PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=894}
7,8 59 628
ocen
7,8 10 1 59628
8,1 38
ocen krytyków
Nóż w wodzie
powrót do forum filmu Nóż w wodzie

Kilka uwag żeglarskich

ocenił(a) film na 8

Film mi się podobał, ale mam kilka uwag natury techniczno-żeglarskiej:
1. jest etykieta, a nie etyka jachtowa
2. szoty foka są na jachcie źle przeprowadzone w stosunku do want (tego nie jestem
pewien)
3. fok prawie w ogóle jest nieużywany i zwykle sobie wisi
4. w scenie przy ładnym wietrze - jak jacht halsuje - grot jest niedobrany, jest mega odbicie
na grocie od foka, beznadziejny trym foka (lik wolny właściwie w łopocie)
Może się czepiam, ale te kilka szczegółów spowodowało, że film w moich oczach wypadł
dużo słabiej.

ocenił(a) film na 10
mcr1

Może i tak jest. Nie zwróciłem na to uwagi ale film też nie jest o tym jak bezbłędnie pływać jachtem.

makdrajwer

ty myślisz e bohaterowie są zmuszeni pływać na dwóch żaglach???? nie są rasowymi żeglarzami, przyjeżdzają tylko na weekend

ocenił(a) film na 8
mcr1

Może spróbuj zamieścić to w ciekawostkach --> błędy w filmie? :)

ocenił(a) film na 10
mcr1

Takich szczegółów trzeba pilnować w trakcie kursu i egzaminu na patent.
W normalnych warunkach nikt na to nie patrzy. No chyba, ze bierzesz udział w regatach.

ocenił(a) film na 8
mordziax

Swojego czasu pływałem w regatach, ale nie o to chodzi. Po prostu w filmie było super ujęcie - piękny jacht idący na wiatr, w przechyle, ładny, równy wiatr - a fok w łopocie. A w normalnych warunkach też przyjemniej pływać i cieszyć się wiatrem, kiedy wszystko pracuje jak powinno. Co do pozostałych uwag to ja nie kwestionuję, o czym jest film. Po prostu zwracam uwagę na niedociągnięcia, które mi osobiście przeszkadzały.

ocenił(a) film na 10
mordziax

"W normalnych warunkach nikt na to nie patrzy" Jak to w normalnych warunkach nikt na to nie patrzy. Nawet do rekreacyjnego żeglowania trzeba wiedzieć jak poprawnie posługiwać się grotem i fokiem, bo w przeciwnym razie jacht będzie sobie swobodnie dryfował zamiast płynąć z pełnym wiatrem w żaglach

ocenił(a) film na 9
mcr1

To nie jest przecież film o żeglarstwie :)
Niemniej jednak, zauważyłem jeszcze inny błąd (?) - przy zwrocie przez rufę poprawna komenda brzmi: "szoty foka wybieraj/luzuj", a nie "wybierz/luz".

pietia19

Pięćdziesiąt lat temu inaczej się pływało ;)

ocenił(a) film na 10
pietia19

Mariusz005: O jakim posługiwaniu grotem mówisz? Rekin - filmowy Christine jest jachtem który nie posiada grotu;) jest tzw 'killerem', czyli posiada nieruchowmy kil;)

bonnylarmes

Grot w tym przypadku to główny żagiel (tylni), mylisz go pewnie z mieczem. Zaciekawiło mnie określenie 'killer', które zostało użyte. Google naprowadziło mnie, że jest to mazurskie określenie na jachty balastowe. Posługiwanie się nim w kontekście konstrukcji kadłuba jest - żeby nie powiedzieć błędne - brakiem precyzji. Ale w odniesieniu do sylwetki kadłuba, jak najbardziej na miejscu;) Kształty krążowników szkierowych z początku XX w. powodują szybsze bicie serca u żeglarzy, niczym Mercedez Benz 300SL z 1962 r. u fanów motoryzacji;)

ocenił(a) film na 9
mcr1

Rozumiem że głównego bohatera tego filmu uznajesz za super żeglarza,a nie amatora dziennikarza który od czasu do czasu sobie pływa z żoneczką?Żoneczkę i autostopowicza też masz za mistrzów regat,którzy powinni mieć w małym palcu meandry żeglugi?Film idealnie oddaje realia.Skąd wiesz że główny bohater wie że "szoty foka są na jachcie źle przeprowadzone w stosunku do want "??? Wiesz coś o jego żeglarskich umiejętnościach?To jego zawód?Mam nadzieje ze wyjaśniłem,co to znaczy "film".

llama777

Bohater zdał egzamin na patent sternika - stopień wyżej od żeglarza jachtowego (choć być może w latach 60-tych wyglądało to inaczej), który był przeprowadzany przez ciętego bosmana. Powinien posiadać spore umiejetności i wiedzę żeglarską.

ocenił(a) film na 10
mcr1

Jako kompletny laik żeglarstwa ja uważam wskazanie błędów za konieczne. Nie znam nazewnictwa, nie mam doświadczenia praktycznego, ale sam film, dodatkowo uwagi zmotywowały mnie do większego zainteresowania się tym tematem. Niewykluczone, że w przyszłości będę korzystał z jachtów i sam próbował swoich sił, więc niemniej dziękuję za cenne uwagi.

mcr1

może i masz rację, technicznych szczegółów już nie pamiętam chociaż trochę żeglowałam, ale czy może ważniejsze nie jest to aby nie zabierać obcych ludzi, laików na jednostkę? jacht to bardzo hermetyczne środowisko, nie dla obcych.

Fornettka

A jakby nie wzięli... byłby o tym film? ;)

zweistein

właściwie tak, mógłby być film o jachcie na którym nie ma obcych.

Fornettka

Ale to byłby już zupełnie inny film, prawda?

zweistein

niewątpliwie.
do czegoś konkretnego zmierzasz?

Fornettka

Może do tego, że wejście tego obcego chłopaka do "hermetycznego środowiska" żeglarzy ma istotny sens w filmie. A film jest przecież udany, czy nie?

zweistein

zaiste, jednak gwoli ścisłości temat jest o uwagach żeglarskich a nie filmowych.
owszem jest.

Fornettka

Żeglarskich - ale w kontekście filmu, więc również filmowych ;)

zweistein

ale moje uwagi owemu filmowi nie ujmują. to tylko taka dygresja.

Fornettka

" ale czy może ważniejsze nie jest to aby nie zabierać obcych ludzi, laików na jednostkę? jacht to bardzo hermetyczne środowisko, nie dla obcych."

OK, bo mnie się zdało, że to o filmie.

zweistein

skoro temat jest o uwagach żeglarskich, to jednak o jachtach.

Fornettka

Zupełnie bez kontekstu, że w filmie można by to pokazać lepiej albo gorzej?

zweistein

prawdopodobnie wiem do czego pijesz.
wg ciebie krytykuję postawę bohatera bo zabrał na pokład laika.
ale w tym momencie chodzi mi tylko o postawę na jachcie, nie o film, bo jak twierdzisz, bez tego filmu by nie było.
to nie umniejsza filmowi, chodzi o teoretyczną sytuację.

Fornettka

Rozumiem, zmyliło mnie nieco to, że jesteśmy na forum filmowym, nie yachtowym ;)

zweistein

spoko, każdy się może pomylić.

Fornettka

Forum żeglarskie z filmowym? Zapewne ;)

zweistein

już się tak nie ekscytuj.
to, że jesteśmy na forum filmowych to nie znaczy, że o żaglach nie można rozmawiać.

Fornettka

Pewnie, tylko gdzie ta moja ekscytacja, bo chyba przegapiłem?

zweistein

zdarza się najlepszym ;)

Fornettka

Ale ty ją przecież widzisz, więc chyba możesz wskazać, gdzie się ekscytuję?

zweistein

już drugi dzień.^

Fornettka

Na pewno to jet owo wskazanie, o które prosiłem? ;)

ocenił(a) film na 8
zweistein

Poznać po ozdobnikach.

hyrkan

Niestety, nie bardzo wiem, jak ci pomóc.

ocenił(a) film na 8
zweistein

Hihi. Ładnie trollujesz. A możesz nie być przez pewien czas gnojem i pisać coś sensownego? Czy nie wiesz jak?

hyrkan

Twoje "poznać po ozdobnikach" jest niby z sensem? Może jeszcze o filmie? ;)
Zabawny z ciebie brzdąc.

ocenił(a) film na 8
zweistein

Jest z sensem. No ale co ja poradzę, jeśli nie rozumiesz? Jaki z ciebie brzdąc?

hyrkan

O, kopiowanko. Klasa, poznać doswiadczenie. Teraz ja mam znowu na pisac "brzdąc", zeby była kontynuacja? ;)

Twoje sensy najwyraźniej są dość subiektywne ;) Tak delikatnie to ujmę.

ocenił(a) film na 8
zweistein

Miałem nadzieję, że ty skopiujesz ode mnie pisanie z sensem, ale jednak to niewykonalne. Dlatego ja skopiuję od ciebie pisanie głupie. Pasuje? :)

hyrkan

Skoro teraz niby (z moją skromną pomocą) piszesz głupio, to jak było wcześniej? Idiotycznie?
Nie doceniasz się jednak. ;)

ocenił(a) film na 8
zweistein

Łał. Fajny trolling. Chyba mama pomaga, gimnazjaliści nie są teraz tak kreatywni.

hyrkan

Łałowanie wychodzi ci najbardziej stylowo, gorzej z resztą.
Powiedz lepiej, czemu znowu moja mama znowu się tu pęta? Może dlatego, że to z kolei ładnie, niegimnazjalnie i na poziomie, prawda?
Dobrze uczyć się od lepszych, dzięki, miszczu.

ocenił(a) film na 8
zweistein

Ja nie wiem. Czemu się pęta? I czemu nie czyta ci postów dokładnie, generując pomyłki?

ocenił(a) film na 8
zweistein

Lepsi cię próbowali uczyć wielokrotnie. Zwyzywałeś ich i strollowałeś.

ocenił(a) film na 8
zweistein

Prześlicznie znów piszesz o filmach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones