Film

Nazajutrz

The Day After
1983
2 godz. 6 min.
7,1 3 211
ocen
7,1 10 1 3211
2 839
chce zobaczyć
Wybucha konflikt nuklearny pomiędzy siłami NATO i Układu Warszawskiego. Jednymi z ofiar są mieszkańcy miejscowości położonej obok bazy rakietowej. Więcej Mniej
Nazajutrz zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Emmy
Film zdobył 2 nagrody Emmy, 1 inną nagrodę i 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Połowa lat 80'. W Niemczech Wschodnich trwa kryzys, wojska Układu Warszawskiego blokują granice Berlina Zachodniego. Dochodzi do eskalacji konfliktu. Wojska UW najeżdżają Niemcy Zachodnie. Siły NATO, nie mogąc powstrzymać ich w sposób konwencjonalny, decydują się na użycie broni nuklearnej przeciwko oddziałom wroga; zaraz potem SowieciPołowa lat 80'. W Niemczech Wschodnich trwa kryzys, wojska Układu Warszawskiego blokują granice Berlina Zachodniego. Dochodzi do eskalacji konfliktu. Wojska UW najeżdżają Niemcy Zachodnie. Siły NATO, nie mogąc powstrzymać ich w sposób konwencjonalny, decydują się na użycie broni nuklearnej przeciwko oddziałom wroga; zaraz potem Sowieci zrzucają bombę atomową na regionalne dowództwo NATO. Następuje zmasowany atak atomowy z obu stron. Po wystrzeleniu kilkuset rakiet z głowicami atomowymi przez obie strony następuje zawieszenie broni. Jednak zniszczenia są przerażające. Miasta leżą w gruzach, z nieba spada pył radioaktywny, ocaleli ludzie masowo zapadają na chorobę popromienną i umierają. Nie działa elektryczność. brak jest łączności, szerzy się anarchia, dochodzi do samosądów.

studio
ABC Circle Films
tytuł oryg.
The Day After
inne tytuły
W czasie wybuchu nuklearnego flaga nad farmą Dahlbergów powiewa od lewej strony ekranu, tymczasem niesione wybuchem szczątki wlatują do domu od prawej strony.
Kiedy nastoletnia Denise Dahlberg ucieka w panice polem po wybuchu nuklearnych, wpada na martwą krowę i przesuwa ją. Widać więc wyraźnie że w rzeczywistości jest to tylko makieta zwierzęcia, ponieważ prawdziwe ciało byłoby zbyt ciężkie.
Kiedy dr Austin wyjaśnia skutki impulsów elektromagnetycznych wywołanych wybuchem nuklearnym, mówi: "To wszystko jest teorią. Nigdy się coś takiego nie wydarzyło". W rzeczywistości, 9 lipca 1962 roku, Stany Zjednoczone zdetonowały głowicę o sile 1450 kiloton na wysokości 400 km, w teście zwanym Starfish Prime, niedaleko wyspy Johnston leżącej na Pacyfiku. Ze względu na jego wysokość, wybuch rozprzestrzenił falę impulsów, która spowodowała znaczne przestoje i uszkodzenia 800 km dalej, w Oahu na Hawajach.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych