbolicznie (Chłopak jako Chrystus?), masz opinię na ten temat?

ocenił(a) film na 8
zweistein

Chodzi tu bardziej o pewne konteksty literackie, nie zaś o dosłowne cytaty, choć i taki się pojawia.

Co do odniesień chrystologicznych (kadry, nazwa jachtu z przesłoniętymi literami "ine") - wydaje się, że ich wprowadzenie nie jest jednoznaczne. Sugeruje się, że to jedynie "powierzchowna atrakcja", z drugiej strony mogą one wyrażać głębszy sens - stawiać postać chłopaka w świetle ofiary Andrzeja, który go lekceważy, dla którego staje się zabawką. Mesjańskiej w wyrazie ofiary pychy i pogardy. Przy okazji, bardziej może wymowna od słynnej sceny, podczas której leży w pozycji ukrzyżowanego, jest ujęcie kamery na niemal rozpiętego chłopaka na skrzyżowanym maszcie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones