PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7997}

Nagłe zderzenie

Sudden Impact
7,4 16 845
ocen
7,4 10 1 16845
4,3 3
oceny krytyków
Nagłe zderzenie
powrót do forum filmu Nagłe zderzenie

Clint Eastwood nie po raz pierwszy wchodzi na ekran jako reżyser. Wcześniej stworzył imponujące 'High Plains Drifter', doskonały western o mścicielu.
Wątek zemsty mamy również w czwartej części Brudnego Harry'ego.
Problem w tym, że zemsta ukazana w tym filmie to najbardziej przewidywalna i oklepana. Dziewczyna zgwałcona przez bandę brudasów była już w 'I spit on your grave' (1979), jednak tamten film jest o wiele ciekawszy i bardziej rozrywkowy.
Linia fabularna tu prosta jak drut, brakuje suspensu (od początku wiadomo, kto zabija i dlaczego), wiele motywów zostało tu bardzo uproszczonych.
Callahan i Jennifer spotykają się zupełnie przypadkowo i bez żadnego uzasadnienia fabularnego. Romans między nimi jest na siłę.
Sandra Locke jest tu bezpłciowa - niby zimny zabójca, ale każda scena jest zagrana przez nią bez przekonania czy wyrazu.
Dlaczego szwagrowie Krugera wykupują Micka? Jaki w tym mają cel? Zatrzeć hańbę męża swojej siostry? Czy w jedną noc, bez dłużących się formalności, (i bez wiedzy komisarza/szeryfa, który na pewno by nie zgodził się wypuścić bandziora, co zniszczył życie jego synowi), da się wypuścić aresztanta?
Ostatnie sceny są strasznie naciągane. Trzej silni mężczyźni nie mogą sobie poradzić z jedną kobietą, tłuką ją pięściami (a ona ciągle ma siłę uciekać).
Jak na razie to najsłabsza część Harry'ego (nie oglądałem jeszcze Dead Pool). Zupełnie odstaje poziomem od poprzednich części i produkcji Eastwooda - reżysera.
Dobre strony filmu?
Cóż, to dalej Harry Callahan, pomimo zgrzytów film dobrze się ogląda (gdyby założyć, że jest klasy B, to jeszcze lepiej), bohater epatuje tutaj czarnym humorem, a jego teksty nieraz rozbawią widza. Mamy tutaj też kilka rozpierduch, z których słynie Harry (kawiarnia i słynne 'Make my day').
Mam też sentyment do tego filmu (oglądałem go w dzieciństwie) i do całej serii.
6/10

Bruce_Lee

A ja uważam, że Clint celowo wyjawił kto stoi za tymi morderstwami, a ukrytym wątkiem o którym dowiadujemy się pod koniec jest sama postać szeryfa i jego syna (to, że wszyscy stali za tym żeby sprawa ucichła). A kasę zapewne dała wdowa Kruger żeby jej bracia razem z Mick'iem załatwili morderczynię jej męża (kasę mieli z handlu mięsem i rybami).

ocenił(a) film na 6
BartSmith

cóż, w momencie gdy Harry zobaczył zdjęcie w biurze szeryfa z 'kolegami z klasy jego syna' od razu domyśliłem się, że jego syn był w grupie, która zgwałciła Jen, i dlatego też szeryf tak dba o to, żeby nikt nie rozstrząsał tej sprawy (i jak się później dowiadujemy, akceptował to, że ktoś ich zabija wszystkich). Zaskoczyło mnie tylko, że jego syn był warzywkiem no i późniejsza opowieść szeryfa.
Ale naprawdę nielogiczne było to, że tak od razu wyciągnęli Micka z aresztu, zwłaszcza bez wiedzy szeryfa (który myślał, że on nadal tam siedzi!), podobnie rozśmieszył mnie pościg zbirów za Harrym. Jemu palił się samochód z 5 minut chyba (dziwne, że jeszcze nie eksplodował, płonęły tylne siedzenia, bak z paliwem już powinien się nagrzać), i był w stanie wysiąść i rzucić koktailem w samochód kolesi, natomiast oni nawet nie próbowali się uwolnić z samochodu, który wpadł do wody... aha no i autko Harry'ego nie wybuchło, zazwyczaj w filmach samochody wybuchają bez powodu, a tutaj...?

Bruce_Lee

Po kilkudniowej "przerwie" zastanowiłem się jeszcze raz nad filmem, i rzeczywiście ma kilka głupkowatych błędów i powinien realnie dostać ode mnie 7+/10 (a, że nie ma tutaj takiej oceny to obniżam na 7). Motyw z wyciągnięciem Mick'a rzeczywiście wydaje się naciągany, tak samo jak jednorazowy seks Harry'ego z Jennifer (mogli to pominąć).

ocenił(a) film na 6
BartSmith

Ogólnie wszystkie sequele Brudnego Harry'ego są trochę na siłę i bez specjalnego sensu. Ale mimo wszystko Callahan to postać kultowa, każdy film z tym gościem to odbra rozrywka. Sudden Impact to straszna słabizna (tak twierdzi również mój kolega, też fan Brudnego Harry'ego jak i Eastwooda) i wpadka reżyserska Clinta. Najlepszym z sequeli (choć oczywiście nie dorastającym oryginałowi, ale najbliższym mu fabularnie i poziomem) jest ostatnia część, Pula śmierci. Ogólnie wszystkie pozostałe części polecam!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones